reforma ne drejtesi

Njihuni më në fund me ideatoren e reformës në drejtësi

Postuar në 12 Maj, 2021 12:22

Lexoni në faqen e Ministrisë së Drejtësisë se çfarë thuhet në një nga njoftimet për Ditën Kombëtare të Drejtësisë:

Isha me fat të isha pjesë e protokollit të Kryesisë së Veteranëve të LANÇ- it, “NDERI I KOMBIT”, me të nderuarit, Odhise Porodin Sekretar i Përgjithshëm të LANÇ, Servet Agalliu, shef i aparatit administrativ të LANÇ-it.

Teza e Tetorit/Gjyqtarët më të korruptuar se Unë, Meta, Berisha dhe Basha!!!

Postuar në 13 Tetor, 2020 13:20

Gjatë një fjale të mbajtur sot në konferencën kundër krimit të organizuar, kryeministri Edi Rama ka deklaruar ndër të tjera se:

Koka e korrupsionit në Shqipëri nuk janë politikanët, por koorporatat e gjyqtarëve. Nëse nuk vendoset në themel të sistemit të drejtësisë kurbani i korrupsionit 30 vjeçar, ngrehina nuk do të qëndrojë

Për të vijuar pak më tej se:

Nuk janë të gjithë njësoj në institucione dhe as në politikë. Ndarja e shapit nga sheqeri duhet ta bëjë sistemi i drejtësisë.

7 vjet që ja hedh Berishës dhe Metës, ka ShBA “me vete” dhe sërish nuk e mbyll dot reformën në drejtësi

Postuar në 27 Maj, 2020 22:09

Sot media të ndryshme kanë interpretuar zhvillimet e fundit përmes optikës së një manovre të kryeministrit përmes së cilës ai ka nxjerrë bllof synimet e presidentit Ilir Meta për paqe me shumicën. Në themel qëndron reforma në drejtësi dhe opsionet e deformimit apo frenimit të saj dhe këtu Rama, sipas këtyre interepretimeve, i ka qëndruar angazhimit të vet për vazhdimin e saj. Kjo është politikë proamerikane. 

Komunikatë/Ranë dakord. Edhe ambasada vazhdon të jetë në krah të popullit shqiptar

Postuar në 26 Maj, 2020 15:01

Ramë dakord për zvogëlimin e periudhës zgjedhore, përkatësisht në datat 15 prill-15 maj, ose 15 tetor- 15 nëntor. Është një periudhë shumë e mirë për të bërë zgjedhje në Shqipëri, pasi edhe klima është më e mirë. Pjesëmarrja sa më e lartë në zgjedhje do të jetë një gjë shumë e mirë.

Ramë dakord edhe për parimin e kuotës gjinore, që një në tre emra të jetë nga gjinia femërore, të shoqëruar dhe me sanksionet përkatëse. Nisur nga ky parim duhet të shihet si të eliminohen disa shqetësime.

Fjalë për një marrëveshje kundër reformës në drejtësi

Postuar në 21 Maj, 2020 19:05

Ambasadorja e ShBA në Tiranë ka përcjellë sot shqetësimin publik për një marrëveshje politike kundër reformës në drejtësi. 

Shpresoj që fjalët për një marrëveshje prapa krahëve për të vrarë reformën në drejtësi në Shqipëri të mos jenë të vërteta. Reforma është e dhimbshme, e ngadaltë & jo perfekte, por është e nevojshme, po bën përparim & duhet të vazhdojë

shkruan Yuri Kim në tuiter. 

Drejtësi e pavarur përveçse nga Amerika

Postuar në 30 Prill, 2020 21:12

Sot në media është shpërndarë një njoftim sipas të cilit ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim “ka zhvilluar sot një takim me kryetar e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani”.

Unë u njoha me gjyqtarin Dvorani sot për të diskutuar rëndësinë e pavarësisë, integritetit dhe efikasitetit të institucioneve gjyqësore. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbështesin fuqimisht zbatimin e reformave në drejtësi në Shqipëri. Ne duhet ta përkulim harkun e historisë drejt drejtësisë

citohet ambasadorja. 

Jemi më keq se më 1998

Postuar në 04 Mars, 2020 23:39

 

Mediat në shërbim të Kryeministrit, përfshirë median shtetërore Agjencia Telegrafike Shqiptare, raportojnë se ambasadorja e ShBA në Tiranë, Yuri Kim i ka dhënë kurajo ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj që “të vazhdojë reformën në drejtësi në të njëjtin kurs”. Ky mesazh është përcjellë si një apel i koduar kundër lëvizjeve të Presidentit të Republikës. 

Çështja është të marrim vesh zyrtarisht a je apo jo për në Burg?

Postuar në 12 Shkurt, 2020 21:53

Teksa fliste sot në Parlament për paketën anti-KÇK, kryeministri në një moment iu drejtua përfaqësuesve të opozitës me fjalët: 

E di që doni të më shihni në burg…

Nuk dihet në fakt nëse ajo që quhet opozitë, jashtë e brenda Parlamentit do ta shohë kryeministrin aktual në burg. Por edhe sikur kjo nuk ka rëndësi, sepse dëshira për ta parë dikë në pranga nuk përputhet shpesh me fajësinë e tij. 

“Miu” i sms-ve shantazhuese e la litarin pas

Postuar në 26 Nëntor, 2019 01:29

Kryeministri i Shqipërisë ka konsumuar dje publikisht një atentat ndaj parimeve të funksionimit të shtetit demokratik. Teksa prezantonte paketën e re ligjore të quajtur anti-KÇK, zoti Rama paralajmëroi se ata deputetë që votojnë kundër ligjit do të përjashtohen nga Grupi Parlamentar i Partisë Socialiste. 

Reforma në drejtësi si i vetmi mall shkëmbimi me Europën

Postuar në 17 Shtator, 2019 19:12

Hapja e negociatave mes Bashkimit Europian dhe Shqipërisë është shndërruar në një proces politik jashtë rregullit dhe që konsideron detyrimisht aspektet gjeopolitike përpara kritereve. Mirë apo keq, Shqipëria i ka ngecur në derë Bruskelit që nuk ka shumë besim te politika e meritës së gjithësecilit që do të linte në klasë vendin tonë dhe do të kalonte Maqedoninë e Veriut.

Pages

Subscribe to RSS - reforma ne drejtesi