Romana

Kadare bëhet pjesë e debatit për shkrimin e Myftarajt ndaj Vlahutin*

Postuar në 10 Maj, 2017 20:36

Ismail Kadare i është drejtuar me një letër nga Parisi ambasadores se BE-së në Tiranë, Romana Vlahutin pas artikullit të Kastriot Myftarajt që stigmatizonte diplomaten kroate si zbatuesen e një plani sorosion për Jugosllavinë e re dhe ku thoshte se vrasja e saj nuk do ishte një akt terrorist por një akt në mbrojtje të atdheut. Kadare në letrën e tij shpreh keqardhjen për mosmirënjohjen që sipas tij Vllahutin po ndesh nga shqiptarët dhe nuk nguron t’i thotë se do t’i ulej në gjunjë për t’i kërkuar falje.

E nderuara Zonjë,

Pikëpyetjet mbi hapjen e negociatave në dhjetor, roli i Vllahutin dhe konçesioni që Rama pret nga BE në prag të zgjedhjeve

Postuar në 14 Nëntor, 2016 15:58

Nga tryeza e miqve të Shqipërisë që u mbajt në Bruksel fryu një erë pozitive për qeverinë Rama dhe optimizmi se në dhjetor krerët e Bashkimit Europian do të do të hapin dritën jeshile për hapjen e negociatave për anëtarësim. Ky optimizëm buron edhe nga raporti disi pozitiv që Shqipëria mori këtë vit nga Brukseli siç e konfirmoi edhe kryeministri në një prononcim për mediat.

Subscribe to RSS - Romana