nato

Nato ftesë Malit të Zi të bëhet pjesë e saj

Postuar në 04 Dhjetor, 2015 15:14

NATO do të ndërmarrë hapin e saj të madh më të fundit drejt zgjerimit – dhe do të rrisë më tej tensionin me Rusinë – kur ministrat e jashtëm pritet t’i bëjnë Malit të ZI ftesë zyrtare për anëtarësim në aleancë.

NATO karshillëk Rusisë, ftesë për anëtarësim Malit të Zi

Postuar në 02 Dhjetor, 2015 10:31

Ministrat e Jashtëm të NATO-s ftuan Malin e Zi, të bëhet pjesë e aleancës ushtarake, duke shënuar kësisoj zgjerimin e parë pas gjashtë vjetësh. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg e cilësoi këtë “një vendim historik”. “E përgëzojmë Malin e Zi- tha ai- ky është fillimi i një aleance shumë të bukur”. Zv/kryeministri malazez, Igor Luksic tha se “ftesa e NATO-s është një sinjal pozitiv për të gjithë Ballkanin Perëndimor”. 

Torpedot ruse, sistemi sekret i Putin kundër NATO-s

Postuar në 12 Nëntor, 2015 20:43

Projekti më i madh rus i silurëve me kokë bërthamore, deri dje i fshehtë, është bërë publik nga dy televizione ruse.  Dokumenti që duhet të ishte sekret u filmua nga kamerat  që ndiqnin takimin mes Presidentit rus, Vladimir Putin dhe gjeneraleve të ushtrisë ruse në Soçi. Publikimi i rastësishëm i dokumenteve u konfirmua edhe nga Kremlini. 

Prezantimi i të ashtuquajturit “Sistemi Oqeanik Shumefunksional, Status-6” tregonte disa skicime të armëve nënujore bërthamore. Siluri me një rreze prej 10 mijë kilometrash mund të veprojë në 1000 metra thellësi.

Tjetër transferim nga Shëndetësia drejt Mbrojtjes. Riorganizim, apo manovër për "shtim" buxheti të M. së Mbrojtjes?

Postuar në 08 Nëntor, 2015 13:46

Tritan Shehu, ish-ministër Shëndetësie, njofton përmes profilit të tij në Facebook, se një tjetër transferim problematik do të kryhet. Sipas Shehut, qeveria po përgatit kalimin e njësisë së helikopterëve sanitarë nga Ministria e Shëndetësisë drejt Ministrisë së Mbrojtjes. “Po pregatitet ne fshehtesi vendimi per t'ja kaluar Ministrise se Mbrojtjes prej Shendetesise, Njesine e Helikoptereve Sanitare. Ky vendim po merret mbas atij te parit, thellesisht demtues, per te transferuar Qendren Universitare te Traumes e Ortopedise se bashku me spitalin perkrah, perseri Mbrojtjes.

Vetëm një rrugë ka: NATO ngre alarmin mbi fuqinë e Rusisë në Mesdhe

Postuar në 22 Tetor, 2015 14:33

Shefat ushtarakë të NATO-s kanë dhënë alarmin mbi atë që ata e shohin tani si “një plan më të gjerë strategjik të Vladimir Putinit nga ana e Rusisë për të sfiduar perëndim e afërt me shtëpinë”. Ata tani kanë frikë nga zhvillimi i shpejtë i arsenalit me anijet lundruese të nisura tashmë bashke me raketat balistike, të cilat janë në gjendje të kufizojnë “aftësinë për t’i lehtësuar këto asete ushtarake” të aleancës në Mesdhe. “Rusia nuk ka pasur ndonjë prani të konsiderueshme në Mesdhe që nga fundi i Luftës së Ftohtë.

Parashikimi NATO-s për Assadin: largohet pas gjashtë muajsh

Postuar në 21 Tetor, 2015 08:59

NATO po analizon një dalje strategjike për rreth 6 muaj të presidentit sirian Bashar al Assad në përpjekjet e saj për t’i dhënë një zgjidhje krizës në Siri, shprehet media turke që citon burime nga qeveria e Ankarasë që, sipas të njëjtave burime, ka dhënë miratimin e saj për këtë zgjidhje. Në bazë të këtij plani hipotetik, gjatë një periudhe tranzitore prej 6 muajsh roli i Assadit do të jetë thjesht simbolik, duke filluar një kalim gradual të pushtetit. “Punimet për një plan për largimin e Assadit janë duke u zhvilluar.

Humbja e NATO-s po vjen

Postuar në 14 Tetor, 2015 13:48

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), e themeluar më 1949, ka 28 anëtarë të përkushtuar ndaj sigurisë kolektive. Parashikimi: Deri në kohën që presidenti Obama largohet nga detyra më 2017, betimet e NATO-s për mbrojtje të përbashkët për të reaguar ndaj agresionit do të jenë ekspozuar si pavlerë. Objektivisht aleanca nuk do të ekzistojë më. Shkaktarët? Vladimir Putin – dhe Barack Obama.

Parlamentarët e NATO-s “njohin” Kosovën. Në Prishtinë do mbahen takime të Aleancës

Postuar në 12 Tetor, 2015 20:11

Ndërkohë që presidenti i Serbisë Nikoliç e pranuar sot hapur se populli dhe shteti serb duhet të bjerë në një konsensus për çështjen e Kosovës, duke nënkuptuar njohjen finale, ish-kryeministri i Shqipërisë Pandeli Majko ka dhënë një lajm të mirë. Sipas Majkos, tani e tutje Asambleja Parlamentare e NATO-s do të mbajë takime edhe në Kosovë. Kjo, për arsye se

NATO e gatshme të mbrojë Turqinë, pas shkeljes së hapësirës ajrore nga rusët

Postuar në 09 Tetor, 2015 08:55

NATO-ja tha se është e gatshme të dërgojë trupa në Turqi për të mbrojtur këtë vend aleat pas shkeljes së hapësirës ajrore turke nga aeroplanët rusë që bombardonin në Siri. Ndërkohë, Britania e qortoi Moskën për shkallëzimin e luftës civile në Siri e cila ka lënë 250 mijë të vrarë. Zyrtarët e koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara ende po analizojnë inkursionin rus në hapësirën ajrore të Turqisë pranë Sirisë veriore, ndërsa shefat e mbrojtjes të vendeve të Aleancës së Atlantikut Verior po takohen në Bruksel ku kriza në Siri dominon rendin e ditës.

Specialët e NATO-s në ndihmë të ushtrisë afgane përballë talebanëve

Postuar në 30 Shtator, 2015 09:19

Forcat speciale të misionit të NATO-s në Afganistan u vendosën në Kunduz për të ndihmuar ushtarakët afganë të rimarrin këtë qytet të madh në qytetin verior rebelëve talebanë, AFP raporton se këtë lajm e ka theksuar sot zëdhënës i forcave amerikane, koloneli Brian Tribus. Po sipas AFP një burim ushtarak perëndimor theksoi se bëhej fjalë veçanërisht për ushtarë të elitës amerikane, britanike dhe gjrmane, që janë pjesë e 13 000 ushtarëve të huaj që ndodhen ende në Afganistan.

Pages

Subscribe to RSS - nato