kanabisi

Dakord me legalizimin e kanabisit, por kush do ta marrë këtë industri në dorë?

Postuar në 11 Maj, 2020 13:11

Koço Kokëdhima ishte deputeti i parë që propozoi legalizimin e kanabisit. Dhe për këtë u tall nga mediat e Edi Ramës sa mundën. Sot legalizimi i kanabisit është projekt ekonomik në të mirë të Shqipërisë, për faktin se atë e propozon Edi Rama. Mirëpo pas këtij projekti ka shumë dyshime dhe në klimën politike të Shqipërisë ky projekt interpretohet në kontekstin e kapjes së një tjetër të drejte ekonomike. Në një intervistë publikuar në gazetën “Shekulli”, ish-deputeti Kokëdhima, aktualisht drejtues partie, thotë ndër të tjera se ekzistojnë disa rreziqe:

Kush e legalizoi?

Postuar në 09 Maj, 2020 16:55

Sot kryeministri Edi Rama ka deklaruar se projektligji për legalizimin e kanabisit ka një vit që konsultohet.

Në fakt,  aty nga viti 2016, kryeministri u pyet për idenë e Koço Kokëdhimës që propozonte pikërisht për këtë gjë dhe ai tha se “nuk jemi gati”. 

Sot Shqipëria është gati. Çfarë ka ndryshuar përveç se në Ministrinë e Brendshme ka ardhur Sandër Lleshaj? 

Asgjë, me përjashtim të një fakti mediatik se idenë e legalizimit të kanabisit mjekësor prej gati dy vjetësh e promovon një nga televizionet kombëtare, TvKlan.

Shqipëria është Pazari im

Postuar në 09 Maj, 2020 15:42

Pushteti është hedhur në sulm frontal ndaj interesit publik dhe perspektivës së këtij vendi të cilën e interpreton sipas midesë së vet si…interes publik. Me një vendim, trualli i Teatrit Kombëtar është kaluar në pronësi të Bashkisë së Tiranës, marioneta e qeverisë që firmos çdo marrëzi. Pas këtij vendimi kryebashkiaku Veliaj është hakërryer ndaj protestuesve duke deklaruar se kjo punë ka marrë fund. 

Me një dalje të re, kryeministri Edi Rama ka njoftuar se ka mëse një vit që po studohet ideja e legalizimit të kanabisit për qëllime mjekësore. Tha z. Rama ndër të tjera:

Luksemburgu, vendi i parë i BE-së që mund të legalizojë kanabisin

Postuar në 07 Gusht, 2019 13:33

Luksemburgu mund të jetë vendi i parë i Bashkimit Europian që do të legalizojë tërësisht kanabisin.

Ushtria ka pastruar plazhet, sot bën roje në Rinas. Vetëm për kanabisin nuk u mobilizua ndonjëherë

Postuar në 11 Prill, 2019 16:13

Në Rinas u krye një grabitje spektakolare. U vodhën miliona euro. Personat ishin të armatosur. Qeveria përmes ministrit të Brendshëm deklaroi se nuk është cenuar siguria kombëtare. E megjithatë ajo urdhëroi  - aktet përkatëse nuk janë bërë ende publike – vendosjen e ushtrisë në aeroportin ndërkombëtar, duke vlerësuar kështu rëndësinë e objektit.

Dueti i drogës dhe mushkonjave që duhet t'i kërkojë falje Shqipërisë

Postuar në 01 Shkurt, 2019 04:12

Ambasadori i Italisë në Shqipëri, Alberto Cutillo, ka dhënë dje një intervistë për emisionin “Opinion” në Tv Klan. Ndër të tjera, ambasadori është pyetur edhe për dukurinë e kanabizimit e cila identifikoi mandatin e parë të Rilindjes së Edi Ramës, kur në detyrën e ministrit të Brendshëm ishte Saimir Tahiri. Tha ndër të tjera, z. Cutillo:

Pafajësi dhe rehabilitim që përligj çdo lloj proteste

Postuar në 29 Tetor, 2018 17:31

Saimir Tahiri ishte personi i parë që përmendi publikisht mundësinë se mund të burgosej. E bëri këtë në rrëfimtoren e Blendi Fevziut duke iu dridhur mjekra. 

Kanë kaluar muaj që nga ajo mbrëmje dhe sot ish-ministri i Brendshëm është shfaqur në Prokurori ku siç thuhet ka dorëzuar disa prova të reja. 

Ky është po ai njeri që deklaronte se kishte përdorur makinën e Habilajve pasi e kishte shitur dhe se ky ishte një gabim. Kur sheh se çfarë na kanë dëgjuar veshët këto kohë, Tahiri ngjan ndoshta edhe si i pafajshëm. 

CIA përgënjeshtron kryeministrin: Shqipëria vendburimi i kanabisit

Postuar në 20 Gusht, 2018 17:40

Shërbimi amerikan i Inteligjencës, CIA, ka publikuar sot një përmbledhje të dhënash për vende të ndryshme të botës. Në pjesën për Shqipërinë, shërbimi amerikan cilëson se vendi ynë mbetet një burim i rëndëishëm për prodhimin e kanabisit në nivel kontinenti.

A u informua Xhafa në Londër për kokainën e Durrësit?

Postuar në 04 Mars, 2018 11:56

Nuk duket të ketë qenë koinçidencë kapja e ngarkesës me 613 kilogramë kokainë pak ditë vizitës në Britani të ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj.  Burime zyrtare thanë për Respublica se temë e diskutimeve të zotit Xafaj në Londër ka qenë edhe krimi i organizuar dhe në veçanti trafiku ndërkombëtar i drogës, ku janë dhënë informacione konfidenciale.

"Kushtet" e ambasadores Vlahutin: Pronat, Tahiri dhe kanabisi

Postuar në 07 Shkurt, 2018 20:27

Ka një dileme të madhe nëse BE do i hapë negociatat me Shqipërinë në Qershor. Përtej sugjerimeve për zgjidhjen e çështjeve me fqinjët, Brukseli do të peshojë edhe zhvillimet e brendshme që lidhen me procesin ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri, rezultatet në luftën kundër kanabisit dhe zgjidhjen e problemeve të pronësisë. Të paktën këto janë detyrat e shtëpisë sipas atyre që thotë ambasadorja Romana Vllahutin në një intervistë për DW.

Pages

Subscribe to RSS - kanabisi