Ministria e Kulturës

Jo vetëm Butrinti, por të gjitha pasuritë mund të jepen me koncesion. Futet në lojë edhe Parlamenti

Postuar në 09 Nëntor, 2019 16:11

Jo vetëm Butrinti, por të gjitha pasuritë e trashëgimisë kulturore në Shqipëri do të jepen me koncesion te privatët. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti mohoi një gjë të tillë pak ditë më parë në prezantimin e Planit të Përgjithshëm të Menaxhimit të Butrintit, por një udhëzim i firmosur prej saj në datën 14 tetor 2019 sqaron përfundimisht se vizioni menaxherial i kësaj qeveriëe për pasurinë është vetëm një: Privatizimi de facto.

Denoncimi: Urdhërohet zbrazja e godinës së Teatrit Kombëtar

Postuar në 18 Korrik, 2019 12:50

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit njofton se sot në mëngjes ka nisur zbrazja e godinës së Teatrit Kombëtar, shenjë se qeveria dhe Bashkia e Tiranës do të ecin me planin e prishjes dhe shembjes së saj.

Sot në mëngjes, Ministria e Kulturës ka urdhëruar zbrazjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Duket se dyshja Rama-Veliaj po hedhin hapat e parë konkret për shembjen e kompleksit teatror dhe grabitjes së truallit publik.

Apel qeverisë: Mbroni kalanë e Gjirokastrës

Postuar në 15 Shkurt, 2018 11:10

Edhe pas shumë ditësh denoncimi në media e rrjete sociale për rrezikun e shembjes së Kalasë së Gjirokastrës, nuk është marrë asnjë masë e nuk është bërë asnjë ndërhyrje. Kalaja e qytetit të Gjirokastrës ka pësuar çarje në pjesë të mëdha të murit të saj, duke rrezikuar seriozisht shembjen. Ka një rrëshqitje të një pjese shkëmbi në zonën poshtë Kullës së Sahatit, e cila vë në rrezik tërë Kalanë, monument kulture i kategorisë së parë.

UNESCO: "Nuk jemi konsultuar për ndërtimin në Butrint"

Postuar në 10 Tetor, 2017 08:37

Para disa ditësh, ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, u pyet nëse ndërtimi në Butrint është i konsultuar me UNESCo-n, meqenëse siti në fjalë është nën mbrojtjen e këtij organizmi. Ministrja siç shikohet në video përgjigjet se “patjetër që është konsultuar”. Më tej ajo thotë se ndërtimi i një bar kafeje është në Parkun Arkeologjik është bërë 100% në përputhje me rreullat dhe ligjet, por pa denjuar të sqarojë opinionin të cilit i detyrohet më shumë sesa arrogance karakteristike.

Ministria e Kulturës pranon prezencën e minoritetit kombëtar grek në Dhërmi

Postuar në 27 Korrik, 2017 12:19

Dje u bë e ditur se Ministria e Jashtme greke kishte reaguar zyrarisht për prishjen e dy shtëpive në Dhërmi të Himarës, të cilat ajo I konsideron se I përkasin pjesëtarëve të minoritetit grek.

Sipas deklaratës bëhet e qartë se mënyra si procedon Tirana zyrtare është e papranueshme dhe se ajo bie ndesh me vetë ligjet e shtetit shqiptar. Këtu ka rëndësi se ndërhyrja e Greqisë që I kujton Tiranës zyrtare pasojat në procesin e Integrimit, përligjet me faktin se sipas Athinës, po preken prona të minoritetit kombëtar grek.

Elita e korruptuar e Ministrisë së Kulturës dhe firmat dashnore të saj*

Postuar në 26 Shkurt, 2017 15:01

Ndihem i detyruar të tregoj atë që përjetova kur pashë lajmin se “kishte nisur restaurimi në Kishën e Shën Mërisë në Labovën e Kryqit”, bashkë me kënaqësinë e ministreshës së Kulturës, që e kishte “mbajtur premtimin” për restaurimin e këtij “thesari të rrallë të trashëgimisë”. Lajmi është i shoqëruar edhe me pesë foto. Fotot tregojnë ndërtimin e skeletit të konstruksionit të rampës dhe të skelarisë prej druri rreth e përqark kishës që do të restaurohet në vijim.

Kalaja e Lezhës, Ministria: Do ta ndjekim çështjen deri në Kushtetuese. Subjekti privat nuk ka kontratë

Postuar në 24 Korrik, 2016 21:42

Ministria e Kulturës deklarohet e vendosur që të ndjekë të gjithë hapat ligjorë për sa i përket çështjes së hapur me kalanë e Lezësh. Rruga që mbetet është vijimi i procesit gjyqësor, të cilin siç shprehet sekretarja e Përgjithshme e Ministrisë, do të ndiqet edhe në deri në Gjykatën Kushtetuese. “Ministria e Kulturës do të vazhdojë të ndjekë të gjitha hapat ligjore të parashikuara në lidhje me kundërshtimin e vendimeve të Gjykatës së Apelit, duke iu drejtuar Gjykatës së Lartë e po të jetë e nevojshme edhe Gjykatës Kushtetuese apo dhe më larg.

Si Saliu

Postuar në 23 Mars, 2016 11:13

Tri vite pasi qeveria “Berisha” hodhi idenë e dhënies me qira të monumenteve të kulturës, duke hasur një kundërshtim të fortë të shoqërisë civile dhe specialistëve të fushës, Ministria e Kulturës e qeverisë “Rama” i është rikthyer kwsaj ideje.

Ministria e Kulturës shprehet ‘pro’ kthimit të pronave dhe objekteve të kultit Kishës

Postuar në 18 Mars, 2016 16:52

Ministria e Kulturës duket se është pro kalimit të pronave apo objekteve të kultit Kishës Orthodhokse Autoqefale. Ka një sërë objektesh që administrohen nga Instituti i Monumenteve por pretendimi i para disa ditëve i KOASH-it, nisur nga fotografi dasmash që janë zhvilluar në mjediset në fjalë, ka hapur një diskutim që duhet të marrë përgjigje.

Tërhiqet Ministria e Kulturës, eshtrat e Ibrahim Kodrës nuk do të lëvizin nga Ishmi

Postuar në 11 Shkurt, 2016 16:25

Eshtrat e Ibrahim Kodrës nuk do të zhvarrosen nga Ishmi, aty ku edhe piktori prehet prej 10 vitesh. Ceremonia e rivarrimit në Tiranë të kodrat e liqenit artificial pranë vëllezërve Frashëri dhe Faik Konicës e parashikuar për të premten e 12 Shkurtit është anuluar. Në njoftimin e Ministrisë së Kulturës, thuhet se dy ekzekutuesit e testamentit të piktorit, njëherash përfaqësuesit e Fondacionit “Ibrahim Kodra”, Behgjet Pacolli dhe Fatos Faslliu, kërkojnë të vlerësojnë momentin më të pjekur për të proceduar me amanetin e mjeshtrit për t’u prehur në Tiranë ose Durrës.

Pages

Subscribe to RSS - Ministria e Kulturës