veliaj

Veliaj paditet për pishat e "Fushës"

Postuar në 19 Shtator, 2018 13:56

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj është paditur në Prokurori nga Partia Demokratike Partia Demokratike për shpërdorim detyre dhe shkelje të barazisë në tendera. 

Sipas PD-së, Erion Veliaj ka shkelur ligjin në mënyrë flagrante për t’i dhënë miliona euro të tjera kompanisë “Fusha”, të njëjtës kompani që u përzgjodh  për ndërtimin e Sheshit Skenderbej dhe Teatrin e Ri Kombëtar.

Si në Francë dhe në Itali/A duhet ndaluar me ligj publikimi i fotove të fëmijëve në rrjetet sociale?

Postuar në 18 Shtator, 2018 12:52

Paskemi qarë me lot si shoqëri për një godinë që duket bukur. Shkolla “Kosova”, që “të merr në qafë” ta shikosh, po përdoret prej ditësh si mjet propagande për të na thënë se jemi në rrugën e duhur për arsimin.

Denoncimi i PD-së: Kullë 77 m e lartë, ngjitur me Sahatin e Tiranës

Postuar në 09 Shtator, 2018 12:13

Përfaqësuesja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa akuzon sërish kryebashkiakun Erion Veliaj dhe kryeministrin Rama se po prishin qendrën e Tiranës me lejet për kulla. Zhupa ka publikuar disa dokumente sipas të cilave është miratuar një leje për ndërtim kulle 77 m të kartë, 24 kate vetëm 8 m larg Kullës së Sahatit. 

Zbythja për Teatrin ka këtë fytyrë

Postuar në 07 Shtator, 2018 16:37

Shtyrja që Kuvendi i bëri shqyrtimit të dekretit për Teatrin me kërkesë të të vetëpërdorurit Eduard Shalsit rezultoi një tjetër taktikë bajate për t’u tërhequr provizorisht nga paçavurja “Fusha” që nuk kapërdihet as me vaj dhe as me uthull.

Opinioni negativ që mesa duket qeveria ka marrë nga Komisioni Europian pas ankesës së aktorëve, ka zbythur qeverinë që nxorri Erion Veliajn ta recitojë si lajm dashamirës, rol që ky i fundit e bën me vullnet të plotë përknudrejt çdo kostoje mbi lëkurën që i ka veshur zotëria i Bashkisë fytyrës së tij.

Përmbytja e 23 qershorit, Bashkia e Tiranës: Shkaqet i di Kryetari

Postuar në 30 Gusht, 2018 18:36

Në datën 25 qershor të këtij viti, ResPublica publikoi pamjet video të përmbytjes së ndodhur në mjediset e brendshme të Bashkisë së Tiranës nga shirat e datës 23 qershor. Pak ditë më vonë doli në dritë edhe përmbytja e Bibliotekës Kombëtare, pasi librat e saj u nxorën për t’u tharë në dritare.

PD: Veliaj gënjen. Ja dokumentet që provojnë ndërtimin e kullave te Garda e Republikës

Postuar në 27 Gusht, 2018 22:22

Sot kryebashkiaku Erion Veliaj deklaroi se në zonën e Liqenit Artificial nuk do të ketë më ndërtime. Nuk është e qartë se për cilën arsye z. Veliaj e ka dhënë një deklaratë të tillë, por nuk përjashtohet fakti se në prag të zgjedhjeve të reja lokale, ai me gjasë e sheh se kullat që po mbijnë ngado në Tiranë, janë kosto elektorale. Përtej kësaj, deklarata e z. Veliaj sipas Partisë Demokratike, është e pavërtetë. Zëdhënësja e saj, Ina Zhupa ka deklaruar sot se në hyrje të Liqenit Artificial, në zonën e Gardës së Republikës është menduar ndërtimi i kullave.

Kryebashkiaku Veliaj: Xhamia e Namazgjasë ndihmon edhe për parkimet në Tiranë

Postuar në 23 Gusht, 2018 14:09

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj u shfaq dje duke shpërndarë ushqim për të pastrehët me rastin e Kurban Bajramit. Ai shoqërohej, apo shoqëronte Myftiun e Tiranës, Ylli Gurra.

Sot Erion Veliaj ishte për një vizitë në Xhaminë e Namazgjasë, e cila është ende në fazë ndërtimi. Ai shoqërohej/shoqëronte Myftiune Tiranës, Ylli Gurra.

Në fjalën e vet para kamerave që i merr me vete, Veliaj, ndër të tjera tha:

Evitohet tragjedia, shpërthim gazi dhe zjarr në Çerdhen 14

Postuar në 16 Gusht, 2018 10:37

Çerdhja 14 në Tiranë u përfshi gjatë natës nga një zjarr në ambjentet e brendshme pas një shpërthimi të një bombule gazi..

Policia ka njoftuar zyrtarisht se  "rreth orës 04:57, në rrugën “Aldi Demi”, në një dhomë e cila shërbente si magazinë për një çerdhe ka patur rënie zjarri. Zjarri është fikur dhe ka patur vetëm dëme të vogla materiale. Paraprakisht sipas policisë zjarri dyshohet të ketë rënë si pasojë e rrjedhjes së gazit nga një bombël gatimi”

Manipulimi me Teatrin dhe alibia e 52 firmëtarëve

Postuar në 09 Gusht, 2018 22:12

Regjisori Sokol Angjeli denoncon atë që e quan manipulim me sipërfaqen e Teatrit Kombëtar dhe alibinë pas së cilës fshihen 52 artistët firmëtarë për shembjen e godinës aktuale. Në një intervistë për Panorama, regjisori zbulon se manipulimi është me planvendosjen e  Teatrit të Ri.

Aleancat fluide Basha-Xhafaj-Veliaj vs Rama-Berisha-Meta

Postuar në 01 Gusht, 2018 13:35

Dy lëvizje politike tronditën dje filxhanin e parashikuesve të politikës shqiptare. Së pari ishte deklarata e Besnik Mustafajit – të cilin në fakt nuk e pyet kush, veç po kërkoi të flasë vetë – se Lulzim Basha duhet të japë dorëheqje nëse humbet zgjedhjet lokale të vitit 2019 dhe së dyti, oferta publike e kryeministrit për një bashkëqeverisje me opozitën.

Pages

Subscribe to RSS - veliaj