rumani

Bie qeveria rumune. Nuk kalon mocionin e besimit në Parlament

Postuar në 11 Tetor, 2019 21:04

Qeveria rumune është rrëzuar dje pasi kryeministrja socialdemokrate Viorica Dăncilă humbi mocionin e besimit në Parlament.
238 deputetë votuan pro mocionit, që u vu në lëvizje një javë pas negociatave mes palëve gjatë të cilave disa anëtarë të shumicës u larguan drejt opozitës. Pushteti i kryeministres u trondit pasi aleatët e saj në koalicion dolën nga qeverisje na gusht të këtij viti. 

Presidenti Klaus Iohannis do të të duhet të zgjedhë një kryeministër të ri, ndërkohë që vetë Dăncilă është kandidate për zgjedhjet presidenciale të 10 nëntorit. 

Qeveria rumune në krizë, partia liberale ALDE tërhiqet nga koalicioni

Postuar në 27 Gusht, 2019 13:07

Qeveria rumune është në krizë pasi aleati kryesor i Partisë Socialdemokrate, partia liberale, ALDE, ka vendosur të tërhiqet nga koalicioni. Kryeministrja rumune, Viorica Dăncilă, është shprehur në Facebook se partia e saj do të vijojë të qeverisë pavarësisht kësaj që ka ndodhur.

Për ne ky është një vendim i pakuptueshëm nga ana e ALDE-së

është shprehur ajo.

PSD-ja nuk e ka më shumicën e nevojshme në Parlament duke e ekspozuar kryeministren ndaj një mocioni.

Volkswagen largohet nga Ukraina. Zhvendosja në Serbi, Rumani, Bullgari, ose Turqi

Postuar në 19 Mars, 2019 13:59

Fabrika e kompanisë Volkswagen që aktualisht operon në Ukrainë mund të zhvendoset në Serbi. Lajmi konfirmohet nga mediat serbe që citojnë importuesin e Skodës, Milenko Kostiç  sipas të cilit një ndër arsyet pse kompania gjermane mendon të largohet nga Ukraina është mospërmbushja e objektivave të paravendosur.

Kostiç deklaron se është kontaktuar nga ekipi i menaxhimit nga Skoda dhe Volkswagen të cilët i kanë kërkuar një vlerësim për klimën e biznesit në Serbi.

54 të vdekur nga gripi në Rumani

Postuar në 30 Janar, 2019 10:30

Gripi po bën kërdinë në Rumani. Autoritetet shëndetësore janë në alarm pasi numri i të vdekurve ka shkuar në 54 .

Situata është shumë e rëndë, tha ministrja e Shëndetësisë, Sorina Pint gjatë një interviste për kanalin televiziv «Antena 3», duke iu referuar shpejtësisë së përhapjes së virusit të gripit. Sipas kritereve të vendosura nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) kriteri më i rëndësishëm për të shpallur epideminë e gripit, është  konfirmimi i 1,500 rasteve për 100,000 banorë.

Rumuni shpallet i vdekur nga gjykata: "Apeloi shumë vonë"

Postuar në 16 Mars, 2018 14:32

U regjistrua si i vdekur, u ankua në gjykatë, kërkesa iu refuzua. Ngjarja ka ndodhur në Rumani, ku një qytetar 63 vjeçar, Constantin Reliu nga qyteti I Vasuliut ku ai ishte kthyer pasi ishte larguar në vitin 1992 në Turqi. Reliu kishte humbur kontaktet me vendin e lindjes dhe familjen dhe për rrjedhojë bashkëshortja mori një certifikatë vdekjeje në vitin 2016.

Pasi u lokalizua nga autoritetet turke ai u deportua pasi i kishte mbarur afati i qëndrimit. Lajmin se “kishte vdekur” Reliu e mësoi në Rumani ku edhe kërkoi zhbërjen e aktit administrativ, por “ankesa u bë shumë vonë”.

Dështon rrëzimi i qeverisë me mocion mosbesimi në Rumani

Postuar në 08 Shkurt, 2017 19:30

Parlamenti i Rumanisë rrëzoi mocionin e  mosbesimit kundër qeverisë së Socialdemokrate të kryeministrit, Sorin Gkrinteanou. Mocioni u kërkua nga Partia Liberale Kombëtare e qendrës së djathtë opozitare dhe Fronti Kombëtar i Shpëtimit me mbështetjen e Partisë Lëvizja Popullore. Për rrëzimin e qeverisë  votuan vetëm 161 deputetë nga 233 vota që nevojiteshin.

Rumani, socialdemokratët në pushtet. EuObserver: “Dy drejtuesit kryesorë të tyre nën gjykim për korrupsion. Fitorja, me premtime për pensione e ulje taksash”

Postuar në 12 Dhjetor, 2016 09:57

Socialdemokratët e Liviu Dragneas në Rumani kanë fituar zgjedhjet e zhvilluara dje. Në një pjesëmarrje të ulët, 39.5%, të majtët morën 46% të votive vetëm një vit pasi qeveria e Victor Pontas u rrëzua me kredon e antikorrupsionit.

Rumania është një ishull stabiliteti. Dëshiroj që kjo demokraci stabël të vijojë”, tha Dragnea pas daljes së rezultatet. Ai ka deklaruar se do të përpiqet që të krijojë aleancë me liberalen, “Alde”, e cila mori 6.5% të votave.

Subscribe to RSS - rumani