misioni

Misioni "prorus" i Ramës në Bjellorusi/Përpjekje për të siguruar vaksinën ruse kundër CoVid-19

Postuar në 20 Gusht, 2020 17:35

 

Misioni i Edi Ramës në Bjellorusi fsheh shumë më tepër sesa përfaqëson zyrtarisht. Burime diplomatike i thanë redaksisë së “Të Kripura” se zgjimi i z. Rama që drejton OSBE_në për një mision në Bjellorusi lidhet me asgjë më shumë sesa me përpjekjen e dëshpëruar të tij si kryeministër i Shqipërisë për të siguruar vaksinën anti-CoVid-19 nga Rusia e Vladimir Putinit.

Njoftohet se Shqipëria nuk ka arritur të marrë asnjë premtim për vaksinën për të cilën ka një garë të madhe në Perëndim dhe ka gjetur te kriza bjelloruse një shans për ta shfrytëzuar.

Emiratet e Bashkuara Arabe nisin misionin hapësinor drejt Marsit

Postuar në 20 Korrik, 2020 03:23

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë lëshuar zyrtarisht misionin e parë hapësinor drejt Marsit. Sonda “Shpresa” – “Al-Amal” u lëshua nga një raketë japoneze në Tanegashima dhe ka rezultuar në këtë fazë me sukses.

Kjo është e ardhmja për Emiratet

deklaroi zv. menaxheri i projektit, Sarah Al-Amiri.

Ekskluzive/Kreu i OSBE-së Edi Rama, mision ndërmjetësues mes Trump dhe protestuesve në SHBA

Postuar në 04 Qershor, 2020 13:01

Kriza e sigurisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të ndërmjetësohet nga OSBE-ja, organizata kryesore në botë për këto çështje. Burime të sigurta nga qeveria shqiptare bëjnë të ditur për redaksinë e “Të Kripura” se kryeministri Edi Rama, ministri i Jashtëm në Detyrë, Gent Cakaj, si drejtues të preidencës së OSBE-së do të udhëtojnë drejt SHBA-ve për të takuar presidentin Donald Trump dhe sekretarin në Detyrë për Çështjet e Brendshme, Chad F. Wolf.

Misioni i PE: Shqipëria meriton hapjen e negociatave

Postuar në 04 Mars, 2019 18:23

Misioni që erdhi në Tiranë javën e kaluar për të analizuar përmbushjen e kritereve për hapjen e negociatave rekomandon dritën jeshile për Shaipërinë dhe Maqedoninë. 

Delegacioni i udhëhequr nga Tunne Kelam theksoi se Shqipëria dhe Maqedonia Veriore kanë përfunduar reforma substanciale në rrethana të vështira dhe është e rëndësishme që vendet e BE-së, duke marrë parasysh progresin e reformave, të njohin progresin e bërë vazhdim dhe të hapin negociatat e pranimit për këtë vit.

Sizmiografi InSight zbret në Mars

Postuar në 27 Nëntor, 2018 10:15

Pas një udhëtimi ndërplanetar që zgjat gati shtatë muaj, anija hapësinore ​​ Insight  e Agjencisë Amerikane të Hapësirës NASA zbarkoi në Mars, duke kaluar me sukses atmosferën e planetit të kuq. InSight dërgoi edhe foton e tij të parë të sipërfaqes së Planetit të Kuq të hënën. Qëllimi i InSight është të studiojë brendësinë dhe tërmetet e Marsit.

FMN-Qeverisë: Stop propozimeve nga privatë

Postuar në 20 Mars, 2018 18:06

Misioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe vlerësimet për ecurinë e ekonomisë dhe politikave të qeverisë pas vizitës dyjavore në Tiranë. Ky raport diktohet nga marrëveshja që zhvillohet me ato vende anëtare që kanë një nivel konsiderueshëm kredie të FMN-së ende për t’u shlyer pas përfundimit të programeve dhe ka fokus të veçantë te pikat e dobëta dhe risqet.

FMN ikën pa marrëveshje nga Shqipëria, kundër bashkimit të tatimeve me doganat

Postuar në 02 Tetor, 2017 21:08

FMN është kundër planit të qeverisë për bashkimin e tatimeve me doganat. Në mbyllje  të vizitës në Shqipëri misioni i FMN-së ka ikur pa lajmëruar firmosjen e ndonjë një programi bashkëpunimi dhe ka dalë me një deklaratë zyrtare ku thekson riskun e lartë të një operacioni qw bashkon tatimet me doganat.

Zbulohet varreza e anijeve antike në Detin e Zi (Video)

Postuar në 20 Shtator, 2017 20:30

Pothuajse 60 anije të mbytura në Detin e Zi janë zbuluar si pjesë e një projekti të madh arkeologjik që drejtohet nga Universiteti i Southampton. Shumica e anijeve të zbuluara nga skanimi robotik ishin të vjetra 1100-1300 vjeçare, ndërsa objektet e gjetura datojnë nga periudha romake, bizantine dhe osmane. Videoja është publikuar nga "National Geographic":

Japonia synon dërgimin e një astronauti në Hënë rreth vitit 2030

Postuar në 30 Qershor, 2017 10:46

Japonia planifikon dërgimin e një astronauti në Hënë në vitin 2030. Propozimi është bërë nga agjencia hapësinore japoneze – JAXA – dhe ai do të zbatohet si fazë e dytë e një angazhimi tjetër të drejtuar nga NASA. Projekti I agjencisë amerikane synon krijimin e një stacioni hapësinore në orbitën e Hënës, edhe ky pjesë e një projekti më të madh që është mbërritja në Mars.

Kryepeshkopi Anastas: Misioni im në Shqipëri, më i vështirë se në Afrikë

Postuar në 13 Qershor, 2017 12:29

Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, Anastas Janullatos ka folur përpara një audience në Larisa të Greqisë për vështirësitë e misionit të tij në Shqipëri, duke bërë një krahasim edhe me misionin në Afrikë. "Shqipëria nuk është e lehtë, është e vështirë në shumë drejtime... Afrika kishte vështirësi të tjera, ndërsa në Shqipëri ekziston një hije e madhe mosbesimi kryesisht mbi në Greqinë. Re të tilla dyshimi vazhdon të ketë edhe në pjesë të tjera të Ballkanit”- theksoi Janullatos.

Pages

Subscribe to RSS - misioni