kammenos

Plani Schauble-Varoufakis/80 miliardë euro që Greqia të linte BE-në

Postuar në 11 Shkurt, 2020 13:57

Ish-ministri grek i Mbrojtjes në qeverinë e Alexis Tsipras, Panos Kammenos ka deklaruar në një intervistë të dhënë së fundmi për televizionin ANT1 se mes Gjermanisë dhe Greqisë pati një akord për daljen e kësaj të fundit nga Bashkimi Europian.

Varoufakis ra dakord me Schaueble që të merrte 80 miliardë euro dhe linte Eurozonën. Ai ndoqi linjën e Schauble

ka thënë Kammenos.

Greqi, Kammenos propozon qeveri të unitetit kombëtar me Karamanlis kryeministër

Postuar në 14 Shkurt, 2019 13:17

Ish-ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos ka propozuar së fundmi krijimin e një qeverie të unitetit kombëtar në Greqi me kryeministër Costas Karamanlis. Sipas tij, kjo qeveri duhet të jetë alternativë nëse zgjedhjet e përgjithshme të këtij viti nuk prodhojnë një shumicë partiake të qartë.

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, jep dorëheqjen

Postuar në 17 Tetor, 2018 14:22

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka dhënë sot dorëheqjen pas sulmeve që aleati i djathtë në qeveri, Panos Kammenos, nuk i ka ndalur sulmet ndaj tij.

Ministri grek i Mbrojtjes propozon aleancën ballkanike me Shqipërinë dhe Bullgarinë

Postuar në 12 Tetor, 2018 09:36

Vizita e ministrit grek të Mbrojtjes, Panos Kammenos në ShBA ka nxjerrë në pah krizën e koalicionit qeveritar në Athinë. Kammenos, i cili drejton një parti të djathtë që kundërshton Marrëveshjen e Prespës, përveç shtimit të bazave amerikane në Greqi, ka propozuar edhe krijimin e një aleance mes Greqisë – Maqedonisë – Shqipërisë – Bullgarisë, të cilës sipas tij më vonë do t’i shtohej edhe Serbia. 

"Nuk do të ketë luftë me Turqinë, por Kammenos duhet të largohet"

Postuar në 05 Prill, 2018 12:27

Nuk do të ketë luftë me Turqinë. Nuk ka ndonjë arsye objektive për këtë.

Fiton Tsipras në Greqi. Opsionet për koalicion: Me Grekët e Pavarur, ose me PASOK

Postuar në 20 Shtator, 2015 22:03

Alexis Tsipras është fituesi i zgjedhjeve të parakohshme greke, duke u konfirmuar kështu si aktori kryesor i skenës politike në fqinjin tonë jugor. Mediat greke raportojnë për një rezultat që shkon në 35% të marrë nga Syriza, ndërkohë që Demokracia e Re ka marrë 28%, kurse Agimi i Artë renditet parti e tretë me 7,2%. Këto janë të dhëna paraprake, por siç shkruan gazeta greke “Protothema”, ky rezultat, nëse konfirmohet zyrtarisht i hap rrugë koalicionit të Syrizas me Grekët e Pavarur të Panos Kammenos.

Subscribe to RSS - kammenos