shba

Pompeo nuk përjashton ndërhyrje ushtarake në Venezuelë

Postuar në 01 Maj, 2019 20:23

Sekretari amerikan, Mike Pompeo la të hapur mundësinë e ndërhyrjes ushtarake në Venezuelë në një intervistë për rrjetin televiziv amerikan Fox Biznes.

"Operacioni ushtarak është i mundshëm. Nëse është e nevojshme, Shtetet e Bashkuara do ta kryejnë”-tha kreu i diplomacisë amerikane. Por ai shtoi se Uashingtoni do të preferonte një transferim paqësor të pushtetit në Venezuelë.

Ambasada e SHBA në hall nga bojkoti i PD e LSI: Futuni në zgjedhje

Postuar në 19 Prill, 2019 18:49

Një ditë pas qëndrimit të PD-së për bojkot të mundshëm të zgjedhjeve të Qershorit ambasada amerikane ka folur përmes Zërit të Amerikës, duke u kërkuar partive që kanë dalë nga parlamenti të marrin pjesë në proces. Nga ana tjetër ajo ka nisur edhe një fushatë për opozitën e re.

Vijnë 3 helikopterë “Black Hawk” nga SHBA, s’jepen detaje të marrëveshjes

Postuar në 19 Prill, 2019 12:10

Olta Xhaçka ishte në Pentagon për herë të  dytë brenda një viti, ku u prit nga sekretari i Mbrojtjes në detyrë, Patrick Shanahan. Kryefjalë e vizitës ishte marrëveshja me Departamentin Amerikan të Mbrojtjes për modernizimin e Forcave të Armatosura shqiptare, veçanërisht të Forcës Ajrore, përmes marrjes së disa helikopterëve “Black Hawk”.

Akti Rubio-Mendez/SHBA të rishikojë strategjinë në Mesdheun Lindor!

Postuar në 10 Prill, 2019 11:44

Zbulimi i rezervave të mëdha të gazit në Qipro dhe mundësia e madhe e zbulimit të rezervave edhe më të mëdha në Egjipt, kanë diktuar rishikimin e strategjisë së SHBA-së në Mesdheun Lindor. Prania e sekretarit të Shtetit, Mike Pompeo në samitin trepalësh të këtyre vendeve pak javë më parë vuri në dukje rolin e tyre në strategjinë amerikane.

Kjo është Luftë që fitohet Vetë

Postuar në 09 Prill, 2019 19:30

 

Amerika nuk e mbështet PD-në. Amerika po thotë hyni në zgjedhje

Publikohen shpenzimet e vendeve të NATO-s

Postuar në 04 Prill, 2019 11:37

NATO (Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut) feston  në 4 Prill 70 vjetorin. E themeluar në vitin 1949, fill pas Luftës së Dytë Botërore qëllimi fillestar ishte për të kufizuar ndikimin sovjetik në kontinent gjatë Luftës së Ftohtë.

Sot, misioni zyrtar është që të zhvillojë bashkëpunimin mes vendeve anëtare në fusha të ndryshme (ushtarake, politike, ekonomike, sociale, arsimore), promovimin e interesave gjeopolitike dhe parandalimin e agresioneve të armatosura kundër çdo shteti anëtar.

Pazari i kufijve, përgjegjësi e Thaçit dhe Vuçiç. ShBA: Ta arrijnë vetë marrëveshjen

Postuar në 04 Prill, 2019 11:20

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin një marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës e cila është e zbatueshme, që nuk provokoj destabilitet në asnjërin prej vendeve apo në rajon dhe që të jetë e qëndrueshme. 

37 blinda ushtarake dhuratë nga SHBA

Postuar në 04 Prill, 2019 10:13

37 mjete të blinduara rezistente ndaj pritave dhe kurtheve të minuara i janë dhuruar ushtrisë shqiptare nga Shtetet e Bashkuara.  Në ceremoninë e dorëzimit të këtyre mjeteve, mori pjesë ministrja e Mbrojtjes OltaXhaçka, e ngarkuara me punëe Shteteve të Bashkuara në Tiranë, LeylaMoses-Ones dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku.

A do mbështesë Shqipëria ShBA në vendimin për njohjen e Lartësive Golan si territor izraelit?

Postuar në 26 Mars, 2019 11:28

Presidenti amerikan Donald Trump e ka bërë fakt zyrtar njohjen nga ShBA të Lartësive Golan si territor izraelit. Ai ka firmosur një proklamatë gjatë vizitës së kryeministrit izraelit Beniamin Netanyahu në Shtëpinë e Bardhë duke kaluar nga fjalët në vepra. 

Trump foli për një hap historik dhe e argumentoi atë me mbrojtjen e Izraelit nga sulmet armiqësore, që vijnë nga Lartësië Golan…Sekretari i Përgjithshëm i OKB, tha qartë se statusi i Lartësive Golan nuk ka ndryshuar. Këtë e deklaroi një zëdhënës i OKB

Ndryshon harta gjoestrategjike e Mesdheut Lindor

Postuar në 20 Mars, 2019 11:21

Nënshkrimi këtë të mërkurë në Jeruzalem i  marrëveshjes mes Greqisë, Qipros dhe Izraelit për gazjellësin East-Med po ndryshon hartën gjeostrategjike të Mesdheut Juglindor.

Prania e sekretarit amerikan të Shtetit në firmiosjen e marrëveshjes ndërqeveritare sipas analistëve është një sinjal i qartë  për rolin e tre vendeve nënshkruese në çështjet e sigurisë në rajon.

Pages

Subscribe to RSS - shba