to vima

Mitsotakis përjashton koalicionin paszgjedhor me Syrizan: Sërish në zgjedhje

Postuar në 26 Qershor, 2019 16:39

Kreu i opozitës kryesore greke, Kyriakos Mitsotakis, ka përjashtur çdo mundës për koalicion paszgjedhor qeverisës me Syrizan, nëse zgjedhjet e datës 7 korrik nuk do të prodhojnë shumicë të qartë. 

Nëse për ndonjë arsye pas zgjedhjeve të 7 korrikut nuk do të mund të krijohet një qeveri, atëherë vendi në mënyrë të padiskutueshe do t’i drejtohet sërish zgjedhjeve në mes të muajit gusht. Qytetarët duhet të kuptojnë mirë se çfarë do të thotë të mos kesh një mandat të fortë në natën e 7 korrikut

Plani sekret i BE-së për një Grexit në 2012 dhe si u përdor emri i Shqipërisë për ta maskuar

Postuar në 19 Qershor, 2019 18:29

Një plan i fshehtë për daljen e Greqisë nga BE, i hartuar nga Banka Qendrore Europiane, Bashkimi Europian dhe mekanizmat e tij financiarë zbulohet në një libër të ri me titull “Bllofi i fundit” që mban autorësinë e Eleni Varvitsiots, korrespondente në Bruksel e së përditshmes së Athinës, “Kathimerini”, Eleni Varvitsiotit dhe Viktoria Dendrinout të agjencisë “Bloomberg”.

Shkëmbimi territorial Kosovë-Serbi, pjesë e strategjisë energjetike amerikane kundër Rusisë?

Postuar në 12 Shtator, 2018 16:44

Gazeta e njohur greke “To Vima” i kushton vëmendje marrëdhënieve greko-amerikane në një shkrim të vetin të datës 10 shtator. Tashmë nuk është më sekret se qeveria e të majtit radikal Alexis Tsipras, i ka rregulluar mirë pipëzat me Uashingtonin.

Tsipras: "Më streson pushteti, pasi në disa raste kam bërë të kundërtën e asaj që kam premtuar"

Postuar në 03 Prill, 2018 12:01

Gazeta greke “To Vima” ka kapur një hollësi interesante për të goditur dhe ekspozuar kryeministrin actual grek, Alexis Tsipras, veprimet e të cilit kanë provokuar shumë debate. Gazeta citon një pjesë nga intervista e liderit socialdemokrat spanjoll, Felipe Gonzales dhënë për të përditshmën “El Mundo” në të cilën ai rrëfen edhe një takim me Tsipras.

Çfarë po ndodh me Vjosën? Gjermanët e quajnë karikaturë studimin mjedisor të kompanisë turke

Postuar në 01 Tetor, 2017 17:08

Ndërtimi i hidrocentralit në Poçem shihet nga shkencëtarët gjermanë dhe ata austriakë si kërcënimi më i madh për shkatërrimin e biodiversitit të rrallë natyror që shtrihet përgjatë lugines së lumit Vjosë. Gazeta greke "To Vima" ka ndjekur nga afër ekspeditën e një grupi shkencëtarësh të Agjencisë Mjedisore Riverwatch në Vjenë dhe EcoAlbania në Tiranë.

Mbyllen dy gazetat historike greke, “To Vima” dhe “Ta Nea”

Postuar në 30 Janar, 2017 09:45

Dy gazeta të njohura greke, “To Vima” dhe “Ta Nea” janë mbyllur. 500 njerëz pa punë dhe një reduktim në pluralitetin mediatik në vendin fqinj. Në gazetën “To Vima” është publikuar një editorial që njofton mbylljen si pasojë e veprimit të bankave që sipas këtij editoriali “janë pa sens historic dhe përgjegjësi demokratike”.

Subscribe to RSS - to vima