shba

Macron: Tërheqja e ShBA nga marrëveshja bërthamore me Iranin çon në luftë

Postuar në 05 Maj, 2018 15:26

Presidenti francez Emmanuel Macron ka deklaruar se tërheqja e ShBA nga marrëveshja bërthamore me Iranin mund të çojë në luftë. 
Macron e ka nërë deklaratën në një intervistë me revistën gjermane “Spiegel” që citohet nga media të ndryshme. 

Kjo do të thoshte hapje e kutisë së Pandorës, do të thoshte luftë. Nuk besoj se Donald Trump do luftë

citohet Macron. 

Zyrtare: Shqipëria nuk klasifikohet si një ndër mbështetëset kryesore të SHBA

Postuar në 02 Maj, 2018 14:38

Pavarsisht fjalëve dhe deklaratave, aop kërkesave teatrale si ajo e ministres së Mbrojtjes Olta Xhaçka, për vendosje të bazave të SHBA në Shqipëri, vendi ynë nuk klasifikohet si një ndër mbështetësit më të mëdhenj të SHBA. Kjo bëhet e ditur nga një raport i Departamentit Amerikan të Shtetit që referon anëtarët e OKB-së që kanë votuar më shpesh pro qëndrimeve të SHBA.

"Nuk duam të jemi polici i botës"

Postuar në 01 Maj, 2018 15:24

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka njoftuar të tjera ndryshime në politikën e jashtme, kur është shprehur së fundmi se “vendi ynë nuk ka dëshirë të jetë polici i botës”.

Përherë e më shumë ne nuk dëshirojmë të jemi polici i botës. Ne kemi shpenzuar sasi të jashtëzakonshme parash në dekadat e mëparëshme në policimin e botës dhe kjo nuk duhet të jetë prioriteti ynë. Ne duam të jemi policë të vetvetes. Ne duam të rindërtojmë vendin tonë

Hendeku mbetet

Postuar në 27 Prill, 2018 22:59

Një shfaqje miqësore pavarësisht mosdakordësisë për çështjet tregtare dhe marrëveshjen bërthamore me Iranin,  e cilësuan mediat ndërkombëtare takimin e Donald Trump dhe kancelares Merkel në Shtëpinë e Bardhë.

Presidenti amerikan përgëzoi kancelaren për fitoren në zgjedhje, duke lënë të kuptohet se keqkuptimet janë tejkaluar. "Ne kemi pasur një marrëdhënie vërtetë të mrekullueshme që nga fillimi, por disa nuk e kuptojnë"- tha presidenti amerikan duke e quajtur Kancelaren nje "grua shumë të madhe."

Dossier/Strategjia e vitit 1993: Anëtarësimi i Shqipërisë në NATO parashikohej të ndodhte në vitin 2000

Postuar në 18 Prill, 2018 15:51

Universiteti i Goergtown në SHBA publikon së fundmi disa dokumente të rëndësishme të Arkivës Kombëtare Amerikane që zbulojnë evolucionin e strategjisë së zgjerimit të NATO-s drejt Lindjes së Europës. Dokumentet përfshijnë edhe bisedat mes dy ish-presidentëve Bil Clinton dhe Boris Jelcin, që duket se kishin edhe miqësi personale. Materialet jepen në formatin orgjininale, pra faksimile, por paraprihen nga një analizë kritike e tyre për të shpjeguar kontekstin dhe për të kryqëzuar

Taktikë e heqjes dorë nga Kosova?

Postuar në 17 Prill, 2018 12:38

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj është bërë sërish lajm në Serbi me deklaratat e tij në Happy Tv, një televizion serb. 
Sipas asaj që përcjell agjencia B92, Haradinaj është shprehur ndër të tjera se: 

Kosova nuk ka një politikë të jashtme. Ne bëjmë pjesë në klubin e vendeve të drejtuarabnga Amerika

Një çertifikatë për të gjithë

Postuar në 16 Prill, 2018 21:00

Departamenti Amerikan i Shtetit ka dhënë një tjetër goditje sot kur ka deklaruar zyrtarisht se deputetit Tomë Doshi dhe familjes së tij i ndalohet hyrja në SHBA për shkak të akteve serioze të korrupsionit.

Lavrov: Perëndimi, i sëmurë nga rusofobia

Postuar në 16 Prill, 2018 17:07

Marrëdhëniet mes Rusisë dhe Perëndimit janë shumë më keq se në kohën e "Luftës së Ftohtë", sepse në atë kohë vepronin kanale komunikimi mes dy palëve dhe nuk ka ekzistuar rusofobia. Deklarata u bë nga ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov në një intervistë për rrjetin britanik BBC.

Lavrov hodhi poshtë akuzat e bëra nga përfaqësuesi i përhershëm amerikan në Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike (ONAK), sipas të cilit Rusia mund të ketë manipuluar të dhënat për sulmin e supozuar me armë kimike në Siri.

SHBA në krye të eksportit të armëve në botë

Postuar në 15 Prill, 2018 22:27

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbeten eksportuesi kryesor i armëve në botë. Ky fakt raportohet nga SIPRI-Instituti i Stokholmit për Paqen, sipas të cilit në krye të listë qëndrojnë edhe Rusia, Franca, Gjermania dhe Kina.

Një histori e tmerrshme inçesti në SHBA (Video)

Postuar në 15 Prill, 2018 10:18

Një histori e pabesueshme inçesti në SHBA la pas katër të vdekur, duke përfshirë edhe një foshnje 7 muajshe. 42-vjeçari Steven Pladl, i cili kishte marrëdhënie incesti me vajzën e tij të 20-vjeçar biologjike, Katie Pladl  ishte dënuar nga autoritetet në SHBA për incestit, pasi u bë e njohur se ata ishin martuar dhe kishin lindur një  djalë me emrin Bennett Pladl.

Pages

Subscribe to RSS - shba