Turqia

Erdogan mesazh BE-së: Loja me Turqinë ka mbaruar

Postuar në 02 Tetor, 2016 11:19

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan i bëri thirrje Bashkimit Evropian të shprehet në mënyrë të qartë nëse është në favor apo kundër anëtarësimit të Turqisë në Bashkimin Evropian.Gjatë një fjalimi para Asamblesë Kombëtare në Ankara, Erdogan tha se se "loja ka mbaruar" dhe se “nuk ka asnjë pengesë që Turqia të bëhet një shtet anëtar në qoftë se BE-ja dëshiron”

Kotzias: Ankaraja e Qipro afër një marrëveshjeje për largimin e ushtrisë turke nga ishulli

Postuar në 26 Shtator, 2016 10:32

Greqia po nxit një regjim të traktat bashkëpunimi dhe miqësie mes saj, Turqisë dhe Qipros që do të zëvendësojë regjimin e tanishëm të garacive ndërkombëtare. Kështu është shprehur për gazetën greke "Kathimerini" ministri i Jashtëm Grek Nikos Kotzias. Ai thotë se kjo marrëveshje po negociohet në partneritet të ngushtë me Organizatën e Kombeve të Bashkuara dhe do të finalizohet me largimin përfundimtar të ushtrisë turke nga ishulli.

Erdogan luan me dy porta. Zbardhen përpjekjet për normalizimin e marrëdhënieve me Assad

Postuar në 26 Gusht, 2016 12:54

Turqia e Reccep Tayipp Erdogan duket se ka krijuar koniunkturën për të luajtur mes dy portave të mëdha: Perëndimit dhe Rusisë. Pak ditë pas takimit të sekretarit amerikan të Shtetit John Kerry me presidentin turk Erdogan, agjencia shtetërore ruse e lajmeve "Sputnik" publikon një intervistë me Ismail Hakki Pekin, ish-shef i Shërbimit Sekret në Shtabin e Përgjithshëm të ushtrisë. Sipas këtij zyrtari janë zhvilluar pesë takime informale mes palës turke dhe shërbimit sekret sirian të Bashar Al Asad, dy prej të cilëve në vitin 2015.

Sahatet e Stambollit

Postuar në 25 Gusht, 2016 11:35

Duhet thënë, që në fillim të këtij teksti, disa fjalë pozitive për raportet shqiptaro-turke.

Turqia nis goditjet ndaj ISIS dhe kurdëve, aleatë të SHBA. Assad, jo më armiku kryesor

Postuar në 22 Gusht, 2016 21:28

Kthesa diplomatike e Turqisë nis të reflektohet edhe në qëndrimin ndaj aleatit të Moksës në Lindjen e Mesme, Bashar Al Assad. Agjencia shtetërore ruse e lajmeve “Sputnik” raporton se forcat ushtarake turke kanë kryer qitje artilierie në veri të Sirisë kundër militantëve të ISIS afër Jarablusit, por edhe ndaj kurdëve peshmerga në Manbij. Sipas zyrtarëve turq, goditjet synojnë hapjen e një korridori për një operacion ushtarak, ndërkohqë i jep kundërpërgjigje sulmeve të fundit terroriste në vend.

Neni për dënimin e gazetarëve, a u mor për shembull Turqia e Erdogan?

Postuar në 21 Gusht, 2016 16:15

Postimi pa adresë dërguesi i neneve për dënimin e gazetarëve në ligjet për prokurorisë speciale dhe atë të zakonshme, ka krijuar jo pak pështjellime. Pyetja se përse duhen këto nene, përse duhen dënuar gazetarët, pati disa intepretime, mes të cilave spikati ajo e ndonjë servili të pushtetit që i shihte ato edhe si riformulime të dispozutave ekzistuese që i japin të drejtë prokurorëve të publikojnë materiale hetimore. Kjo megjithëse përfaqësues të PS-së u tërhoqën dhe deklaruan rishikimin.

Raporti: SHBA zhvendos armët bërthamore të instaluara në Turqi drejt Rumanisë

Postuar në 19 Gusht, 2016 15:14

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nisur zhvendosjen e armëve bërthamore të instaluara në një bazë në juglindje të Turqisë, drejt Rumanisë. Raketat me mbushje bërthamore ndodhen në bazën e Incirlikut, e cila është bërë objekt shkrimesh në media dhe në qendrat studimore që kanë spekulluar se ajo mund të goditet nga sulme terroriste. Ato do të instalohen në bazën rumune të Deveselu, gjithnjë sipas faqes “Euractiv”.

Qeveria turke vendos raketa tokë-ajër në 11 aeroportet kryesore civile në vend

Postuar në 14 Gusht, 2016 22:52

Qeveria turke ka ndërmarrë së fundmi një tjetër masë që bën pjesë në zhvillimet pas grushtit të shtetit. CNN Turk raporton se aerportet civile të vendit – 11 prej tyre  - do të pajisjen me raketa tokë-ajër si dhe me radarë dhe pajisje të tjera vëzhgimi. Mjete të tilla do të njoftojnë forcat e armatosura për çod avion të paidentifikuar në mënyrë që të kundërpërgjigjen shpejt. Një tjetër arsye është edhe ekspozimi i Turqisë ndaj sulmeve terroriste. 

Kthesa e Turqisë "turbullon" SHBA-në, Trump akuzon Obamën e Klinton si krijues të ISIS

Postuar në 11 Gusht, 2016 23:41

Mevlut Çavusoglu ftoi Rusinë të kryejë operacione të përbashkëta me Turqinë kundër Shtetit Islamik në Siri. Deklaratat e Çavusoglu në lidhje me operacionet e përbashkëta turko-ruse kundër Shtetit Islamik në Siri vijnë pas takimit mes Rexhep Tajip Erdogan dhe Vladimir Putin në Shën Petersburg, ku të dyja palët folën për një ri fillim të ri pas krizës diplomatike që shkaktoi rrëzimi i avionit luftarak rus nga forcat turke në Siri.

Sërish në tryezë dy projektet e gazit: Rryma Jugore dhe projekti turko-rus

Postuar në 11 Gusht, 2016 18:23

Afrimi i ri mes Turqisë dhe Rusisë, konfirmuar me vizitën e presidentit turk, Erdogan në Moskë, ka riaktivizuar projektet energjetike mes të dyja vendeve. Në takimin e para disa ditëve, Erdogan dhe presidenti rsu, Putin, kanë rënë dakord për të rivënë në lëvizje projektin ruso-turk të gazit, që zëvendësonte Rrymën Jugore, të rrëzuar me ndikimin e BE-së.  Ambicie për rigjallërimin e projekteve të gazit i është bashkuar edhe Bullgari, teksa kryeministri i saj, Boyko Borisov, deklaroi para disa ditësh se ka rënë dakord me Rusinë që të “ringjallë Rrymën Jugore, që kalon mes Detit të Zi”.

Pages

Subscribe to RSS - Turqia