Ishulli

Rusia kundër pranisë amerikane në Qipro

Postuar në 05 Dhjetor, 2018 17:49

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Sakharova paralajmëroi se militarizimi i mëtejshëm i Qipros do të ketë pasoja të rrezikshme dhe destabilizuese për ishullin.

"Rusia do të marrë masat e nevojshme nëse Shtetet e Bashkuara forcojnë praninë e tyre ushtarake në Qipro"- tha Sakharova duke folur me gazetarët. Sipas saj, Moska e kupton fare mirë kontekstin  anti-rus të këtyre planeve të SHBA-ve dhe NATO-s. “Do të marrim masa reciproke nëse këto plane zbatohen”- shtoi ajo.

Fakte tronditëse të torturave britanike në Qipro

Postuar në 24 Maj, 2018 17:24

Përshkrime të hollësishme të torturave që  ushtarët britanikë kanë kryer ndaj guerrilëve qipriotë të organizatës nacionaliste  EOKA në vitet 1955-1959 kanë dalë në dritë. Gazeta “Metro” e Londrës  përmend praktikat e pretenduara të torturës, që tashmë posedohen nga gjykatat britanike.

Sazani hapet për turistët nga maji deri në tetor

Postuar në 05 Prill, 2017 20:57

Ishulli i Sazanit, ishulli i vetëm i banuar i Shqipërisë, do të jetë i hapur gjatë verës edhe për turistët vendas dhe të huaj. Ministria e Mbrojtjes dhe Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit dhe Sipërmarrjes nënshkruan të mërkurën një marrëveshje bashkëpunimi për lejimin e turistëve për vizita turistike në këtë ishull dikur një pikë e rëndësishme e strategjike e mbrojtjes së Shqipërisë.

Socotra, peizazhi “alien” mbi Tokë

Postuar në 29 Korrik, 2016 14:29

Socotra është një ishull në oqeanin Indian, përballë Jemenit, pjesë e të cilit edhe është. Ishulli është thuajse unik për nga peizazhi; pemët e tij Adenium Socotranum,  nuk hasen kund dhe bashkë me disa shpendë, gjenden vetëm në këtë ishull. Në vitin 2010 në ishull u bë një zbulim arkeologjik, ndërkohë që nuk mungojnë teoritë që e lidhin ishullin me rrëfimet për Kopshtin e Edenit, apo me parajsën sumere, Dilmun. Në çdo rast nga fotot duket diçka e pazakontë, si një tablo e imagjinuar nga udhëtimet e magjishme të Sindbad Detarit, 

Vizitojnë ishullin Taha’a, notojnë pranë peshkaqenëve 4 metra (FOTO)

Postuar në 19 Shtator, 2015 14:08

Këta po që janë njerëzit më të çmendur që eksiztojnë, ose sic thonë ata që gjithnjë në kërkim të aventurës.

Ata kanë udhëtuar drejt ishullit Taha’a ku kanë notuar mes peshkaqenëve 4 metra. Natyrisht qënduan vetëm pak dhe ja futën vrapit.

Subscribe to RSS - Ishulli