veliaj

Njerëz nga 120 kombësi në Tiranë/Me apo pa Shpellarët zoti Veliaj?

Postuar në 02 Janar, 2019 14:38

Kryebashkiaku i Tiranës, Erjon Veliaj, ka shpërndarë në rrjetin social tuiter pamje të festimit të Natës së Vitit të Ri nga sheshi “Skënderbej”. Fishekzjarrët e shumtë të menaxhuar nga autoritetet publike kanë ofruar një spektakëlë që duket se këtej e tutje edhe për raste ditëlindjesh do të jetë vetëm me leje.

2019, karriges së Veliajt i mbeten tri këmbë

Postuar në 30 Dhjetor, 2018 22:46

Protesta e banorëve të Unazës së Re ka gjeneruar një sërë zhvillimesh politike të cilat në sy të parë kapen jo lehtë. Përtej faktit se atë protestë kreu I opozitës e orientoi si bietejë kundër Erjon Veliajt dhe se në të nuk mori pjesë asnjëherë Sali Berisha, ka disa elementë të tjerë që meritojnë vëmendje.

Së pari lëvizja e Bashës është e kuptueshme në kontekstin elektoral të vitit 2019. Veliaj duhet goditur përpara se të rivalizohet.

Nderi i fundit!

Postuar në 28 Dhjetor, 2018 20:14

Para se të largohej nga ministre e Kulturës, Mirela Kumbaro duket se ka kryer një emërim që vjen nga rrethi i ngushtë i kryebashiakut Veliaj, mikeshë e tij që nga vitet e shkollës. Bëhet fjalë për kalimin në krye të Teatrit Eksperimental të Jonida Beqos, e cila zë vendin e Kiço Londos.

Londo e Beqo ishin të vetmit kandidatë në garën e hapur nga Ministria e Kulturës. Kriteret mbi të cilat u përzgjodh Beqo janë vlerësuar nga Kumbaro më shumë sesa ato të zotit Londo, i cili ka një karrierë disavjeçare në drejtimin e Teatrit.

Përballë mashtruesin Erion Veliaj në krah PD që bën avokatin e tij

Postuar në 21 Dhjetor, 2018 16:51

Që Partia Demokratike është një opozitë pazaresh dhe flirti me pushtetin këtë e vulosi Lulzim Basha me marrëveshjen e 18 Majit dhe një mori qëndrimesh që kjo parti ka mbajtur në mbrojtje të klientelizmit të qeverisë.

Këtë e përforcon së fundmi edhe një zë nga vetë brenda PD-së që motivoi dorëheqjen nga posti i këshilltarit të PD-së në bashkinë e Tiranës duke denoncuar pikërisht këtë sinergji, përlyerjen e opozitës në interesat e Erion Veliajt.

Veliaj i shmanget transparencës për devijimin e Lanës

Postuar në 19 Dhjetor, 2018 22:29

Partia Demokratike akuzoi publikisht Bashkinë e Tiranës dhe kryetarin e saj Erion Veliaj se kanë ndryshuar planin urbanistik të Tiranës për të favorizuar ndërtimin e një kompleksi banimi me vlerë 60 milionë euro, për interes të biznesmenit Edmond Bego, ku 200 familjeve do t'u prishen shtëpitë. 

Përtej selektivitetit në denoncimin e çështjeve apo emrave, shumë akuza me në krye megaaferën e Unazës kanë rezultuar të vërteta dhe në të tilla raste transparenca me fakte është detyrim.

 

Kandidat i tepsisë

Postuar në 19 Dhjetor, 2018 16:04

Kujt opozite t’i besohet? Kjo është një pyetje që ka zënë vend në diskutimin politik të paktën që nga maji i vitit 2017. Dhe duket se do të mbetet pa përgjigje për një kohë të madhe. Sot Partia Demokratike, përmes përfaqësuesve të saj, Jorida Tabaku dhe Gazmend Bardhi, ka akuzuar kryeministrin Edi Rama dhe kryebashkiakun Erjon Veliaj si përgjegjës të një afere të re që fshihet pas projektit të Unazës së Madhe:

Divorc Rama-Veliaj

Postuar në 12 Dhjetor, 2018 11:06

Ka shumë aludime se kush qëndron pas protestës së studentëve ose më saktë kush po përpiqet ta përdorë atë në funksion të qëllimeve të caktuara politike.

Në të gjitha daljet apo reagimet e tij zoti Rama ka përmëndur Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin, por edhe aktorë të paspecifikuar që i ka emërtuar komshinjtë.

Spekullimet nuk kanë munguar se kujt i referohet zoti Rama me emërtimin komshinjtë. Dekriptimi lidhet me situatën dhe një aleancë të Monika Kryemadhit dhe Erion Veliajt kundër zotit Rama.

Davaxhiu i Përparimit!

Postuar në 06 Dhjetor, 2018 11:16

I paburrë për t'i përballur me banorët e Astirit që kundërshtojnë prishjen e shtëpive që preken nga zgjerimi i Unazës, kryebashkiaku Veliaj po bën çmos për të krijuar përshtypjen se minoranca bllokuese siç e quan ai nuk do ia dalë të pengojë përparimin sipas një vizioni që po gjen mirëkuptim te një shumicë të ardhurish që tashmë i kanë mbledhur plaçkat. Bashkia përcolli në media një material ku Veliaj është gdhirë nga Astiri për të pirë kafen dhe rakinë e mëngjesit me progresistët e Astirit.  

Zëdhënësi i burrave (Video)

Postuar në 29 Nëntor, 2018 12:30

Personazhi, Erion Veliaj  ka tejkaluar prej kohësh çdo normë qëndrueshmërie të karakterit dhe përgjegjësie në raport me publikun. Veç mashtrimeve publike me zë dhe me figurë dhe manipulimit sistematik me zyrën e tij të propagandës në Bashki, zotëria në fjalë ka adoptuar një tjetër rol për t’i ikur të vërtetës.

Vëllezërit gënjeshtarë!

Postuar në 27 Nëntor, 2018 16:18

Prej dy ditësh Bashkia po u servir mediave videodëshmi nga shembja e shtëpive që sipas saj kanë nisur në Unazën e Madhe pas reflektimit të banorëve. Këto lajme janë shoqëruar edhe me entusiazmin e kryetarit të Bashkisë dhe kryeministrit në rrjetet sociale, që tregojnë edhe me foto sesi populli ka ndërruar rrugë për të mos i shkuar më mbrapa Lulzim Bashës, por Edi Ramës dhe Erion Veliajt.

Pages

Subscribe to RSS - veliaj