viti i ri

Të na mësojë dikush si festohet Viti i Ri...

Postuar në 01 Janar, 2020 16:44

 

Erdhi Viti i Ri. Na është bërë hall. Nuk dihet se çfarë, por ndoshta forca e zakonit, të imponon regjimin festiv të ndërrimit të viteve sipasa ritualeve të një kohe që nuk ekziston më. Të një kohe ku darka familjare, tryeza, gatimet, punët e shtëpisë ishin pjesë e pandarë e atmosferës. Pa folur për kapuçët e stisur me karton, xhamat e stolisur me urime pambuku të ngjitura me vinovil apo pështymë dhe ndonjë tullumbace si dhuratë magjike. E fryj, e shfryj, e kuqe, e verdhë, jeshile. Me aromën karakteristike të llastikut.

Ej kujdes se mos e çan. E lije në bufe.

Njerëz nga 120 kombësi në Tiranë/Me apo pa Shpellarët zoti Veliaj?

Postuar në 02 Janar, 2019 14:38

Kryebashkiaku i Tiranës, Erjon Veliaj, ka shpërndarë në rrjetin social tuiter pamje të festimit të Natës së Vitit të Ri nga sheshi “Skënderbej”. Fishekzjarrët e shumtë të menaxhuar nga autoritetet publike kanë ofruar një spektakëlë që duket se këtej e tutje edhe për raste ditëlindjesh do të jetë vetëm me leje.

Sulm në ndërrimin e viteve në Stamboll: 39 të vrarë

Postuar në 01 Janar, 2017 10:21

Turqia e ka pritur vitin e ri 2017 me një ngjarje të rëndë. Një person ka vrarë i vetëm 39 njerëz në një lokal nate shumë popullor në Stamboll - Reina – mes të cilëve 15 ishin të huaj.
Të plagosurit arrijnë në 65, ndërkohë që sipas disa raportimeve agresori vrau paraprakisht një polic dhe një roje përpara se të hynte në lokal. Ai ishte i armatosur me kallashnikovë dhe ia ka dalë të realizojë aktin, ndonëse 10 ditë më parë shërbimet sekrete amerikane kishin njoftuar se një sulm do të ndodhte.

Subscribe to RSS - viti i ri