Qeveria

Republika jonë: 122 deputetë, katër dublantë ministrish dhe një Qehaja i Informimit

Postuar në 18 Gusht, 2020 13:58

Funksionon gjë normalisht në këtë vend? Është një pyetje që e has shpesh. Nëse i referohemi fakteve publike, të paktën qeveria aktuale e Shqipërisë vuan nga një paradoks që vetëm karakteri i Edi Ramës mund ta gjeneronte.

Por cili është paradoksi?

Presidenti: Fajin për situatën në Kakavijë e ka qeveria shqiptare

Postuar në 17 Gusht, 2020 14:12

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka akuzuar sot qeverinë shqiptare si përgjegjëse për situatën e krijuar në Kakavijë. Pasi shpërndau në Facebook e vet një shkrim të ish-kandidatit për President, Artan Hoxha, Meta doli në një konferencë për shtyp përmes së cilës ndër të tjera tha:

Kur do i mblidhni gjithë këto gjoba mor aman?

Postuar në 20 Korrik, 2020 16:39

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka njoftuar sot aplikimin e një gjobe të re. Kësaj radhe bëhet fjaë për lokalet që nuk respektojnë regjimin e kufizimeve.

Ndërsa vihet re në javën e fundit, një rritje e ndërgjegjësimit të qytetarëve, e respektimit më të mirë të masave të distancimit social, si dhe përdorimit të maskave, pas miratimit të Aktit Normativ nga qeveria shqiptare, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për klubet e natës, diskot apo mjedise të tjera si këto.

Qeveria e paralajmërimeve

Postuar në 05 Korrik, 2020 21:33

Shkelësit e rregullave në kushtet e pandemisë do të ndëshkohen me gjoba apo burg. Paralajmërimin e ka bërë Kryeministri i vendit Edi Rama, që ka bërë thirrje që njerëzit të mbajnë maska në vende të mbyllura.

Nuk është e qartë se çfarë e shtyn kryeministrin të njoftojë personalisht masat administrative dhe penale për ata që quhen shkelës, kur ligji vetë e parashikon qartë këtë. Aq më tepër nuk ka kuptim ky paralajmërim kur çdo masë teorikisht apelohet në gjykatë. Ndoshta z. Rama po bën me dije masat në fuqi për të shmangur vendosjen e sanksioneve.

Kryeministri Hoti: Dialogun me Serbinë e udhëheq unë. Nuk ka marrëveshje që prek territorin

Postuar në 05 Qershor, 2020 20:57

Kryeministri i ri i Kosovës, Avdullah Hoti ka deklaruar në një intervistë për Zërin e Amerikës se do të merren të gjitha masat që të lehtësohet dialogu me Serbinë. Por siç tha ai nuk do të ketë asnjë marrëveshje që parashikoj shkëmbim territori, apo prekje të integritetit territorial të Kosovës. 

I pyetur për udhëheqjen e dialogut, Hoti ka deklaruar në mënyrë të qartë se atë e drejton Ai dhe qeveria.

Betohet qeveria e re e Kosovës. Kryeministri Hoti flet për marrëveshje me Serbinë

Postuar në 03 Qershor, 2020 14:13

Qeveria e Avdullah Hotit ka marrë sot miratimin e Kuvendit të Kosovës para të cilit ka bërë edhe betimin. 

Do t’i shërbejmë popullit në këtë kohë pandemie, do të respektojmë kushtetutën dhe ligjet e Kosovës

u shpreh kryeministri i ri, Hoti.

Vetëvendosja e ka bojkotuar seancën plenare, në të cilën qeveria mori 61 vota pro, 24 kundër dhe një abstenim. Në fjalën e vet kryeministri i ri ka bërë këtë deklaratë lidhur me çështjen e ndjeshme të dialogut me Serbinë:

Vendimi i Kushtetutës duhet të respektohet, por edhe të kritikohet

Postuar në 01 Qershor, 2020 14:13

 

Kosovarët janë mësuar të jetojnë në optimizëm dhe në iluzione. Disa pritje u janë realizuar. Kosovën e çliruan luftëtarët e saj dhe NATO-ja. Kosova u shpall edhe e pavarur si shtet dhe u njoh nga shtetet kryesore të botës. Por se Kosova do të zhvillohet, do të jetë shtet funksional, do të ketë nivel të ulët të korrupsionit dhe krimit të organizuar, se njerëzit do të duan të jetojnë në të e jo të largohen, u dëshmuan të kenë qenë iluzione. Iluzione u dëshmuan të kenë qenë edhe pritjet se do të liberalizohen vizat, sepse nuk u liberalizuan.

Propozime nga e majta: Qeveria të paguajë sigurimet shoqërore për 61 mijë të papunët e pandemisë

Postuar në 28 Prill, 2020 16:32

Problemi ekonomik po fiton terren mbi atë shëndetësor të krijuar nga epidemia. Nëse qeveria sot deklaron jo pa të drejtë se e mbajti në kontroll epideminë, ndonëse shkaqet e kësaj dukurie mund të jenë komplekse, ajo ende nuk di të përgjigjet për situatën ekonomiko-sociale të krijuar. 

Çështja që ngre krye këtu është ajo sociale dhe lidhet me shtresat më të varfra të shoqërisë që nuk mund t’ia lejojnë vetes të kenë qoftë edhe një të papunë në shtëpi, e jo më papunësi gati dymujore. 

Përgjigja e dobët ndaj pandemisë, opozita britanike kërkon hetim të thelluar për qeverinë Johnson

Postuar në 23 Prill, 2020 15:16

Politika në Britaninë e Madhe po bën thirrje për një hetim të pavarur ndaj qeverisë së Boros Johnson dhe mënyrës sesi ajo iu përgjigj krizës epidemike në vend. Sipas kërkuesve të hetimit qeveria ka dështuar të shpjegojë plotësisht ndryshimet në shifrat e vdekjeve, numrin e ulët të testimeve dhe mungesën e pajisjeve në spitale.

Grenell, de facto kryeministër i Kosovës

Postuar në 20 Prill, 2020 20:33

Ajo që ndodhi në Kosovë me mocionin kundër qeverisë Kurti, po zbulohet dita-ditës se ishte një pazar i pastër i skalionit të vjetër të politikës kosovare për të hequr nga drejtimi një njeri dhe forcë jo komode. 

Katër letrat formale të Presidentit Hashim Thaçi për Vetëvendosjen dhe Kurtin provuan një inskenim grotesk zgjidhjes juridike për situata që kërkojnë vetëm zgjidhje politike. 

Pages

Subscribe to RSS - Qeveria