rilindja

Presidenti kallëzon penalisht ministren e Drejtësisë: "Rilindja është një murtajë"

Postuar në 24 Shkurt, 2020 14:25

Presidenti Ilir Meta ka dorëzuar kallëzim penal në prokurorinë e posaçme (SPAK) në adresë të Ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj, si dhe të disa zyrtarëve të lartë të institucionit në fjalë. Në fjalën e tij pas dorëzimit të kallëzimit, Meta u shpreh se rilindja dhe qeverisja e ‘rilindjes’ janë një murtajë për vendin dhe se ai i pret qytetarët më 2 mars për të luftuar kundër kësaj sëmundje. Presidenti ka shtuar më tutje se është detyra e tij kryesore që të ruajë Kushtetutën. Sipas tij, ajo që ndodhur është ngjarja më e rëndë në historinë e shtetit shqiptar, ndërkohë që po vlerësohen fakte

A e sjell vërtet vota ndryshimin?

Postuar në 22 Janar, 2020 15:04

E mbajmë mend Shkuriun të gjithë. Patjetër që po. Ishte negativi i modelit të Rilindjes së Edi Ramës. Vërsulur mbi një femër të cilës i zhvishet pa asnjë teklif pa ditur se nga pas, mu përballë vrimës së paparashikuar të brekëve qëndronte një kamera e cila po ekranizonte për mbarë shqiptarët kënetën morale të një grupimi që ka mbërthyer për fyti Shqipërinë.

Sektarizmi antishtet i Rilindësve

Postuar në 14 Nëntor, 2019 15:30

Kryeprokurorja në detyrë Arta Marku thuhet se ka dorëzuar para Këshillit të Lartë të Prokurorisë, një sondazh të kryer me stafin e vet sipas të cilit rezulton se “populli” e do Arta Markun në krye të organit të akuzës. Në prezantimin e vet para KLP-së, Marku ka pranuar ndër të tjera se ajo ka kompetenca të kufizuara me ndryshimet e tanishme kushtetuese dhe ligjore, ndaj edhe kështu shpjegohen dështimet e saj. Mirëpo pyetja që shtrohet këtu është se nëse situate ligjore është kështu përse rikandidon zonja Marku?

Aleanca e socialistëve me mediat kundër Rilindjes. Në pikëpyetje karriera e Taulant Ballës

Postuar në 10 Gusht, 2019 02:00

Në mbledhjen e fundit të kryesisë së Partisë Socialiste u verifikuan dy zhvillime që kaluan për u raportuar në media. 

Së pari ishte debati mes kryetarit të saj Edi Rama me ish-ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati për çështjen e votimeve të 30 qershorit. Kryeministri është ankuar për pjesëmarrjen e ulët në Tiranë dhe në Shkodër por ky qëndrim është lexuar nga Bushati si goditje për të. 

Ka nisur shpërndarja e armëve. Krimi do provokojë më 30 qershor. Do të mbrohemi me çdo mjet

Postuar në 26 Qershor, 2019 22:36

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka deklaruar sot pak pasi kryeministri Edi Rama refuzoi ftesën e presidentit Ilir Meta për takim, se në datë 30 qershor do të jetë krimi që do të derdhet rrugëve për të detyruar qytetarët të votojnë. Sipas Bashës dhe zyrtarëve të PD-së Rilindja po shpërndan armë për militantët e vet në funksion të provokimit të qytetarëve dhe krijimit të klimës së frikës.

Fluturon, fluturon Pjerini...

Postuar në 18 Qershor, 2019 10:28

Në një shfaqje pocaqi e kanë kthyer shefat e vegjël të Rilindjes përkthimin simultan të hajdutërisë së votave në Dibër. Shefi i madh çau ferrën në Londër duke lëshuar pas cicërima pa vlerë ndërsa dallkaukët e tjerë të legjendës së purpurt po përrjmerrin një retorikë të shëtmuar se as nuk shiten dhe as nuk blihen dhe se këto episode që u publikuan nga "Bild" janë një tjetër keqkuptim apo keqinterpretim i fabrikuar.

Shokë socialistë, ngrohuni në Diell!

Postuar në 26 Shtator, 2018 22:27

Sa herë që politika i hap petët lakrorit të hajdutërisë na del përpara e njëjta skemë: deputetë që fusin hundët dhe duart ngado ku luhet paraja. Me pak vëmendje këtij mekanizmi mund t’i japësh edhe një karakteristikë të vetën. Për qeverinë e z. Rama deputetët që dalin thuajse ngado në akuza, janë ata që kanë mbërritur në politikë me katapultimin e vetë kryeministrit. Rilindas të ardhur në PS pas vitit 2005. Qoftë ata që akuzohen sot, qoftë ata që u diskredituan dje.

Kokëdhima: PD është blerë nga Rilindja për çështjen e Teatrit

Postuar në 20 Shtator, 2018 12:57

Vendimi i Partisë Demokratike për të mos qenë e pranishme në sallën e Kuvendit gjatë shqyrtimit të dekretit të Metës për Teatrin, ka vënë në pikëpyetje rolin e opozitës dhe në veçanti të PD-së në këtë histori. 

Megjithë kërkesën e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit që PD të ishte në parlament, axhenda e Lulzim Bashës dhe aleatëve të tij nuk ndryshoi. Ish-deputeti Koço Kokëdhima, njëkohësisht kryetar i Partisë Zgjidhja e ka denoncuar këtë qëndrim si farsë të opozitës, e cila sipas tij është në Pazar me qeverinë.

Postimi i Kokëdhimës

Dy popuj, një gjuhë politike. Tsipras aktron nga Itaka: Greqia po rilind

Postuar në 21 Gusht, 2018 14:05

Një ditë pasi Greqia doli nga monitorimi i rreptë ndërkombëtar për rimëkëmbjen financiare, kryeministri grek, Alexis Tsipras, ka luajtur me një gjetje propagandistike. Nga ishulli i Itakës, vendilnja e supozuar e heroit mitik, Odiseut, Tsipras i është drejtuar popullit grek me fjalë optimiste, duke deklaruar se odseja modern greke mori fund, edhe pse me një faturë shumë të rëndë.

Sharmi makabër i ngjyrës vjollcë

Postuar në 26 Mars, 2018 16:00

Në sfondin e një tabele reklamash buzë rruge të një qendre tregtare, mbi të cilën reklamohen ulje drastike të stinës dominon ngjyra vjollcë. Një kompani e njohur eventesh njofton zhvendosjen e zyrave të saj pesëdhjetë metra më tutje. Shigjeta që tregon rrugën për tek zyrat e reja është vjollcë. Vjollcë është xhamllëku i një agjensie funerale, ashtu siç janë fasadat e do zyrave elektorale në katet e para të pallateve të periferisë, që të ftojnë të votosh për kryetarin e ri të Bashkisë, ndonëse zgjedhjet kanë muaj që kanë përfunduar.

Pages

Subscribe to RSS - rilindja