trafiku

Raporti i Europol/Krimi italian dominon Europën. Lidhje të kufizuara me Shqipërinë përmes Ndragetas

Postuar në 27 Korrik, 2019 17:18

Një opinion i Vincenzo Musacchio në faqen e njohur italiane online, AntimafiaDuemila, vë në dukje çështjen e kriminalitetit të organizuar në Europë. Sipas aktivistit në fjalë, që është në krye të Observatorit Antimafie në Molise, organizatat kriminale italiane dominojnë Europën qoftë në nivel organizativ, qoftë në aspekin ekonomik, qoftë në nivelin represiv.

Racizmi antishqiptar i disa mediave britanike dhe injoranca e shumicës së mediave shqip

Postuar në 11 Maj, 2018 14:37

Njeh kush ndonjë Të fortë që i përmbahet Besës? T’i përmbahet atij kodi mesjetar që vendos kufij të rreptë dhe disiplinë apo norma që mandej të mund të garantonin suksesin në një botë shumë komplekse dhe dinamike si ajo e krimit dhe trafikut të drogës? 
Nëse jo, kërkoni në Angli. Në mediat e këtij vendi që po udhëheqin një fushatë keqinformimi, paragjykuese dhe antishqiptare. 

Ish-presidenti: Jemi të gjithë në rrezik nga droga

Postuar në 01 Mars, 2018 11:58

Ish – Presidenti i Republikës, Bujar Nishani shprehet se siguria kombëtare është në rrezik nga trafiku i drogës. Përmes një postimi në rrjetet sociale, z. Nishani interpreton rastin e kapjes së 613 kg kokainë në Durrës si tregues se Shqipëria është shndërruar në trampolinë të droga e të rënda. 
Ata që e kanë studiuar me kujdes fizionominë e MAFIA-s e dinë mirë se një ngarkesë qindramilionëshe nuk lëviz kurrë pa garanci të forta me pushtet absolut për të siguruar suksesin e transaksionit.

Investigimi/Obama mbrojti Hezbollahun nga CIA dhe DEA për të arritur marrëveshjen me Iranin

Postuar në 18 Dhjetor, 2017 23:29

Marrëveshja bërthamore mes SHBA dhe Iranit ka patur kostot e veta që zbulohen së fundmi. Media të ndryshme po referojnë një raport të publikuar nga Politico, sipas të cilit, administrata e Barack Obamës ndërhyri për të prishur një operacion të organizuar nga CIA dhe DEA kundër grupit shiit Hezbollah që mbështetet gjerësisht nga Teherani zyrtar. Operacioni që në fakt konsiderohet si fushatë e vërtetë, koduar me emrin “Projekti Kasandra”, synonte goditjen e linjave të trafikut ndërkombëtar të kokainës që lidheshin me Hezbollahun.

Kanabisi si çështje e një vendi anëtar të NATO-s

Postuar në 02 Nëntor, 2017 14:34

Gazeta zyrtare e Partisë Demokratike hapet sot me një akuzë për ish-ministren e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, të cilën e quan Zonja Narcos. Sipas kësaj gazeta, Kodheli dhe ish-shefi i Shtabit të Pqrgjithshëm, Jeronim Bazo kanë lejuar trafikun e drogës, duke mbajtur radarët e mbikëqyerjes detare jashtë pune. Ky është një pretendim për të cilin RD-ja shkruan se dy ish-zyrtarët janë paguar.

Lubonja: "Opozita duhet të kërkojë dëshmi nga Visho Ajazi nëse ka raportuar për trafikun e drogës"

Postuar në 30 Tetor, 2017 17:37

Fatos Lubonja i ka bërë thirrje opozitës shqiptare që të thërrasë në seancë dëgjimore ish-kreun e Shërbimit Informativ Shtetëror Visho Ajazi, për ta pyetur mbi trafikun e drogës në Shqipëri. Një një intervistë në studio e News24, Lubonja iu referua një deklarate të kryeministrit Edi Rama tri ditë më parë, sipas të cilës SHISH nuk ka sjellë në kryeministri asnjë informacion zyrtar për ndonjë grup trafikantësh që lidhen me emrin e ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri.

Ambasadori italian një mesazh për çështjen "Tahiri: ‘Ka ndryshim në vullnetin për të luftuar krimin”

Postuar në 20 Tetor, 2017 08:33

Ambasadori italian në Tiranë, Alberto Cutillo thotë se sipërfaqja e mbjellë me kanabis në Shqipëri është reduktuar shumë. Sipas tij, qeveria aktuale ka vullnetin që të luftojë krimin e organizuar që siç u shpreh ai është interes jetik i Shqipërisë, por edhe Italisë.

Viktima perfekte

Postuar në 17 Tetor, 2017 18:33

Sajmir Tahiri është vënë në rrethin e kuq të akuzave. Politike, mediatike, por edhe të akuzës që buron nga heshtja me të cilën e rrethuan sot bashkëpunëtorët e vet. Si një njeri pa stof politik, z. Tahiri zgjodhi moralizimin për t’u përballur me përgjimet e disa personave të ndaluar në Itali për trafik droge, të cilin e njohu si çështje që rëndon mbi përgjegjësinë e tij publike.

Ku shkoi "Policia që duam", institucioni "më i besueshëm"?

Postuar në 18 Shtator, 2017 16:30

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka shprehur sot falënderime për të gjithë ata që e kanë mbështetur në nisjen e procesit të vettingut në Policinë e Shtetit. Është në fakt një premtim i mbajtur i z. Xhafaj, i cili gjithësesi krijon një kakofoni me qëndrimet e deritanishme të qeverisë për këtë institucion.

Punë me bythë

Postuar në 23 Gusht, 2017 17:51

Shikojeni këtë njoftim në tabelën elektronike në Tiranë. U rekomandon drejtuesve të automjeteve që të mos i afrohen sheshit “Skënderbej” sepse…ka shumë trafik. Bashkia e Tiranës sugjeron kështu se një mënyrë e mirë për të shmangur trafikun është të shmangësh akset kryesore të kryeqytetit. Kjo thirrje vjen pak pas përurimit me zhurmë dhe dridhje gjunjsh të sheshit “Skënderbej”, që kushtoi 12 mln €, do të jetë për këmbësorë dhe do t’i japë Tiranës tjetër pamje. Bashkia ia bëri qejfin edhe vetes dhe miqve: e shtoi një parkim.

Pages

Subscribe to RSS - trafiku