Te memoriali për hebrenjtë nuk e lëshon mikrofonin. Te memoriali për turqit mungon

Postuar në 09 Korrik, 2020 14:44

Më 15 korrik 2019, në Tiranë u ngrit pa u njoftuar një memorial në kujtim të personave që vdiqën gjatë grushtit të shtetit në Turqi në vitin 2015. Asokohe qeveria, Bashkia dhe shumëkush që ka zaptuar podiumet dhe foltoret, nuk folën. U mbyllën në heshtjen kukudhe të skuthit që ul kokën e i lëpin këpucët padronit. Kur në fund të fundit, shpirtmadhësia e pushtetit në Tiranë po pranonte të kujtonte disa jetë të humbura.

Sot në Tiranë është përuruar një tjetër memorial. Për Holokaustin ndaj hebrejve. Përralla na thotë se shqiptarët shpëtuan hebrejtë dhe se shqiptarët janë të veçantë. Memorialin e kanë financuar amerikanët dhe në ceremoninë e rastit ishte prezent edhe ambasadorja amerikane, por edhe kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku Erjon Veliaj. Të cilët kanë mbajtur nga një fjalë me këtë rast. Kanë folur me zemër sepse kur vjen pun ate hebrejtë dhe katolicizmi, vendi për të folur është i zënë nga gjigandët e mëdhenj të mirë të Tiranës.

Mirëpo në të dyja rastet memoriali përkujton jetën njerëzore, ndaj nuk kuptohet mirë se përse në rastin e parë kryeministri fshihet kurse në të dytin vetëshpallet si tribun i lirisë dhe dashurisë për jetën? Si përfaqësues i shqiptarëve të besës dhe tolerancës, krejt të kundërt me atë që ai mainfeston në politike?

Pse në rastin e parë i ngec Tiranës dhe Shqipërisë një memorial të diskutueshëm, kurse në dytin shpall dhuratën e bekimit për shqiptarët? Kaq i pafuqishëm është ky njeri saqë edhe si kryeministër merr formën e çdo ene?

Comments

Submitted by Taras (not verified) on

Dyfytyrsia e ketyre lloj pushtetareve eshte sa servile po aq e peshtirosur.
Po ne Prishtine a do te ngrihet nje memorial ku kosovaret e Kosoves cuanne kampet e koncentrimit apo dhe ua dorezua nazisteve mbi dy mije cifut dhe nuk lane as edhe nje te mbijetonte., si bashkepunues te zellshem te Fuhrerit.

Submitted by Shpata (not verified) on

Memoriali per turqit tek liqeni eshte nje turp per shqiptaret dhe hisorine tone. Ai memorial nuk do te qendroje gjate atje sepse shqiptaret nuk e durojne dot doren e erdogut ne dheun tone.

Submitted by Anonymous (not verified) on

Eshte turp dhe idiotllek, jo pse eshte turk, por sepse eshte per nje ngjarje, qe nuk ka lidhje me shqiperine fare! Nje film i Erdoganit ne Turqi per forcimin e pushtetit te tij nuk kishte pse simbolizohej ne Shqiperi. Ka figura turke me afer Shqiperise dhe shqiptarve, per te cilet mund te ngrihet bust e permendore, si Qemal Ataturku dhe Azis Nesini.

Submitted by Allegro ma non ... (not verified) on

"Përralla na thotë se shqiptarët shpëtuan hebrejtë dhe se shqiptarët janë të veçantë."

Ndoshta redaksia mund te kontribuoje "ne ndricimin e te vertetes historike". Se kjo perralle paska gjetur vend edhe ne Muzeun e Holokaustit, Yad Vashem. Me sa duket, edhe hebrejte kane filluar t´iu besojne perrallave te shqiptareve.
https://www.yadvashem.org/yv/en/exhibitions/besa/index.asp

Submitted by Aqif (not verified) on

C'fare shpetuan? Nje duzine sysh, edhe kete e ben sepse cifutet i paguan me florinj ne duar, njesoj sic bene ata te tjeret kur blinin pasaporta shqiptare sa frengu pulen neper ambasadat tona. Ambasadori turk ne Paris Behic n Erkin shpetoi rreth 20 mije cifut pa ua shitur pasaportat, biles ne nje rast nderhyri dhe i zbriti nga treni ne stacionin e Parisit,dhe po ashtu edhe wrqbet ne Marok, Siri e Egypt.
Rrenat dhe lavdet qe thurin shqiptaret dhe zionistet sot i bejne per arsy te ndryshme. Tek ne, shqiptaret nuk ua hapen deren per te strehuar, dajen e tyre, xhaxhain, nipin apo krushkun.
Ky milet flet per besen por eshte me i pabesi dhe me tinzari ne ballkan. Ka shitur dhe vrare te birin ose prindin per ideal te Partise dhe imagjino per nje cifut qe i dha flori per tu strehuar.......

Sot, kundra Palestinezeve qe jane te pushtuar ne tokat e tyre, keta shqiptaret jane me zioniste se vete cifutat, (na kujtojne hitlerin me rracen e tyre "ariane" por me lekuren e surratit me te trashe se sholli i kepuces) dhe thone se "ne me cifutet jemi popujt me te lashte dhe se hazreti Musa, Faraoni dhe vete Jesusi kane preardhje Pedhazge.....
Hajde milet imbecil hajde, sic shkruante dikur A Cako, " jemi me lashte se uji i detit Adriatik".
Ky milet qe shiti m.tren, g.uan te punonin ne s.mafore rrugeve td Evropes per 2 euro..... te cjen te vjellesh per keto brockulla te kesaj bese te pabesesh.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.