shtyrja

Palmer 2019: Zgjedhjet nuk shtyhen. Trump 2020: Të shtyhen zgjedhjet. Basha 19-20 u soll si kryeministër

Postuar në 31 Korrik, 2020 02:58

Donald Trump propozoi dje shtyrjen e zgjedhjeve. Argumenti: Frikë për mos numërimin e saktë, apo mosvotimin.

Pak rëndësi ka këtu argumenti, pasi ai shtjellohet juridikisht nga të tjerë. Plus nuk jemi në kushtet e vendimmarrjes finale. Presidenti i Amerikës, ai që është dhe që nuk u pëlqen shumë njerëzve, në parim po na thotë se zgjedhjet përpara se të jenë procedurë janë shprehje vullneti. Si të bësh zgjedhje të pranueshme kur nuk ke garanci se do të votojnë të gjithë dhe në mënurë të fshehtë?

Trump propozon shtyrjen e zgjedhjeve

Postuar në 30 Korrik, 2020 15:44

 Presidenti amerikan Donald Trump ka propozuar shtyrjen e zgjedhjeve presidenciale. Sipas tij situata e tanishme sugjeron se zgjedhjet mund të cenohen në integritetin e tyre.

Do të ishte një siklet i madh për SHBA. Të shtyhet data e zgjedhjeve derisa të sigurohet një votë e sigurtë

shkruan Trump në tuiter.

Maxhoranca pezullon paketën antishpifje

Postuar në 30 Janar, 2020 12:03

Kuvendi ka tërhequr sot nga votimi projektligjin për mediat audiovizive. Shkak është bërë shqyrtimi që po i bën këtij projektligji Komisioni i Venecias. Lajmi është bërë i ditur nga kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla. Balla tha se Komisioni i Venecias do ta diskutojë këtë paketë me procedurë të përshpejtuar më 21 mars.

Ai la të hapur mundësinë e reflektimit në ligj të propozimeve, nëse Komisioni i Venecias do të ketë të tilla lidhur me këtë paketë ligjore.  

Letër me shumë kuptime nga Serenissima

Postuar në 27 Shtator, 2019 22:02

Publikimi i draft/opinionit të Komisionit të Venecias është celebruar si fitore e një kauze nga ana e njërës palë në Tiranë. Dikush flet për komplot, një tjetër i kërkon Ilir Metës të mbajë fjalën kur tha se do dorëhiqej nëse Venecia do mendonte ndryshe prej tij për shtyrjen e zgjedhjeve. Të gjithë luajnë teatrin e shahistit që jep shah në mënyrë të përsëritur.

Arsyetimi i Presidentit të Republikës për shtyrjen e datës së zgjedhjeve lokale

Postuar në 10 Qershor, 2019 13:07

 

Më poshtë arsyetimi i kreut të shtetit, Ilir Meta për shfuqizimin e dekretit për caktimin e datës së zgjedhjeve: 

***

Presidenti zyrtarizon gjendjen e jashtëzakonshme politike. Shfuqizon dekretin për zgjedhjet

Postuar në 08 Qershor, 2019 19:44

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka njoftuar pak më parë anullimin e dekretit për zgjedhjet e 30 qershorit duke bërë me dije kështu se procesi zgjedhor sipas tij duhet shtyrë. 
Në njoftimin e kreut të Shtetit thuhet: 

“Letra e katërt” vjen nga Presidenti: Gati të shtyj zgjedhjet

Postuar në 24 Maj, 2019 12:05

Sugjerimi i gjermanëve të CDU/CSU-së për të shtyrë datën e zgjedhjeve duket se po çon drejt një skenari të përfolur edhe më herët. Pak ditë më parë kryeministri tha se nuk është në kompetencën e tij ndryshimi i datës, por gjithsesi u tregua i gatshëm ta diskutojë. I fundit që ka hedhur një hapë më shumë është Ilir Meta, i cili për të dekretuar një datë tjetër. Meta doli me një qëndrim paspropozimit të dy deputetëve gjermanë ku thekson gatishmërinë për opsionin e sugjeruar prej tyre.

Ambasadori i OSBE-së shfaqet i paqartë: Zgjedhjet mund të shtyhen...por ato zhvillohen më 30 qershor

Postuar në 23 Prill, 2019 13:17

Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchardt nuk është i qartë se çfarë do të ndodhë në Shqipëri, ndonëse duket se ka me entuziazëm rolin e ndërmjetësit. Në një prononcim për mediat, zoti Borchardt la të hapur mundësinë e shtyrjes së zgjedhjeve lokale, por pa sqaruar se çfarë sjell një gjë e tillë:

Socialistët e Tiranës festojnë Ditën e Verës më 17 mars; më 14 parashikohet shi

Postuar në 10 Mars, 2019 13:26

Asgjë nuk mund ta prishë festën! Këtë mendon kryebashkiakur Erjon Veliaj, i cili sugjeron që Festa e Verës të zhvendoset më 17 mars, sepse më 14 parashikohet shi me gjyma. Janë 50 aktivitete, që në terma praktikë janë argalisja e miletit, të cilat mund të mos kenë atë kallaballëk që shpreson kryebashkiaku. Ndaj 14-ën ta bëjmë 17 se nuk u bë qameti.

Aeroporti i Vlorës, Kryeministri: Ja edhe pak se po flasim me turqit. Por Vlora është e bukur

Postuar në 01 Shtator, 2018 14:12

Turizmi është shumë mirë. Sivjet ka qenë sezon rekord. Mund të shkohet në 6 milionë turistë deri në fund të vitit. Këto shpreson, premton dhe deklaron kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, që sot ishte në Vlorë në mbyllje të sezonit të verës. Por Rama ndër të tjera ka zbuluar edhe se aeroporti i Vlorës është ende një letër projekt që po negociohet. 

Pages

Subscribe to RSS - shtyrja