shba

Republika Islamike e Histerisë

Postuar në 16 Janar, 2018 19:57

Për aq sa mund të lexohet, strategjia e administratës Trump në Lindjen e Mesme, konsiston në përmbajtjen dhe përballjen me Iranin. Sekretari i Shtetit, Rex Tillerson, sekretari i Mbrojtjes James Mattis, ambasadorja e SHBA në OKB, Nikki Haley dhe vetë presidenti Donald Trump, kanë denoncuar të gjithë bashkë aktivitetet rajonale të Iranit(në shkurt pas testeve të Iranit me raktetat balistike, Trump shkroi në twitter se ky vend po lunate me zjarrin.”

SHBA, bllok kompanive kineze të telekomunikacionit

Postuar në 16 Janar, 2018 10:09

Bllok Kinës në tregun amerikan të telekomunikacioneve. Reuters raporton se Kongresi amerikan i ka kërkuar kompanisë së njohur AT&T, e dyta për shërbimin ëireless që të ndërpresë të lidhjet tregëtare me prodhuesin kinez. Huwei Technologies Co LTD dhe t’u kundërvihet planeve nga operatori kinez China Mobile LTD për të hyrë në tregun amerikan për shkak të shqetësimeve që lidhen me sigurinë.

E dhinë punën!

Postuar në 08 Janar, 2018 21:04

Në nëntor të vitit 2014 ambasadorja amerikane në Kosovë, Trejsi An Xhejkobson, i dha de facto fund krizës së stërzgjatur  me një fjali shqip: “Mos e dhi punën!”.

“Është një mesazh që unë ua kam dhënë të gjithë liderëve, dhe madje mund ta them edhe në shqip: Mos e dhi punën!”, u shpreh Xhejkobson para studentëve dhe aktivistëve të lëvizjes “Fol”.

Makron kundër “trekëndëshit” të luftës

Postuar në 04 Janar, 2018 12:34

Presidenti francez Emmanuel Makron u pozicionua të mërkurën në favor të vazhdimit të një "dialogu të përhershëm" me Teheranin, duke thënë se vendet si Izraei dhe Arabia Saudite që kanë denoncuar vazhdimisht marrëveshjen mbi programin bërthamor të republikës islamike të Iranit me SHBA, po ndjekin një rrugë që "çon në luftë me Iranin".

Protestat në Iran, aktivizohet karta e monarkisë?

Postuar në 02 Janar, 2018 21:15

Kanë mjaftuar pak ditë protesta që aktorë të ndryshëm në Perëndim të zbulojnë axhendën politike që lidhet me Iranin. 

Mesazhet e Presidentit amerikan, Trump dhe mandej dalja e kryeministrit izraelit, Netanyahu, paralajmërojnë vetiu se këta dy aleatë dhe armiq të deklaruar të Teheranit zyrtar janë në vepim për ndryshimin e regjimit. ShBA trashëgon një marrëveshje bërthamore që ka vendosur ta hedhë poshtë dhe me këtë rast e ka kthyer politikën e vet në Lindjen e Mesme në një bast për të cilin do t’I mungojë aleanca me Europën. 

Lisi i Galerisë së Arteve dhe miqtë e Amerikës në Tiranë

Postuar në 27 Dhjetor, 2017 17:37

E mbani mend këtë pemë?

Shpresoj që po. Sepse njeriu duhet të kujtojë edhe pemët, ato që kanë një kuptim dhe kanë një vend në gjeometrinë rutinore të përditmërisë sonë. Duhet t’i kujtojë edhe si emblema të një qyteti që e përthith jetën tonë që ikën pa kuptuar.

Ky është lisi i ndjerë i Galerisë së Arteve.  I dashuri lis mbushi këtë vit 5 vjet nga ekzekutimi me vdekje që iu bë në një natë korriku apo qershori të vitit 2012.

Raporti i ShBA për ndikimin rus në Ballkanin Perëndimor nervozon Beogradin zyrtar

Postuar në 25 Dhjetor, 2017 14:33

Departamenti amerikan i Shtetit dhe ai i Mbrojtjes pritet të publikojnë vitin që vjen një raport që hedh dritë mbi bashkëpunimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me ShBA-në dhe Rusinë. 
Përmes këtij raporti do të sqarohet pesha që zë një fuqi dhe një tjetër në marrëdhëniet me vende të rajonit tonë. Raporti vjen në një kohë kur propaganda perëndimore ka kohë që flet për rrezikun rus dhe për depërtimin e enteve të asociuara me Kremlinin në politikën e vendeve të kësaj zone. 

Ish-agjenti amerikan flet për ekzistencën e UFO-ve

Postuar në 25 Dhjetor, 2017 10:41

Ekzistenca e UFO-ve "është provuar përtej dyshimeve që ekzistojnë", thotë ish-agjenti amerikan, Louis Elizondo, i cili shërbeu si kreu i departamentit "X-Files"  në Pentagon nga viti 2008. 

Ai dha dorëheqjen duke dashur të vërë në dukje se ky sektor është i superfinancuar nga qeveritë në mbarë botën. Në deklaratat e tij ai thotë se "objekte të paidentifikuara fluturuese dhe madje edhe aftësi të përparuara janë identifikuar shumë herë" çdo vit.

"Kosova është çështje europiane. Nuk ka vend për Rusinë"

Postuar në 24 Dhjetor, 2017 10:54

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se në dialogun Serbi-Kosovë nuk ka vend për rolin e Rusisë. 

“Kosova është një çështje europiane”, citohet presidenti kosovar i cili ka folur gjatë një konference ditën e enjte.

Ideja e një përfshirjeje ruse në dialgun mes dy vendeve erdhi pas deklaratave të Thaçit për një rol të SHBA në dialogun që tani administrohet dhe ecën përpara me rolin e BE-së. Në këtë kuadër, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç,  shfrytëzoi vizitën në Rusi për të kërkuar një rol të Moskës dhe për të balancuar peshoren.

Java mbyllet me pro-amerikanizëm. Qeveria shton me 60% prezencën ushtarake në Afganistan

Postuar në 23 Dhjetor, 2017 15:51

Dy ditë pas vendimit të Shqipërisë kundër nismës së ShBA për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit, qeveria shqiptare ka bërë një kthesë korrigjuese. E vënë përballë një presioni mediatik dhe institucional se me këtë qëndrim ka konsumuar një akt politik antiamerikan, Tirana zyrtare ka njoftuar se do të shtojë me 60% prezencën ushtarake në misionet e NATO-s në Afganistan, ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka e ka bërë të ditur këtë gjë me rastin e pritjes së kontigjentit të ushtarakëve shqiptarë që shërbejnë në Afganistan.

Pages

Subscribe to RSS - shba