sulm

Sulm me thikë pranë ish-zyrave të revistës “Charlie Hebdo” në Paris

Postuar në 25 Shtator, 2020 14:18

Katër persona u plagosën në një sulm me thikë pranë ish-zyrave të revistës satirike franceze, “Charlie Hebdo”, në Paris. Kryeministri Jean Castex tha se "sulmi me thikë u krye para ish-selisë së “Charlie Hebdo”, duke lënë katër të plagosur, dy prej të cilëve janë në gjendje të rëndë". Ndërsa Franceinfo, duke iu referuar policisë, thotë se të plagosur janë dy, ndërs anë lidhje me sulim janë arrestuar dy persona të tjerë.

Sulmi ndodhi pranë ish-ambienteve të revistës satirike, “Charlie Hebdo”.

Në sulm frontal ndaj Ilir Metës, Xhafaj e Majko refuzojnë shkarkimin

Postuar në 16 Qershor, 2019 17:50

Edi Rama po përshkallëzon sulmin ndaj Presidentit Ilir Meta duke e akuzuar si ideatorin e gjithë lëvizjes së opozitës për të djegur mandatet dhe bojkotuar zgjedhjet. Ndaj presidentit, Rama artikuloi edhe një akuzë të rëndë, duke e quajtur antieuropian, teksa deklaroi  nga Pusteci se kishte sqaruar gjithçka me Presidentin e Maqedonisë së Veriut,  Stevo Pendarovski.

Perëndimi bombardon Sirinë (Video)

Postuar në 14 Prill, 2018 09:13

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca kordinuan një sulm me raketa të shtunën në mëngjes kundër objektivave siriane si kundërpërgjigje për përdorimin e armëve kimike nga Bashar al-Assad.

Ndërhyrja ushtarake e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara u njoftua nga Presidenti i SHBA Donald Tramp, që theksoi në një konferencë për shtyp se kishte urdhëruar sulme precize në Siri.

Pse Koreja kërcënon me sulm raketor ishullin Guam?

Postuar në 10 Gusht, 2017 17:36

Rrjedhja ndoshta e qëllimshme e informacionit nga ana e Phenianit se do të godasë me raketa ishullin, i cili i takon territorit të SHBA-ve, ka shkaktuar shqetësim në komunitetin ndërkombëtar. Pyetja që ngrihet është pse ky ishull është vënë në shënjestër të liderit të Koresë së Veriut. Përveç faktit se është në një distancë të shkurtër dhe një rakete i duhen vetëm 20 minuta për të mbërritur,  në ishull ka dy baza të SHBA, të cilat zënë një të tretën e zonës. Në këto baza ka shumë avionë  bombardues amerikan.

Kaos nga një sulm kibernetik global, bllokohet sistemi shëndetësor në Britani

Postuar në 12 Maj, 2017 23:00

Alarm global ka shkaktuar lëshimi i një software-i të quajtur "ransomëare" të  përhapur në më shumë se 50.000 njësi kompjuterike në të gjithë botën. Software-i infekton skedarët e kompjuterëve dhe pastaj kërkon para për zhbllokimin e tyre. Sulme të tilla kanë ndodhur në Britani dhe Spanjë, duke vënë në alarm autoritetet.

Terrorizmi godet Gjermaninë, përsëritet masakra e Nisës në Berlin (Video)

Postuar në 19 Dhjetor, 2016 21:46

Një sulm i ngjashëm terrorist me atë të masakrës në Nisë ndodhi mbrëmjen e së hënës në Berlin.Një kamion mallrash  hyri në një rrugë pedonale që ishte kthyer në një treg për Krishtlindjet në Berlin, duke vrarë të paktën 12 persona e duke prlagosur rret 50 të tjerë. Atentatori më pas eshte larguar, çka perforcon dyshimet per akt terrorist. Ai u arrestua më pas nga policia gjermane.

Shënohet sulmi i parë xhihadist kundër Izraelit

Postuar në 28 Nëntor, 2016 09:41

Xihadistët e ISIS kanë ndërmarrë sulmin e parë kundër Izraelit. Katër militantë të shtetit islamik në tentativë për të kaluar kufirin nga Siria, kanë hapur zjarr mbi ushtarët izraelitë.

Luftë Kishës në Greqi, Jeronimos: Ka një përpjekje për dehelenizim dhe dekristianizim të Greqisë

Postuar në 01 Tetor, 2016 13:27

Kisha Greke ndodhet në një sulm të vazhdueshëm prej disa muajsh, qëkurse qeveria Tsipras vendosi të ndyrshojë kurikulën për lëndën e besimit fetar në shkolla. Kjo është bërë shkak që përplasja të kthehet në një debat të fortë me sfond politik dhe historik.

Efekti zinxhir i ndalimit të burkinit, reagojnë shoqatat kundër islamofobisë

Postuar në 20 Gusht, 2016 10:41

Bashkitë në veri të Francës po ndjekin shembullin e njëra-tjetrës, duke ndaluar veshjet e mbukiara të grave myslimane në plazh. Pas bashkisë së Kanës edhe ajo e Nisës vendosi të premten të ndaloje burkinin në plazhet e saj, një veshje që mbulon gjithë trupin dhe lë të zbuluar vetëm fytyrën e femrës.

Krenaria nukleare e Kim Jong-un

Postuar në 08 Maj, 2016 12:18

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un deklaroi sot se vendi i tij do t’i përdorte armët bërthamore që kishte në dispozicion vetëm në rast vetëmbrojtjeje. ”Kim premtoi edhe se do të përpiqej të përmirësonte dhe normalizonte marrëdhëniet me vendet armike, përgjithësisht të nënkuptuara si SHBA dhe Koreja e Jugut”, njoftoi agjencia zyrtare koreanojugore e lajmeve, YONHAP.

Pages

Subscribe to RSS - sulm