ligji

Akademikët nxitojnë vetëm për të zgjedhur veten. Edhe pse ligji i ri nuk është miratuar ende

Postuar në 07 Janar, 2019 13:25

Gazeta “Panorama” shkruan sot për mbledhjen më 10 janar të Asamblesë së Akademisë së Shkencave ku sipas saj do të ngrihet komisioni që do të administrojë procesin zgjedhor dhe do caktojë datën e zgjedhjeve. Por ky process duket se i paraprin ligjit të ri që ende nuk është miratuar.

Ndryshon ligji "Për shtetësinë"

Postuar në 04 Janar, 2019 13:43

Qeveria shqiptare planifikon ndryshimin e ligjit për shtetësinë. Në një vendim të Këshillit të Ministrave që titullohet “Për miratimin e programit të përgjithshëm analitik të projektakteve, që do të paraqiten për shqyrtim në Këshillin e Ministrave gjatë vitit 2019”, është parashikuar që gjatë katërmujorit të parë të vitit 2019 të futet në rend dite për shqyrtim edhe projektligji për shtetësinë. VKM-ja I cakton si detyrë ministrit të Brendshëm që të bëjë propozimin me synim kryesor:

Meta i kthehet naivitetit. Dhe një iso për Lulin!

Postuar në 21 Dhjetor, 2018 22:18

Një ditë pasi parlamenti rrëzoi brenda 24 orësh dekretin e presidentit që ktheu për rishqyrtim Ligjin e Tatimit mbi të ardhurat, Ilir Meta ka lënë të kuptohet se marrëzia e deputetëve socialistë meriton të trajtohet me deklarata të një naivitetit kronik që te Meta aktivizohen sa herë kërkon t’u shmanget komenteve të drejtëpërdrejta. Kujtojmë që deputetët e PS u njoftuan të mërkurën se duhet të mblidheshin në ambjentet e sallës së seancave plenare për të shyrtuar dekretin e presidentit, të cilin e rrëzuan me votë më pas në seancë. 

E gjetën edhe Gjykatën Kushtetuese!

Postuar në 23 Nëntor, 2018 14:04

Në sqarimin që qeveria po i bën situatës te Unaza e Re dhe vendosmërisë për të prishur pa dëmshpërblim shtëpitë e disa banorëve që preken nga gjurma e projektit është përfshirë edhe Gramoz Ruçi, enturazhi i vjetër i Partisë Socialiste.

Ky personazh del në skenë sa herë e majta Socialiste  kërkon t'i prezantohet popullit si  një forcë që ka në arsenalin e saj, figura fjala e të cilëve zë vend, sepse në këtë rast flet Partia. Ja çfarë ka deklaruar Gramoz Ruçi në Libofshë për banorët e Unazës që protestojnë kundër prishjes së shtëpive.

“Ligji për lojërat e fatit,” Shyti: Deri tani janë mbyllur rreth 2 mijë pika bastesh

Postuar në 13 Nëntor, 2018 19:28

Ende pa hyrë në fuqi, ligji për mbylljen e basteve dhe lojërave të fatit ka dhënë efektet e para. Kreu i shoqatës së basteve Artan Shyti konfirmon se deri tani janë mbyllur rreth 2 mijë pika, ndërsa paralajmëron dëm të madh ekonomik. Parlajmërimi i Kryeministrit mesa duket ka dhënë efekte të menjëhershme. 

TemaTv

Drejtësia mbi pronën është sfidë për burra shteti. A ka kjo qeveri!

Postuar në 29 Tetor, 2018 23:24

“Elefanti” në dhomë!

Dakord për penalizimin e shpifjes, por ku të marrim Informacion?

Postuar në 14 Tetor, 2018 19:25

Kryeministri Edi Rama ka shpallur së fundmi nismën e tij ligjore kundër shpifjes. Dhe duhet thënë se e ka marrë me yrysh të madh kësaj radhe. Kryeministri Rama është në të drejtën e tij të luftojë atë që e quan njollosje të padrejtë të qeverisë së tij, ndërkohë që vërejtja e parë që i është bërë lidhet me mungesën e informacionit për çështje me interes publik. Ky është një detyrim ligjor të cilin z. Rama e promovoi qëkurse erdhi në pushtet. Të kërkosh të kriminalizosh shpifjen duhet më së pari që të krijosh kushtet për transparencë sipas ligjit.

Zgjatet me një vit ligji për "investitorët strategjikë"

Postuar në 01 Tetor, 2018 18:44

Kuvendi shtyu edhe me një vit efektin e ligjit të investimeve strategjike. Zgjatja e afatit i lejon qeverisë që të ftojë biznese të huaja dhe vendase në Shqipëri për të investuar shuma të mëdha, ku në këmbim atyre do t’i ofrohet mbrojte ligjore, shkurtim i procedurave dhe përdorim i tokës shtetërore ose private në bazë të vlerës që do të investohet.
Edit Harxhi, zv/ministër i Ekonomisë dhe Financave njoftoi se vitin e ardhshëm qeveria do të sjellë në Kuvend një ligj të ri, i cili do të unifikojë parimet në ligjin për investitorët e huaj edhe për ata vendas.

Tani e tutje vetëm zbatim i ligjit. Arrestohet vëllai i moderatores Alketa Vejsiu

Postuar në 30 Shtator, 2018 22:24

Policia e Shtetit ka bërë të ditur sot se ka arrestuar Endrit Vejsiun, 29 vjeç,  në makinën e të cilit janë gjetur 4 lëndë plasëse me telekomandë dhe 3 kg lëndë e dyshuar si kanabis sativa.

Mediat raportojnë se Endrit Vejsiu, i ndaluar në rrugën Milot – Lezhë, është vëllai i moderators së njohur të Tv Klan, Alketa Vejsiu, e cila dihet se ka edhe një miqësi familajre të afërt me kryeministrin Edi Rama dhe bashkëshorten e tij, Linda Rama. Ky ndalim vjen ndërkohë që policia po përflitet për rolin e vet në ngjarjen ku protagonsite është shtetasja Xhiseila Maloku në Fushë Krujë.

Bllokimi i ligjit, Sokol Sadushi: Në 2021 nuk diplomohet asnjë magjistrat

Postuar në 22 Shtator, 2018 14:23

Politika ka dështuar deri tani që të miratojë në parlament draftligjin për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, që i hap rrugë shkollës së magjistraturës për të zhvilluar konkursin e pranimit të kandidatëve për këtë vit akademik. Mospjesëmarrja e opozitës në parlament i ul shanset në zero që ky ligj të miratohet. Por në kushtet kur vetingu po jep rezultatet ku prokurorë dhe gjyqtarë po përjashtohen nga sistemi i drejtësisë, nevoja për magjistratë të rinj është gjithmonë edhe më emergjente.

Pages

Subscribe to RSS - ligji