mandati

Albin Kurti mandatohet si kryeministër i Kosovës. Dy javë kohë për krijimin e qeverisë

Postuar në 20 Janar, 2020 13:00

Albin Kurti ka pranuar më në fund të mandatohet si kryeministër i Kosovës. Shtyrja pa fund e deklarimit të tij si i mandatuar ka përfunduar sot me dekretin e Presidentit Hashim Thaçi. 

Vetëshpallet kryeministër, por nuk zyrtarizon asgjë

Postuar në 08 Janar, 2020 13:03

Lëvizja Vetëvendosje në Kosovë duket se është kyçur në një pozicion absurd paszgjedhor. U shpall fituese e zgjedhjeve parlamentare, kryetari i saj, Albin Kurti e quan veten si kryeministër, por nuk pranon ta zyrtarizojë kandidaturën e tij. Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, kishte njoftuar një afat 48-orësh për të zyrtarizuar emrin e kandidatit që do të mandatohet, por VV ka dështuar sërish në këtë drejtim.

Vetëvendosja nuk vendos dot për kryeministrin

Postuar në 06 Janar, 2020 17:34

Albin Kurti ka zhvilluar më në fund takimin e shumëpërfolur me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi. Takimi u përfol se ishte konsultativ, por në finale, pas 15 minutash diskutim të dy janë ndarë. Kreu i Vetëvendosjes ka nxituar të sqarojë natyrën e takimit, duke bërë të qartë se ai shte aty si pasojë e presionit publik.

Ikën dhe “Totoja” i Rilindjes

Postuar në 01 Nëntor, 2019 12:00

KQZ vendosi të shpallë përfundimin e parakohshëm të mandatit të Agim Kajmakut, i njohur ndryshe edhe si Jorgo Toto. Pas verifikimit nga Prokuroria rezultoi se kryetari i Bashkisë së Vorës, i dalë nga zgjedhjet e 30 qershorit, nuk kishte përfshirë në formularin e dekriminalizimit arrestimin në Greqi dhe procesin gjyqësor në mungesë ndaj tij për falsifikim parash.

Nënkryetari i KQZ-së, Denar Biba tha se pavarësisht se Kajmaku doli i pafajshëm nga Gjykatat greke ai penalizohet nga një vendim i Kuvendit që thotë se fshehja e të dhënave çon në shkarkimin e funksionarit

2012, Berisha duhej të darkonte në shtëpinë e Ilir Metës. 2019, mjafton një shkresë e Taulant Ballës

Postuar në 19 Korrik, 2019 17:59

Në datën 12 janar 2012 mediat raportonin se Sali Berisha, kryeministër i vendit, qëndroi dy orë e gjysmë në shtëpine Ilir Metës, ish-z. kryeministër dhe subjekt i një hetimi penal dhe gjykimi në Gjykatën e Lartë. Mediat e interpretuan këtë si mesazh shantazhues ndaj Gjykatës që një ditë më pas do merrte vendim për Metën dhe përfshirjen e tij në videon me Dritan Priftin.

Zgjedhjet e 30 qershorit të pavlefshme. Vendim i Gjykatës së Durrësit

Postuar në 17 Korrik, 2019 15:00

Media të ndryshme raportojnë se Gjykata e Durrësit ka rrëzuar kërkesën e kandidates së Partisë Socialiste për zgjedhjet lokale të 30 qershorit për mandatin e kryebashkiakes. Të njëjta burime raportojnë se gjykata ka konsideruar se regjistrimi i Bindjes Demokratike për zgjedhjet dhe përmbajtja e fletës së votimit për kryetar bashkie janë të pavlefshme.

Vendimi përcakton se zgjedhjet e 30 qershorit për këto shkaqe janë nul, të paktën në Bashkinë e Durrësit, duke vendosur një pikëpyetje serioze mbi vendimmarrjen e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Rënie në sondazhe për Merkel

Postuar në 09 Qershor, 2019 11:07

Rënie rekord e kristiandemokratëve të kancelares Angela Merkel në sondazhe.  CDU është tre pikë prapa opozitës së të Gjelbërve, popullariteti i të cilëve është në rritje spektakolare kohët e fundit. Rezultatet e sondazit pasqyrojnë kultivimin e një pakënaqësie në rritje ndaj "koalicionit të madh" qeverisës.

Parlamenti egjiptian vendos zgjatjen e mandatit të presidentit al Sisi deri në vitin 2030

Postuar në 17 Prill, 2019 13:55

Parlamenti egjiptian ka vendosur të shtyjë qeverisjen e presidentit Abdel Fattah al-Sisi deri në vitin 2030. Ky akt është shoqëruar edhe me vendimin për të amenduar Kushtetutën për t’i dhënë ushtrisë ndikim më të madh, por edhe t’i japë Sisit kontroll më të madh mbi drejtësinë. 
Mediat raportojnë se amendamentet në fjalë do të kalojnë në referendum. 

Uji, problem politik në Iran. 11 deputetë dorëzojnë mandatin

Postuar në 01 Janar, 2019 16:09

Njëmbëdhjetë deputetë iranianë kanë dhënë së fundmi dorëheqjen nga mandate i tyre në shenjë proteste për mënyrën sesi shpërndahen burimet ujore në rajonin e tyre të Iranit qendror të Esfahanit. Në kundërpërgjigje të këtij veprimi, tre deputetë të tjerë, nga tre rajone të tjera, kanë kërkuar, përmes një letre të hapur, nga drejtuesit e shtetit që të vendosin për mënyrën sesi duhet shpërndarë uji.

"Mandati im i fundit"

Postuar në 18 Mars, 2018 23:53

Në zgjedhjet presidenciale ruse nuk ka asnjë suprizë. Vladimir Putin po shkon drejt fitores së sigurtë, madje me diferencë të thelluar në raport me 64% të votave që mori në vitin 2012.

Mediat rapotojnë se nga gjysma e kutive të numëruara, Putin ka siguruar 75% të votave, i pasuar nga milioneri komunist Pavel Grudinin. Në garë ishin edhe gazetarja Ksenia Sobchak dhe nacionalisti i njohur, Vladimir Zhirinovsky. Rivali opozitar, Aleksei Navalny u përjashtua nga gara.  

Pages

Subscribe to RSS - mandati