pyetjet

Një analizë për sondazhin e fundit dhe krizën që njofton

Postuar në 12 Prill, 2019 22:13

 

Pyetje vetëm nga RTSH... Zaev "çan izolimin" me një intervistë me 16 pyetje

Postuar në 13 Mars, 2019 21:25

Vizita e kryeministrit të Maqedonisë së Veriut në Tiranë, Zoran Zaev do të duhej të kishte patur tjetër pasqyrim mediatik nga ai që pati sot. Një arsye për këtë është edhe kufizimi në dy pyetje, të njëjtat për të dy kryeministrat, që u bë nga zyra e Protokollit për mediat në konferencën e përbashkët për shtyp. Një pyetje u bë nga RTSh-ja për nivelin e marrëdhënieve mes të dyja vende, kurse një tjetër nga Vizion Plus për rrezikun rus. Ishte parashikuar në fakt vetëm një pyetje, por siç u tha nga njerëzit e kryeministrit, pyetjen e Vizion Plus “e negocioi Koli”.

Ca pyetje për shokun zv.Kryeministër(1. Ridvan Bode duhet të ketë frikë nga SPAK...?)

Postuar në 18 Shkurt, 2019 16:20

Zv.kryeministri Erjon Braçe ka analizuar sot sipas mënyrës së vet arsyen se përse Partia Demokratike vendosi djegien e mandateve. Shkruan z. Braçe, i cituar gjerësisht nga mediat e pushetit:

As SPAK e as BKH, as Gjykatës Kushtetuese, as Gjykatës së Lartë, të gjitha në punë shumë shpejt.

Arsye e fortë apo jo?! Vetëdjegia buron nga deshpërimi i madh!

Arsyeja është #ReformaPerpara pa pyetur për bllokimin me tym e flakë, hekur e beton, votë e bojkot prej tyre

Kryeministri i përgjigjet presidentit për ministrin e Brendshëm

Postuar në 12 Nëntor, 2018 13:01

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në tuiter rreth pytetjeve të Presidentit për Sandër Lleshin, aktualisht zv.ministër i Brendshëm. Përmes një shkrese drejtuar kreut të shtetit, kryeministri thotë se çështjet e ngritura janë sqaruar më parë:

 

Disa pyetje mbi projektligjin kriminal për prishjen e Teatrit Kombëtar

Postuar në 05 Korrik, 2018 12:35

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, ish-ministër i Drejtësisë, Nasip Naço, ka folur sot në seancën plenare në Parlasment për projektligjin për prishjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Në fjalën e tij, Naço i është përmbajtur kritikës juridike të projektit që I hap rrugë tjetërsimit në një zonë ku po shuhet memoria e një qyteti.

Më poshtë pyetjet e Naços:

Kur "populli" nuk shtiret dhe nuk duartroket...

Postuar në 05 Qershor, 2017 11:32

Britania doli nga BE-ja, Shqipëria kërkon me ngulm të hyjë. Por a të bën kjo më pak apo më shumë europian në kuptimin e një kulture politike? Mundet, pasi BE-ja në një farë mënyre është kërbaç që i duhet një vendi pa tradita politike si Shqipëria, ndërkohë që Britania është një nga vendet ku forma moderne e demokracisë ka njohur embrionet e para. Nuk ka vend krahasimi, por meqenëse modeli është i gjithëpranuar atëherë nuk mund të flasim për pretendime.

Z. Veliaj, ju lutem bëni transparencë!

Postuar në 19 Prill, 2017 13:29

Ata që shpresonin se Erjon Veliaj nuk do të dilte sot në media, u zhgënjyen. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, ka prezantuar atë që e quajti vetë: Portali i Transparencës. Emri tregëtar: “Open Data”.

“Besoj se asnjë shoqëri nuk është rrëzuar nga tepria e informacionit. Sot jemi në një situatë që nuk besoj se do i vijë dëm bashkisë. Vetëm njerëzit kur kanë informacion të bollshëm mund të marrin vendime si për qytetin ashtu edhe për familjen, unë jam njeri me ambicie ndaj e dua Tiranën të parën për transparencën “, tha Veliaj.

Email-i, Hillary Klinton i merr të gatshme pyetjet nga CNN

Postuar në 12 Tetor, 2016 13:59

Pikëpyetje të mëdha ka ngritur një email që mbërriti në adresën e zëdhëses së fushatës së Hillary Clinton marsin e kaluar për lidhjet e kandidates demokrate me gjigandin mediatik të "CNN".
Email-i ishte dërguar nga Dona Brazil, zv/kryetare e Komisionit të Partisë Demokratike dhe bashkëpunëtore e "CNN" dhe "ABS" në adresë të Xhenifer Palmierit, zëdhënëse e fushatës së Hillari Klinton.

Email-i që mban datën 12 mars shkruan:

Sulmet në Paris dhe trafiku në Google

Postuar në 03 Dhjetor, 2015 16:44

13 nëntori ishte për Parisin një natë e sulmeve terroriste. Dhe njerëzit nga e gjithë bota nisën të interesoheshin për atë që po ndodhte. Një grafik i Google evidenton pyetjet e përdoruesve anembanë botës, që janë pyetjet të përbashkëta për të gjithë, por edhe pyetje unike. Një e tillë ishte ajo që u bë në Paris nga një përdorues: Çfarë është zija kombëtare? Gjithsesi grafiku na tregon shkallën e identifikimit, sikurse na jep një panoramë sado të përgjithshme për interesimin, apo edhe kulturën në këtë botë të ndërlidhur. 

Subscribe to RSS - pyetjet