shba

Luftë për pushtet në Kishën Orthodhokse Greke të SHBA dhe në Patriarkanë

Postuar në 27 Qershor, 2018 14:30

Kisha Orthodhokse greke, përfshirë Patriarkanën e Stambollit, ku ajo ka selinë qendrore kryesore, është përfshirë prej një muaji në një debat shumë të madh që ka të bëjë me disa teza të hedhura nga miliarderi greko amerikan, Efstathios(Stathios-Steve) Valiotis.

Video/Shqipëria në hartën e sulmeve kibernetike të Koresë së Veriut

Postuar në 18 Qershor, 2018 13:38

TemaTv

Kina surprizon tregjet e naftës, tarifa për importet nga SHBA

Postuar në 16 Qershor, 2018 09:41

Pekini kapi në befasi tregjet ndërkombëtar të naftës, duke kërcënuar me vendosjen e  tarifave për produketet eneregjetike bruto që importon nga SHBA si nafta, gazin natyror, edhe pse Kina renditet e para në listën e vendeve importuese të naftës amerikane. Për analistët një vendim i tillë do të jetë me pasoja për tregjet ndërkombëtare.

Çarmatoset Koreja e Veriut

Postuar në 12 Qershor, 2018 03:47

Samiti mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut është bërë realitet duke shkruar një moment historic dhe kapërcyer dyshimet e momentit të fundit që e vunë në pikëpyetje atë. Mediat kanë përcjellë momentet e takimit mes presidentit amerikan, Donald Trump dhe liderit koreanoverior, Kim Jong-un në Singapor, në hotelin “Capella” në Sentosa.

Sondazhi, një në 10 persona kontrollojnë celularin gjatë marrëdhënieve seksuale

Postuar në 09 Qershor, 2018 14:13

 Një sondazh i raportuar nga mediat në ShBA evidenton më së miri karakterin invadues të teknologjisë mbi zakonet tona, e tanimë edhe në procese veçanërisht intime si marrëdhëniet seksuale. Sipas sondazhit të kryer nga SureCall, një në çdo 10 persona nga 1000 të pyetur shohin celularin gjatë kohës që janë duke kryer marrëdhënie seksuale.

Mediat serbe: SHBA hyn në dialogun Serbi-Kosovë. Mogherini jashtë loje...

Postuar në 08 Qershor, 2018 12:40

Mediat serbe, por mesa duket edhe politika aty, po komplikojnë përditë e më shumë ecurinë e dialogut me Kosovën duke mbajtur nën presion informative me lajme që paralajmërojnë tensione. Në krye të diskutimit qëndron gazeta Vecernje Novosti, e cila citon shpesh burime diplomatike të nivelit të lartë.

Së pari, dje u njoftua me të madhe se tri fuqi kryesore europiane po nxisin dialogun dhe kërkojnë intensifikimin e tij, ndonëse pak ditë më parë, “Prishtina deklaronte se nuk do të dërgonte përfaqësues në Brukesl për të vijuar dialogun”.

Kërkesa e Shqipërisë për baza të SHBA, jashtë rrezes së strategjisë amerikane

Postuar në 06 Qershor, 2018 13:04

Thelbi i politikës së jashtme amerikane në Europë është afirmimi dhe rigjallërimi i Perëndimit. Si institucione, por edhe si frymë dhe ndikim. Ndihmës Sekretari merikan për Europën dhe Eurazinë, Wes Mitchell ka sqaruar gjatë një fjalë në Heritage Foundation se SHBA po rikonsideron strategjinë e saj të sigurisë, duke lëvizur nga pozicioni i mbajtur që nga fundi i Luftës së Ftohtë.

SHBA kërkon dislokimin e sistemit mbrojtës THAAD në Gjermani

Postuar në 02 Qershor, 2018 13:42

SHBA kërkon dislokimin e sistemit të mbrojtjes raketore të lartësive të mëdha, THAAD, në Gjermani. Agjencia “Reuters” shkruan se propozimi është bërë nga pala amerikane dhe pritet të tensionojë edhe më tej marrëdhëniet me Rusinë.

"Greqia, partneri strategjik i SHBA në Ballkan"

Postuar në 01 Qershor, 2018 20:40

Për ambasadorin amerikan në Athinë,  Geoffrey Pyatt pozita gjeostrategjike e Greqisë në rajonin e Mesdheut dhe Ballkanit është me rëndësi për stabilitetin, sigurinë dhe prosperitetin në rajon. Në Forumin e Bashkëpunimit të Ballkanit dhe Detit të Zi, Pyatt foli për një strategji afatgjatë të mbështetjes amerikane për rimëkëmbjen ekonomike të Greqisë.

80 vjet Superman

Postuar në 01 Qershor, 2018 17:49

Tetëdhjetë vjet pas lindjes së tij, Superman vazhdon të përfaqësojë në imagjinatën kolektive superheroin dhe të mbushë arkën e kompanisë amerikane D.C. Comic.Në pranverën e vitit 1938, kompania që ekzistonte para D.C Comics lëshoi një seri të re, Action Comics. Në numrin e parë, 13 faqet i iushin dedikuar një heroi krejtësisht të ri, një të huaj me fuqi të mbinatyrshme, i mbijetuari i fundit i planetit Kripton: Ky është Supermani, Njeriu prej Çeliku.

Pages

Subscribe to RSS - shba