Kadare bëhet pjesë e debatit për shkrimin e Myftarajt ndaj Vlahutin*

Postuar në 10 Maj, 2017 20:36

Ismail Kadare i është drejtuar me një letër nga Parisi ambasadores se BE-së në Tiranë, Romana Vlahutin pas artikullit të Kastriot Myftarajt që stigmatizonte diplomaten kroate si zbatuesen e një plani sorosion për Jugosllavinë e re dhe ku thoshte se vrasja e saj nuk do ishte një akt terrorist por një akt në mbrojtje të atdheut. Kadare në letrën e tij shpreh keqardhjen për mosmirënjohjen që sipas tij Vllahutin po ndesh nga shqiptarët dhe nuk nguron t’i thotë se do t’i ulej në gjunjë për t’i kërkuar falje.

E nderuara Zonjë,

Më lejoni t’ju drejtohem me këtë letër krejtësisht personale, për tronditjen që më shkaktoi sot fyerja e paskrupullt që u bë publikisht kundër jush në shtypin shqiptar.

 Nuk është fjala për të sqaruar këtu se ç’është fyerja e një njeriu jo normal dhe se sa pak lidhje ka ajo me një popull e një shoqëri të tërë. Megjithatë ajo fyerje u botua nga shtypi i vendit tim, kështu që në një mënyrë ose një tjetër na vuri para përgjegjësisë të gjithëve.

 Ndonëse shkrimtar i njohur, nuk marr përsipër të përgjigjem për ato çka mund të ndodhin në këtë vend, për mirë apo për keq. Do të doja thjesht të ndaja me ju pikëllimin që mund të ndiejë njeriu, i cili, në vendin ku vjen të ndihmojë për kapërcimin e brengave, ndeshet me një mosmirënjohje të tillë.

 E dashur Romana Vlahutin, do të isha gati t’ju kërkoja ndjesë në gjunjë, për t’ju siguruar se mirënjohja për ju është e do të jetë e pacenueshme.

 Ismail Kadare

Paris, 10 maj 2017

*Botuar fillimisht me titullin: Kadare "bie në gjunjë” për Romana Vlahutin

**Letra e shkrimtarit i është përcjellë disa redaksive nga bashkëshortja e tij Helena Kadare

Comments

Submitted by Anonymous (not verified) on

Gjithe puna eshte si do ta mbyllesh, si do te vdesesh;dhe Ti do te vdesesh medizanteri dhe kjo do ti ngeli dynjase ne kujtese...

Submitted by Nobelisti (not verified) on

Si do ta mbylle , ngre pyetjen komentuesi i meparshem. Kjo eshte mese e qarte, po e thote e dhe vet "kantidadi i perjetshem per Nobel". Pikerisht ashtu sic e nisi , e vazhdoi , ashtu edhe do ta bitisi : me bythe lepirje te qendrave te pushtetit. Ne fakt ai vetem kete di te beje, megjithse e ben artistikisht. Po te kishte nje cmim Nobel per "bythlepirje artistike" patjeter qe do ta kishte fituar ky "gjeniu " yne.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.