sulm

Amerikanët gabojnë shënjestrën, sulm ajror mbi një siptal në Afganistan

Postuar në 03 Tetor, 2015 10:11

Një spital në qytetin Kunduz të Afganistanit, është goditur dhë është dëmtuar pjesërisht nga një sulm ajror. Nga ky sulm kanë mbetur të vdekur disa nga pjesëtarët e stafit “Doctors Without Borders”. NATO ka pranuar se goditja ajrore është bërë nga amerikanët duke shkaktuar një dëm anësor në zonë. “Goditja mund të ketë rezultuar me një dëm anësor afër një objekti mjekësor. Incidenti është nën hetime”, tha zëdhënësi i koalicionit të NATO­s, Kolonel Brian Tribus. Kurse nga “Doctors Without Borders” thuhet se janë thellë të shokuar nga sulmi.

Sulm i ri synon telefonat Android me file të rremë audio

Postuar në 02 Tetor, 2015 12:50

Një virus panikues pritet të alarmojë përdoruesit e androideve. Në fillim ai u zbulua në korrik, si dobësi e lejuar nga hakerat në internet i cili synon telefonat android me tekst apo MMS. Ky virus shfrytëzon një dobësi në pajisjen në fjalë në funksionet multimedia preview. Google, prodhuesit dhe transportuesit e viruseve të tilla, vetëm për të pasur një tjetër virus pop-up kërkuan një raund tjetër për riparimin e pjesëzave. Në fakt, tre muaj pas zbulimit fillestar, kjo gjë po përsëritet.

Sulm kamikaz gjatë faljes së Kurban Bajramit; 12 viktima në Jemen

Postuar në 24 Shtator, 2015 09:15

Gjatë faljes së Kurban Bajramit, ka ndodhur kjë sulm kamikaz me bombë, në një xhami në Sana, kryeqyteti i Jemenit. Sipas raportimit të BBC, nga ky atentat në xhaminë al-Balili kanë vdekur 12 persona. Nga shpërthimi kanë mbetur të plagosur edhe shumë persona të tjerë. Kryeqyteti i Jemenit është goditur kohët e fundit nga një seri sulmesh me bombë nga ISIS-i.

"Islami shqiptar, autokton. I vetmi islam europian. Por ai po goditet”

Postuar në 30 Gusht, 2015 19:58

Veton Surroi, publicist e botues nga Kosova, i ka dhënë një intervistë gazetës “Shqip”, në të cilën bën disa komente për zhvillimet në shoqërinë shqiptare. Surroi është pyetur edhe për problemin e gjallërimit të rrymave të islamit radikal, që sipas tij, po përpiqen të imponojnë një interpretim të ri të isalmit tradicional, apo autkton shqiptar. Për Surroin kjo po ndodh përmes dhunës e parasë. “Jemi të brishtë, jemi të atakuar dhe kështu duhet ta kuptojmë. Shoqëritë tona janë sot të sulmuara nga islami politik, pjesë e këtij sulmi po bëhet në Kosovë e Maqedoni, por edhe në Shqipëri.

Sulm ndaj romëve në Francë, tre viktima. Autoritetet, ende të paqarta

Postuar në 25 Gusht, 2015 20:50

Në një ngjarje që deri tani është përkufizuar si sulm ndaj një komuniteti romësh në lokalitetin Roye në veri të Francës së paku tre persona janë vrarë e katër janë plagosur rëndë. Sipas autoriteteve franceze, tre të vrarët janë një burrë, një grua, dhe një fëmijë i vogël. Ndërsa, të plagosurit janë autori i incidentit, dy janë xhandarë dhe një fëmijë. Incidenti ka ndodhur rreth orës 16:30 në një zonë ku qëndrojnë njerëz endacakë. Forca të mëdha policore e ushtarake kanë shkuar në vendin e ngjarjes, ndërkohë që ende nuk janë bërë të ditura zyrtarisht shkaqet e këtij incidenti.

Pages

Subscribe to RSS - sulm