petrit vasili

Rilindjen e kërcënojnë por nuk bëzan

Postuar në 18 Tetor, 2018 15:10

Kryetari i Komisionit Parlamentar të Ekonomisë, Erjon Braçe ankohej dje në rrjetet e sociale se e kërcënojnë nga burgu për shkaqe të ndryshimeve ligjore me bixhozin. Sot këtë ankesë e ka përsëritur kryeministri Edi Rama që tha në Parlament:

Jam shumë i keqardhur që një pjesë e deputetëve, dhe posaçërisht deputetët e Komisionit të Financave dhe të Ekonomisë, janë kthyer në një shënjestër të e një sulmi vulgar, të orkestruar nga burgu 313

Sprovat intelektuale të opozitës. Nga Sorosi te skenari lindor

Postuar në 14 Janar, 2018 23:26

Qeverisja e Edi Ramës është e dështuar. Dhe më tej, qeveria e Edi Ramës është në vijimësi lajm i keq për Shqipërinë. të dyja këto teza apo deviza politike janë brenda kontesktit politik objektivisht të pranueshme. Edhe logjika ta do që këto pohime të jenë të vërteta. Puna është se nga kjo e vërtetë te mobilizimi për të ndryshuar diçka qëndron një det i tërë.

LSI, partia e parë parlamentare me kryetare një grua

Postuar në 29 Qershor, 2017 14:41

Petrit Vasili ka deklaruar se largohet nga drejtimi i LSI-së për t'i hapur rrugë Monika Kryemadhit, bashkëshortes së Ilir Metës.

Pas Bojaxhiut, edhe Vasili i LSI-së jep dorëheqje. Humbësi më i madh, Lulzim Basha, thjesht Vetë - Ngriu

Postuar në 29 Qershor, 2017 13:23

Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka dhënë dorëheqjen. Sipas një njoftimi që raportohet në media të ndryshme, Vasili thotë se dorëheqja bëhet për t’i dhënë hov riorganizimit të kësja partie pas zgjedhjeve të 25 qershorit. LSI-ja deklaroi se do të dilte forcë e tretë, ndërkohë që doli forcë e tretë. Vasili erdhi në krye të LSI-së, pas dorëheqjes së Ilir Metës, i zgjedhur president i Republikës. Do të shihet në vijim nëse Vasili do të rikandidojë, apo ky është thjesht një largim.

LSI-ja pranon rolin e opozitës, Vasili: “Zgjedhje me probleme të mëdha”

Postuar në 27 Qershor, 2017 10:38

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka dalë sot në një konferencë për shtyp përmes të cilës ka njohur zyrtarisht rezultatin e zgjedhjeve të 25 qershorit 2017. Ai ka falenderuar votuesit e LSI-së, 230 mijë, duke shtuar se tashmë misioni I LSI-së është Opozita.

“Kam dalë të falënderoj pafundësisht mbi 230 mijë votues shqiptarë, në radhë të parë qindra mijë të rinj që ishin forca jonë kryesore në këtë fushatë të vështirë që votuan për t’i bërë Shqipërisë një opozitë të vërtetë të vërtetë në vend.

Ndodh edhe kështu, LSI "bëhet" me Tironën!

Postuar në 08 Mars, 2016 12:46

Nisi si një reagim i tifozit Petrit Vasili dhe përfundoi në një shksë zyrtare për kryetarin e Këshillit Bashkiak të Tiranës, Aldrin Dalipi kërkesa e LSI-së që bashkia të mbështesë me fonde sport klub Tiranën, pas "disfatës" në derbin me Partizanin e Erion Braçes. LSI kërkon që bashkia të përmbushë përgjegjësitë që ka karshi klubit si aksionere që është, duke sjellë në vëmendje se në këtë mënyrë bashkia investon jo thjesht për një klub, por për krenarinë e qytetit.

Mjerim madhështor i Gjykatës së Lartë. Arsyetimi për pafajësinë e Petrit Vasilit

Postuar në 07 Shtator, 2015 10:38

Siç bën të ditur Panorama, Gjykata e Lartë ka vendosur të shpallë të pafajshëm deputetin e LSI, Petrit Vasili, i paditur për shpifje. Vasili ishte paditur nga Alma dhe Petrit Çinari për atë që njihet si çështja Doshi, kur nisën të dalin në shtyp emra dhe ngjarje të njëpasnjëshme. Në atë kohë u tha se Petrit Çinarit i ishte kërkuar nga njerëzit e Ilir Metës që të ekzekutonte Tom Doshin. Ishte Petrit Vasili, hierark i lartë dhe deputet i LSI-së, ai që doli e tha se për këtë dëshmi, Çinari është paguar me një apartament nga Tom Doshi.

Vasili garanton ndershmërinë e Ilir Metës: Nuk ka thika nën mëngë dhe fjalë pas shpine

Postuar në 12 Gusht, 2015 16:57

Duke komentuar zërat për një dalje të Partisë Socialiste nga marrëveshja e 1 Prillit 2013 më Partinë Socialiste, kryetari I grupit Parlamenetar të LSI-së Petrit Vasili, aludon se prishja e bashkëqeverisjes me socialistët mund të vijë vetëm nga selia rozë. Në një intervistë për Syri. Net Vasili thotë se Ilir Meta ka treguar se  t’i përmbahet marrëveshjeve politike.

Petrit Vasili: Ftohja Rama-Meta, fantazi mediatike. Por… “çdo kryelartësi do na çonte në rrugë të gabuar”

Postuar në 10 Gusht, 2015 15:05

Ka dhënë një intervistë “gjithëpërfshirëse” para mediave kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, por vëmendja kryesore ishte mbi ftohjen e përfolur mes dy drejtuesve të koalicionit qeverisës, Rama e Meta. Sipas Vasilit, teoria e “ftohjes” është pjesë normale e konsumit mediatik dhe fantazive të lira dhe të pakufi. Megjithatë, ai la të kuptohej për vërejtjet e LSI-së mbi performancën ekonomike të qeverisë. “Besoj se është në analizën e qeverisë gjithçka që duhet përmirësuar në tatime dhe në dogana.

Subscribe to RSS - petrit vasili