nato

Humbja e NATO-s po vjen

Postuar në 14 Tetor, 2015 13:48

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), e themeluar më 1949, ka 28 anëtarë të përkushtuar ndaj sigurisë kolektive. Parashikimi: Deri në kohën që presidenti Obama largohet nga detyra më 2017, betimet e NATO-s për mbrojtje të përbashkët për të reaguar ndaj agresionit do të jenë ekspozuar si pavlerë. Objektivisht aleanca nuk do të ekzistojë më. Shkaktarët? Vladimir Putin – dhe Barack Obama.

Parlamentarët e NATO-s “njohin” Kosovën. Në Prishtinë do mbahen takime të Aleancës

Postuar në 12 Tetor, 2015 20:11

Ndërkohë që presidenti i Serbisë Nikoliç e pranuar sot hapur se populli dhe shteti serb duhet të bjerë në një konsensus për çështjen e Kosovës, duke nënkuptuar njohjen finale, ish-kryeministri i Shqipërisë Pandeli Majko ka dhënë një lajm të mirë. Sipas Majkos, tani e tutje Asambleja Parlamentare e NATO-s do të mbajë takime edhe në Kosovë. Kjo, për arsye se

NATO e gatshme të mbrojë Turqinë, pas shkeljes së hapësirës ajrore nga rusët

Postuar në 09 Tetor, 2015 08:55

NATO-ja tha se është e gatshme të dërgojë trupa në Turqi për të mbrojtur këtë vend aleat pas shkeljes së hapësirës ajrore turke nga aeroplanët rusë që bombardonin në Siri. Ndërkohë, Britania e qortoi Moskën për shkallëzimin e luftës civile në Siri e cila ka lënë 250 mijë të vrarë. Zyrtarët e koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara ende po analizojnë inkursionin rus në hapësirën ajrore të Turqisë pranë Sirisë veriore, ndërsa shefat e mbrojtjes të vendeve të Aleancës së Atlantikut Verior po takohen në Bruksel ku kriza në Siri dominon rendin e ditës.

Specialët e NATO-s në ndihmë të ushtrisë afgane përballë talebanëve

Postuar në 30 Shtator, 2015 09:19

Forcat speciale të misionit të NATO-s në Afganistan u vendosën në Kunduz për të ndihmuar ushtarakët afganë të rimarrin këtë qytet të madh në qytetin verior rebelëve talebanë, AFP raporton se këtë lajm e ka theksuar sot zëdhënës i forcave amerikane, koloneli Brian Tribus. Po sipas AFP një burim ushtarak perëndimor theksoi se bëhej fjalë veçanërisht për ushtarë të elitës amerikane, britanike dhe gjrmane, që janë pjesë e 13 000 ushtarëve të huaj që ndodhen ende në Afganistan.

SHBA rishikon planet rezervë. Në konsideratë konflikti me Rusinë, me apo pa NATO

Postuar në 20 Shtator, 2015 15:57

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka rifutur në axhendë përgatitje për një konflikt të armatosur me Rusinë. Revista “Foreign Policy” shkruan se kjo është hera e parë që nga Lufta e Ftohtë, që SHBA po merr në konsideratë përballjen e armatosur me Moskën.  “Duke patur parasysh mjedisin e sigurisë, veprimet e Rusisë, është bërë e qartë se ne kemi nevojë të përditësojmë planet që kemi në përgjigje të ndonjë agresioni të mundshëm ndaj një vendi aleat në NATO”, citon FP një zyrtar të lartë të Departamentit të Mbrojtjes.

Qeveria malazeze miraton rezolutë për anëtarësimin në NATO

Postuar në 19 Shtator, 2015 13:33

Qeveria malazeze ka miratuar një rezolutë për anëtarësimin në NATO. Agjencia ruse e lajmeve, “Sputnik” shkruan se ky akt mund të jetë i koordinuar, pasi në muajin dhjetor parashikohet një takim i ministrave të vendeve anëtare të NATO-s dhe me këtë rast, edhe çështja e Malit të Zi mund të hyjë në axhendë. “Sputnik” citon kreun e opozitës malazeze, Andrija Mandiç, sipas të cilit trajtimi i kërkesës malazeze duhet parë me seriozitet, pasi në çdo rast, Aleanca mund të përballet nesër me një kërkesë për dalje të Malit të Zi nga NATO.

Pages

Subscribe to RSS - nato