platforma

Dështimi i takimit me Bashën dhe etiketimi i platformës shqiptare si një copë letër

Postuar në 10 Prill, 2017 23:02

Kryeministri Rama zbuloi detaje të negociatave për takimin  e dështuar mes tij dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. I ftuar në emisionin “5 Pyetje nga Babaramo” kryeministri ndonëse nuk bëri publike detaje të negociatave la të kuptohet se gjithçka u la pezull kur ishin përcaktuar modalitetet për formatin, orën dhe axhendën e bisedimeve.

Kriza i jep kohë Gruevskit/Propozon një KundërPlatformë dhe kërcënon me rënien e shtetit

Postuar në 20 Mars, 2017 01:43

Mungesa e zgjidhjes së krizës dhe paaftësia për të krijuar qeveri, i ka dhënë kohë ish-kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski që të dalë me një propozim të ri faktorizues për të. Gjatë një interviste për televizionin “Kanal 5”, ai ka bërë të ditur se partia e tij, VMRO-DPMNE do të propozojë brenda javës që vjen një dokument të ri për daljen nga kriza.

BDI, tërheqje nga një pikë e Platformës(video)

Postuar në 18 Mars, 2017 20:53

Apeli i Shkupit zyrtar për Platformën bie në vesh të shurdhër

Postuar në 09 Mars, 2017 15:53

Komuniteti ndërkombëtar duket se nuk po i përgjigjet apelit të Shkupit zyrtar për dënimin si të dëmshme dhe destabilizuese të platformës së përbashkët të partive shqiptare, njohur edhe si Platforma e Tiranës. 

Në një takim mes presidentit maqedonas Ivanov dhe sekretarit të Përgjithshëm të OSBE-së, Lamberto Zanier, përcjellë nga presidenca maqedonase, ky i fundit citohet të jetë shprehur vetëm për pjesën që liderët rajonalë duhet të ndalin retorikën dëmtuese, por pa shkuar më tej në qëndrime për dokumentin e sipërcituar.

“Çështjet e shqiptarëve i diskutojmë pas formimit të qeverisë”

Postuar në 09 Mars, 2017 10:56

LSDM-ja nuk do të heqë dorë nga marrëveshja me partitë shqiptare. Zv/kryetarja e LSDM-së, Radmilla Shekerinska, deklaroi se platformat e partive të tjera nuk varen nga LSDM-ja, por kërkesat e tyre për trajtim të barabartë dhe vendosjen e shtetit të së drejtës janë legjitime.

Deputeti i BDI: Paranojake, por u detyruam ta firmosim platformën në zyrën e Ramës

Postuar në 07 Mars, 2017 10:32

Teksa Maqedonia duket në një rrugë pa krye sidomos pas skadimit të afatit kushtetues për shpalljen nga kuvendi i Maqedonisë të datës së zgjedhjeve lokale, krizës politike i shtohet edhe predispozita e BDI-së për të anonçuar faktin se platforma e partive shqiptare, e cila u përdor si argument nga Presidenti  Ivanov për të mos mandatuar Zaevin, u firmos në zyrën e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama.

"Naiviteti" i Ali Ahmetit: Pranon rolin e Shqipërisë në hartimin e Platformës

Postuar në 06 Mars, 2017 09:18

Ndërkohë që krahu i Nikolla Gruevskit në Maqedoni po deklaron se platforma e partive shqiptare është hartuar në Tiranë duke jetësuar këtu një akt antikushtetues, në skenë del Ali Ahmeti i cili në një intervistë për mediat, zbardhur nga portali “Almakos”, sqaron si me “naivitet” se Edi Rama, por edhe aktorët politikë në Kosovë kanë patur rol në përpilimin e dokumentit.

Zaev: Nuk kemi biseduar për asnjë Platformë me Ahmetin

Postuar në 03 Mars, 2017 09:56

Zoran Zaev, kreu i LSDM-së dhe personi që sot mbështetet nga Perëndimi në Maqedoni, ka deklaruar dje në emisionin “Otvoreno” në Tv 24 se me Ali Ahmetin nuk ka biseduar asnjë lloj Platforme.

Kriza maqedonase, dyshja Ivanov – Gruevski dhe një rol i paqartë i Ali Ahmetit

Postuar në 02 Mars, 2017 08:58

Deklarata dhe vendimi i djeshëm i Presidentit të Maqedonisë, George Ivanov, për të mos mandatuar për krjimin e qeverisë së re, Zoran Zaev të LSDM-së, ka shtuar pikëpyetjet rreth daljes nga kriza politike. Në dukje akti i Ivanov shkon në mbrojtje të Gruevskit dhe oferta të tij, duke i dhënë kohë dhe duke sugjeruar se agjenda nacionaliste e sponsorizuar nga jashtë nuk do të pranohet. Ky është në fakt një mesazh për sllavët maqedonas dhe një përpjekje për të izoluar Zaev në kurthin e varësisë së plotë nga shqiptarët.

Plaftorma e firmosur në Tiranë, fiasko e radhës e faktorit politik shqiptar?

Postuar në 08 Janar, 2017 11:48

Marrëveshja e partive politike shqiptare në Maqedoni u përshëndet njëzëri nga politika në Tiranë, e cila e quajti një akt historik dhe një moment pjekurie politike nga faktori politik në Maqedoni.  Teksa mediat maqedonase kanë reaguar në bllok kundër kësaj lëvizje, media shqiptare përcolli në përgjithësi reagimet e politikës, ndërsa nga mediat shqiptare në Maqedoni nuk munguan rezervat për përmbajtjen e marrëveshjes.

Pages

Subscribe to RSS - platforma