Qeveria

Në Prishtinë u rrëzua qeveria, në Tiranë po synohet rrëzimi i Albinit*

Postuar në 26 Mars, 2020 20:51

 

Qeveria e Albin Kurtit u rrëzua në Parlamentin e Kosovës, por duket sikur debati kryesor për pasojat e këtij akti po zhvillohet në Tiranë. Kaq shumë e ka provokuar rehatinë publike të Edi Ramës Kurti, saqë nuk po mbetet më kush pa shkruar. Kurti portretizohet si i rrezikshëm, për shtetin, demokracinë, të ardhmen, si aventurier, marksist. Gjithë arsenali i termave të vëna në punë pavarësisht nëse u dihet apo jo kuptimi. 

Ndoshta të gjithë fituan diçka. Po Isa Mustafa dhe LDK, çfarë fituan?

Postuar në 26 Mars, 2020 14:01

Kryeministri i rrëzuar i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar sot se mocioni i djeshëm provokoi një rënie të domosdoshme.

Ishte kjo një rënie e domosdoshme për ngritjen e nevojshme. Pa rënë qeveria si përbërje nuk bëhet dot qeverisja si përmbajtje. Jo se e kemi ditur, gjithsesi e morëm vesh.

Mbledhja e djeshme e kuvendit do të ishte mirë të mbahej mend gjatë. Mirëpo, nuk do të ndodhë kështu, sepse ne do të fitojmë. Pra, e ardhmja është e jona, ndërkohë që do ta humbim një tragjedi.

Isa Mustafa rrëzon Albin Kurtin në Kosovë

Postuar në 25 Mars, 2020 23:09

Kuvendi i Kosovës ka rrëzuar me 82 vota pro, 32 kundër dhe një abstenim qeverinë e drejtuar nga Albin Kurti. Mocioni i ndërmarrë nga partneri i tij në qeveri, Lëvizja Demokratike e Kosovës ka kaluar me miratim të gjerë ndërkohë që gjatë gjithë ditës, Kurti ka replikuar dhe i është përgjigjur akuzave të ndryshme.

Kemi të drejtë - fare merak- ta dimë: Kush e ka bërë tamponin prej anëtarëve të qeverisë dhe Parlamentit?

Postuar në 22 Mars, 2020 22:31

Kancelarja gjermane deklaroi sot publikisht se ajo është vetëkarantinuar pasi mjeku  i saj rezultoi me CoVid 19. Deklarata ishte publike, gjermanët mësuan prej saj se ajo është eventualisht e sëmurë. 

Ky njoftim është tashmë standard i të gjithë drejtuesve politikë në Perëndim. Edhe zv. Presidenti amerikan, Mike Pence iu nënshtrua testit, presidenti Trump po ashtu. 

Qeveria shpenzon 307 milionë lekë për mbrojtjen personale të personelit nga CoVid19

Postuar në 22 Mars, 2020 14:14

Qeveria ka nisur të aplikojë formën e prokurim të drejtpërdrejtë për blerjet që janë të domosdoshme për mbrojtjen personale në kuadër të luftës kundër koronavirusit. Përmes një vendimi qeveria ka vendosur të blejë materiale me vlerë 307 milionë lekë nga bashkimi i dy operatorëve.

Qeveria shqiptare duhet të vetëdeklarojë infektimin brenda radhëve të veta

Postuar në 19 Mars, 2020 19:20

Princi Albert i Monakos ka rezultuar pozitiv për koronavirusin COVID-19.

Albert II, 62-vjeçar, kreu i shtetit i principatës, po vazhdon të punojë nga banesa e tij dhe gjendja e tij shëndetësore nuk është shkak për shqetësim, thuhet në një deklaratë zyrtare. 

Pak ditë më parë edhe kryeministri Serge Telle, gjithashtu rezultoi pozitiv për virusin.

Shqipëria e Rilindur katandiset në alibi paniku. Kryeministri: Do kursejmë edhe kosin

Postuar në 18 Mars, 2020 13:28

Kryeministri Edi Rama është shfaqur sot në një lidhje televizive përmes së cilës ka folur për situatën e krijuar nga pandemia e tanishme e coronavirusit. Zoti Rama ka thënë se numrat në Shqipëri do të rriten, por sipas tij që duhet bërë çmos që të ruhet një rritje graduale dhe jo eksponenciale e cila do të vendoste sistemin shëndetësor përpara pamundësisë për trajtim. Kryeministri nuk ka pranuar të zbulojë diçka për paketën e ndihmës ekonomike.

Nuk jemi në situatën që deti të bëhet kos, por do të kursejmë edhe kosin që kemi

Koha që qeveria të dalë nga kllapia e pandemisë

Postuar në 17 Mars, 2020 15:55

Qeveria duhet të dalë sa më shpejt nga kllapia ku e ka futur veten. Zoti Rama është ndoshta i vetmi kryeministër në botën e sotme që raporton vendimet nga shtëpia, i veshur me t-shirt, me një gjel që këndon në sfond dhe zhurmat e tenxhereve nëpër shtëpi. Ndonëse duhet vlerësuar shpejtësia e veprimit pas konstatimit të rastit të parë, duhet të vihet në dukje se veprimi në menaxhimin e kësaj situate kërkon një qasje dhe energji të re.

Virusi i pasigurisë

Postuar në 10 Mars, 2020 22:45

 

Njoftimi i ministrit turk të Shëndetësisë se një shtetase amerikane që udhëtonte nga Tirana më 3 mars u diagnostikua me koronavirus në Stamboll konfirmon një thashethem të hershëm se në Shqipëri virusi ka hyrë me kohë. 

Është një njoftim të cilin ministri Koça e bën nga interesi i sigurisë së vendit të tij dhe tërthorazi na njofton edhe neve, delet e vërteta të Republikës “Bagëti e Bujqësi”.

Ta trajtosh Shqipërinë si pronë personale. Asnjë informacion mbi pritjen e refugjatëve

Postuar në 08 Mars, 2020 15:26

Në Shqipëri do të vijnë emigrantë. Sirian, afganë dhe palestinezë. Një gjë e tillë po raportohet nga disa media, ndërkohë që pak ditë më parë RTSh Korça informonte se vetëm për muajin shkurt në zonën e Devollit janë ndaluar 600 emigrantë të paligjshëm. Po kështu raportohet se janë ngritur qendra pritjeje dhe është shtuar numri i kontrolleve policore.

Pages

Subscribe to RSS - Qeveria