skandali

Kurz humbet votëbesimin

Postuar në 28 Maj, 2019 11:38

Sebastian Kurz humbi përfundimisht humbi votëbesimin pas mocionit që kërkuan të hënën në parlamentin austriak parti të vogla opozitare. Kancelari autriak aktualisht është në krye të një qeverie teknike e cila çojë vendin në zgjedhje. Ministrat në largim të Partisë së Lirisë janë zëvendësuar nga nëpunës civilë.

Partia Konservatore Kurz triumfoi në zgjedhjet evropiane të së dielës, pavarësisht skandalit me videon e zv/kancelarit që çoi në kolaps qeverinë e tij të koalicionit.  Christian Strache dha dorëheqjen nga të gjitha postet e tij politike.

Një video që shënon fundin e karrierës për zv/kancelarin austriak

Postuar në 18 Maj, 2019 13:09

Tërmet politik ka shkaktuar në Austri, një filmim i fshehtë ku partneri i të djathtës radikale në koalicionin qeverisës zv/kancelari Hainc-Kristian Shtrahe i kërkon ndihmë financiare mbesës së një oligarku rus.

Videoja daton pak para zgjedhjeve të përgjithshme të tetorit 2017, ku Partia e Lirisë u rendit e treta në zgjedhje, çka i mundësoi Shtrahes postin e zv/kancelarit.

Skandali në Ministrinë e Jashtme/Njoftim ambasadave: Gent Cakaj është ministër me kompetenca të plota

Postuar në 25 Janar, 2019 13:15

Skandali që po konsumohet me Ministrinë e Jashtme dhe për Evropën nuk ka precedent dhe ai i shkon për shtat vetëm një njeriu si Edi Rama.

Zoti Rama është ministër i Jashtëm me dekret presidencial dhe një fakt i tillë është reflektuar në faqen online të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë ku z. Rama figuron si titullar. Ditën e parë të marrjes së detyrës, z. Rama tha vetëm dy fjali:

Njolla që mbeti në histori...!

Postuar në 18 Janar, 2019 17:15

Më 17 janar, 1998 u zbulua ajo që u quajt afera erotike e ish-presidentit amerikan Bill Klinton, me nëpunësen rishtare të Shtëpisë së Bardhë, Monica Levinksi. Skandali la gjurmë në historinë bashkëkohore të Shteteve të Bashkuara dhe edhe pse kanë kaluar 21 vjet, ... megjithatë njolla e Klinton në rrobat e Monica ende kuriozon publikun amerikan.

23-vjeçarja Levinski filloi punë në Shtëpinë e Bardhë në 1995 me një detyrë në zyrën presidenciale. Takimi i saj me 52 vjeçarin Clinton u provua fatal dhe lidhja e saj e paligjshme zgjati rreth dy vjet.

Air Force Juncket, qindra mijëra euro bileta në udhëtime private nga Presidenti i KE-së

Postuar në 03 Janar, 2019 12:41

Gazeta e njohur britanike “Daily Mail” ka publikuar tri ditë më parë një investigim mbi udhëtimet presidentit të Komisionit Europian, Jean Claude Juncker. Sipas raportit të saj, në 21 vizita zyrtare nga 43 të tilla gjithësej, Juncker ka udhëtuar me avion privat, ndonëse kjo është e ndakuar nga Komisioni përveçse kur nuk ka mundësi të tjera.

A po e shpëton protesta Gjiknurin?

Postuar në 13 Dhjetor, 2018 19:25

Qeveria po kalon ditë të vështira si në çështje të imazhit, por edhe të skandaleve që po konsumon, ku më flagrante është megavjedhja në dy tenderat që iu dhanë kompanisë "DH Albania", me përfaqësues ligjor një receptionisti 26 vjeçar.

Prokuroria u vu në lëvizje vetëm pas publikimit në media të dokumentave të falsifikuara, duke bërë për shumë kohë të shërdhëtin edhe pse nga opozita kishte denoncime të vazhdueshme. 

VOA: Pas kompanisë DH Albania fshihet biznesmeni Bashkim Ulaj

Postuar në 12 Dhjetor, 2018 09:57

Në Shqipëri janë shtuar pyetjet rreth firmës së regjistruar në Delaëare të SHBA, Dunëell Haberman, e cila përmes falsifikimit të dokumenteve të regjistrimit kompani kishte arritur të siguronte dy kontrata me vlerë prej rreth 30 milionë eurosh nga qeveria shqiptare. Firma kryente biznes me emrin DH Albania dhe në regjistrat kombëtarë si përfaqësues i saj figuron 26-vjeçari Avdjol Dobi.

Weinstein nuk pranon akuzat

Postuar në 06 Qershor, 2018 00:25

Ish-producenti i Hollywood, Harvey Weinstein, i cili po ndiqet penalisht për një përdhunim  në vitin 2013 dhe një sulm seksual në vitin 2004, nuk pranoi asnjë fajësi për akuzat. 66-vjeçari, i cili ka qenë i akuzuar nga rreth 100 gra muajt e fundit, u paraqit në gjykatë në Manhatan, me një kostum të errët dhe kravatë

Skandali me emigrantët, ministrja britanike jep dorëheqjen

Postuar në 30 Prill, 2018 10:17

Ministrja e Brendshme britanike, Amber Rudd dha dorëheqjen të dielën për shkak të skandalit në trajtimin e emigrantëve që u dyndën në Britani të Madhe nga ishujt Karaibe menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore. 

54 vjeçarja, ishte gjetur në qendër të rreagimeve pas zbulimit se shërbimet e saj kishin vendosur një numër të caktuar për deportimin e kësaj kategorie emigrantësh dhe pasardhësve të tyre, të cilët ndihmuan në rindërtimin e Britanisë.

"Pandemia" anti-Facebook(foto)

Postuar në 24 Mars, 2018 19:02

Pas skandalit me Cambridge Analytica, një fushatë e vërtetë kundër Facebook ka nisur në media. "The Guardian" dhe "Mashable" janë ndër më agresivet, ndërkohë që "The Economist" shfaqet me një koertinë të goditur. 

"Dështim epik", thuhet në të. Më poshtë disa imazhe që ilustrojnë këtë luftë ndaj rrjetit në fjalë. 

Pages

Subscribe to RSS - skandali