kosova

Bashar al-assadët e Kosovës

Postuar në 25 Tetor, 2015 14:50

Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi, (shteti), po kontrollojnë popullin përmes bukës së gojës. 

Si ashtu, do të pyesnit ju, të nderuar lexues?

The Prophet!

Postuar në 16 Tetor, 2015 12:25

Albin Kurti në një shkrim autorial thotë me naivitetin e një adoleshenti politik se nuk arrin ta kuptojë pse gjithë kjo histeri e panik kundër gazit lotsjellës në Parlament.

“Gazi ynë lotsjellës më 8 tetor 2015 në Parlament ishte i përmasës së vogël dhe një i vetëm. Të tillë ne i kemi ngrënë në protesta me mijëra sish, ndërkaq po ashtu me qindra asi që janë në mbushje më të mëdhenj e shumë më të rrezikshëm. Pra, nuk pati kurrfarë sulmi masiv me gaz lotsjellës nga ana jonë…”

Parlamentarët e NATO-s “njohin” Kosovën. Në Prishtinë do mbahen takime të Aleancës

Postuar në 12 Tetor, 2015 20:11

Ndërkohë që presidenti i Serbisë Nikoliç e pranuar sot hapur se populli dhe shteti serb duhet të bjerë në një konsensus për çështjen e Kosovës, duke nënkuptuar njohjen finale, ish-kryeministri i Shqipërisë Pandeli Majko ka dhënë një lajm të mirë. Sipas Majkos, tani e tutje Asambleja Parlamentare e NATO-s do të mbajë takime edhe në Kosovë. Kjo, për arsye se

Liberiali Jovanoviç: Serbia duhet ta njohë menjëherë Kosovën

Postuar në 10 Tetor, 2015 19:32

Çedomir Jovanoviç, që është dhe kryetari i Partisë Liberale Demokratike të Serbisë, ka thënë se pa zgjidhjen e çështjes së Kosovës, nuk do të ketë integrim në BE, njoftoi sot “InfoKosova”. Ai në një intervistë për “Tanjug”, kësaj radhe, përveç Kosovës, ka përmendur edhe çështja e Bosnje e Hercegovinës. Jovanoviç, kohë më parë ftoi elitën politike në Serbi që “sa më shpejtë ta njohin Kosovën, pasi ky është kushti kryesor për anëtarësimin e Serbisë në BE”. Ai ka thënë se “Serbia duhet të ndalojë refuzimin e anëtarësimit të Kosovës në OKB”.

Vuçiç lojtarëve: Me fitoren në Elbasan gëzuat Serbinë, Kosovën e Metohinë

Postuar në 09 Tetor, 2015 20:12

Fitorja e serbëve është parë jo vetëm si një ndeshje futbolli, por si një revansh politik dhe patriotik ndaj Shqipërisë. Kryeministri Vuçiç takoi ekipin serb pas mbërritjes në Beograd, ku dhe i uroi për shpirtin që treguan në “Elbasan Arena” duke gëzuar jo vetëm Serbinë, por edhe Kosovën e Metohinë.

Lajm shokues për Serbinë, BE i kërkon njohje të drejtëpërdrejtë të Kosovës

Postuar në 09 Tetor, 2015 10:06

Në raportin e saj “lajmi.net” shkruan se Serbia të mërkurën në Bruksel ka marrë një lajm shokues. BE i ka kërkuar asaj njohje të drejtëpërdrejtë të Kosovës. Gazeta serbe “Novosti” shkruan sot, se teksti i projekt­platformës për Kapitullin 35, i cili të mërkurën në Bruksel i është dorëzuar Marko Gjuricit, Shef i Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, ka 49 pikë, shumica e të cilave nuk janë neutrale ndaj statusit, por çojnë në njohjen e drejtpërdrejt të pavarësisë së Kosovës, transmeton “lajmi.net”.

Njësia speciale ROSU e Kosovës instalohet në Elbasan

Postuar në 08 Tetor, 2015 16:53

Përveç policisë së Shqipërisë, rendin në Elbasan janë duke e ruajtur edhe policia e Kosovës. Sipas raportit të agjesisë së lajmeve “Express”, njësia speciale e Kosovës, “ROSU”, ka udhëtuar drejt Elbasanit për t’iu dalë në ndihmë kolegëve të tyre nga Shqipëria, për ta mbajtur rendin gjatë ndeshjes mes Shqipërisë dhe Serbisë. Mësohet se ardhja e trupave të Policisë së Kosovës është në kuadër të një marrëveshjeje me policinë shqiptare.

Serbia reagon ndaj deklaratave të Ramës në OKB, Milanoviç: Kosova nuk është shtet

Postuar në 03 Tetor, 2015 19:28

Nuk është pritur mirë nga Serbia fjalimi i kryeministrit Edi Rama ne Asamblenë e Përgjithshme të OKB-se, ku bëri thirrje për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Kryeministri Rama theksoi gjatë fjalimit ne OKB se njohja e pavarësisë se Kosovës do te kontribuonte ne forcimin e paqes, stabilitetit dhe bashkëpunimit ne rajon. Ndërkohë Beogradi reagoi përmes ambasadorit në Kombet e Bashkuara, Milan Milanoviç, që e cilësoi qëndrimin e Rames abuziv.

Presidenti apelon për kujdes në raportet me Serbinë: “Bashkëpunim, por nuk duhet të shërbejmë si make up”

Postuar në 28 Shtator, 2015 16:36

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, shprehet kritik për sjelljen diplomatik të Shqipërisë në raport me Serbinë. Në një intervistë për gazetën “Express” në Kosovë, Nishani përcjell rezervat e vet për aspekte të politikës së jashtme, për të cilën në fakt nuk kanë munguar përplasjet me qeverinë.

Video/Në Kosovë ka opozitë që qëllon me vezë Kryeministrin

Postuar në 22 Shtator, 2015 13:23

Pages

Subscribe to RSS - kosova