Kadare

Kadareja me mik...

Postuar në 24 Janar, 2021 12:51

Në një reagim të përbashkët i disa gazetërë të disa televizioneve ankohen se në një takim me çiftin Kadare në Kavajë, ata janë privuar nga e drejta për të qenë pjesë e aktivitetit. Reagimi i tyre shkon kundër drejtoresësh së Qendrës Kombëtare të Librit, që duket se trajton në mënyrë të diferencuar mediet duke dhënë alibi nga më të pabesueshmet. Po e sjellim më poshtë reagimin meqenëse përbën interes publik qoftë edhe për faktin se deri ku ka shkuar sektarizimi në këtë vend nën qeverisjen e kozmpolitanëve të mëngjër:

Të paprekshmit mes Vegjëlisë dhe avlëmendit të elitës

Postuar në 24 Maj, 2020 14:37

Robert Ndrenika është një monument. Kadareja është tempull. Kadri Roshi është korife

Lista e të mëdhenjve në këtë vend të vogël mund të vazhdojë gjatë. Janë të mëdhenj për veprën e tyre dhe për kompleksin tonë si të vegjël, shpallen si të paprekshëm.Duhet t'i bashkohesh me ulërimën tënde këtyre parrullave, pasi përndryshe vvvvvzzzt, një vizë e kuqe.

Diktatura vendoset nga një pjesë e një vendi. Kjo vlen edhe për Diktaturën e Korrupsionit

Postuar në 09 Prill, 2020 12:23

Sot në disa media të pushtetit ka qarkulluar një status i ish-deputetit të PD-së, Gent Strazimiri, i cili ankohet edhe për sjelljen dhe moralin e shoqërisë shqiptare.

Armiku i brendshëm/Nga Traktati i Varshavës dhe Dostojevski tek OSBE dhe Kadare

Postuar në 02 Janar, 2020 22:20

Shumëkush e mban mend periudhën e para viteve ’90 kur e haje edhe pse ankoheshe se nuk ka patate. Shaka ose jo, klima ishte e tillë. Dhe klikën e bën ambiguiteti I ligjit bashkuar me ushtrimin e pushtetit real nga flamurtarët e çdo karrigeje. 

Vëzhgimi për pakënaqësinë kishte forma nga më të ndryshmet. Në media kanë dalë raportime të ndryshme, procesverbale, apo dokumente autentike sesi një person apo tjetër raportohej nga bashkëpunëtorë të Sigurimit të Shtetit se preferonte Dostojevksin, apo se lexonte literaturë amerikane. Pa folur për gabime serioze të lajmeve nga bota…

Festë virtuale për tituj personalë

Postuar në 01 Janar, 2020 17:15

Ish-ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro e ka nisur e lumtur vitin 2020. Me një njoftim në Facebook, Kumbaro madje thotë se ky vit ka nisur mirë për mbarë shqiptarët sepse Ismail Kadare ka marrë titullin “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit” në Francë.

Ka vetëm 250 të tilla sot në Francë

shkruan kjo zonjë që dikur bënte ministren në këtë vend.  Kaq është kuota në fakt. 

Tregëtia e një emri përpara shitjes së një libri

Postuar në 22 Nëntor, 2018 17:14

Shtëpia botuese “Onufri” ka hedhur në qarkullim librin më të ri të autorit Ismail Kadare: Kur sunduesit grinden. Nëse i hedh një sy kopertinës të bie në sy se në të mungon emri, por për autorësinë është lënë vetëm mbiemri: Kadare.  Po të kërkosh në titujt e shtëpive botuese të huaja, nuk e gjen këtë praktikë. Madje edhe për një shkrimtar unik në historinë e letërisë, që është një dhe i vetëm, William Shkaespeare, përdoret emri dhe mbimeri i plotë.

Si po zhduket Tirana e romaneve të Kadaresë...

Postuar në 30 Korrik, 2018 22:34

Në debatin e madh mbi fatin e godinës historike të Teatrit Kombëtar, ka munguar zëri i atyre që njihen si autoritete morale të shoqërisë, të papërfshirë në interesa të ngushta politike dhe lidhje oportuniste me pushtetin e radhës.  Me disa përjashtime të çmuara, pjesa më e madhe e atyre që mëtojnë të jenë elita iluministe e vendit, ka heshtur. Nuk kanë folur akademikë, mbrojtës të trashëgimisë kulturore, profesorë, filozofë apo artistë me renome edhe ndërkombëtare.

Kadare hedh poshtë tezën e myslimanëve për Skëndërbeun

Postuar në 15 Shtator, 2017 22:19

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare ka bërë komentet e tij rreth debateve më të fundit për Skëndërbeun duke hedhur poshtë tezën se heroi kombëtar luftoi dhe përndoqi myslimanët. Në një intervistë për Eni Vasilin në News 24 Kadare se ka një boshllëk të lënë nga komunizmi rreth debatit se çfarë përfaqëson Skëndërbeu.

Replika e Myfatarajt për Kadarenë/Akuza për flirtime me Ivo Andriç, antisemitizëm deri te lidhjet me KGB!

Postuar në 11 Maj, 2017 10:49

Kastriot Myftaraj ka dhënë një përgjigje ndaj shkrimtarit Ismail Kadare, një letër e të cilit për ambasadoren e BE-së në Tiranë, Romana Vlahutin, u publikua një ditë më parë.

Kadare bëhet pjesë e debatit për shkrimin e Myftarajt ndaj Vlahutin*

Postuar në 10 Maj, 2017 20:36

Ismail Kadare i është drejtuar me një letër nga Parisi ambasadores se BE-së në Tiranë, Romana Vlahutin pas artikullit të Kastriot Myftarajt që stigmatizonte diplomaten kroate si zbatuesen e një plani sorosion për Jugosllavinë e re dhe ku thoshte se vrasja e saj nuk do ishte një akt terrorist por një akt në mbrojtje të atdheut. Kadare në letrën e tij shpreh keqardhjen për mosmirënjohjen që sipas tij Vllahutin po ndesh nga shqiptarët dhe nuk nguron t’i thotë se do t’i ulej në gjunjë për t’i kërkuar falje.

E nderuara Zonjë,

Pages

Subscribe to RSS - Kadare