financat

Tre largime nga kreu i Financave

Postuar në 13 Shkurt, 2020 16:11

Një muaj më parë iku zv. ministri Erjon Luçi. Pak ditë më parë larguan zv. drejtorin e Përgjithshëm të Tatimeve, Xhavit Currin. Sot radha i ka ardhur zv. ministrit tjetër të Financave, Elton Haxhi.

Nuk mundet të vijoja të qëndroja më në atë detyrë -, citohet Haxhi.

Arsye zyrtare nuk ka për këto largime, por mesa duhet procesi i fiskalizimit me shkeljen e afateve ka krijuar tensione në Ministrinë e Financave.

Largimet vijnë ndërkohë që prej dy muajsh përfliten ndryshime në qeveri.

Italia, minë me sahat për financat europiane

Postuar në 26 Maj, 2018 12:15

Situata ekonomike në Itali konsiderohet tejet e brishtë dhe një kërcënim serioz për Eurozonën. Sipas gazetës gjermane "Der Spiegel"  ndryshe nga Greqis, Italia mund të mbështetet maksimumi 1 deri në 2 vite në mekanizmin e shpëtimit evropian. 

Pastaj euro në mënyrë të pashmangshme do të shkojë drejt në një krize që do të kërcënonte ekzistencën, e bankave dhe institucioneve financiare në mbarë botën. 
Nëse Greqia ishte "bombë artizanale", Italia është "bombë atomike ", shkruan revista gjermane. 

ISIS ka humbur territore, por jo fitimet

Postuar në 27 Janar, 2018 22:27

Teksa Shteti Islamik humbi një nga fshatrat e tij të fundit në Irak, Brett McGurk, i dërguari i posaçëm i SHBA-së në koalicionin që luftoi ISIS shkruajti në në Tëitter se kalifatit "të rremë"po i vjen fundi". Është e vërtetë se Shteti Islamik ka humbur pjesën më të madhe të territorit të të tij i cili në në vitin 2014 përfshinte rreth një të tretën e Irakut dhe gjysmën e Sirisë.

Ahmetaj: Konçesionet nuk rrezikojnë financat e shtetit

Postuar në 04 Tetor, 2017 21:40

Frika e FMN-së se modeli i Partneritetit Publik Privat që qeveria ka zgjedhur për investime në shërbime publike apo infrastrukturë mund të kërcëojë stabilitetin fiskal, sipas ministrit të Financave Arben Ahmetaj nuk qëndron, të paktën për rastin e Shqipërisë.

Ai është shprehur në një intervistë për Top-Channel se Shqipëria ka një kuadër ligjor më të rreptë se këto vende, që nuk i lejon konçesionet të të rrezikojnë financat e shtetit.

Tatimeve i "shkurtohen degët". Apelimi në varësi të Ministrisë së Financave

Postuar në 05 Shtator, 2016 16:13

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve do të operojë me një strukturë të re. Disa drejtori do të hiqen nga varësia e saj dhe do t’i kalojnë Ministrisë së Financave. Pikërisht Drejtoria e Apelimit Tatimor dhe Avokati i Tatimpaguesve , do të jenë në varësi dhe si vendndodhje brenda Ministrisë së Financave.
Ndërsa sektori vlerësimit do të shkrihet, ai do të bashkohet me sektorin e kontrollit. Po ashtu procedurat e verifikimit të terren, do të bashkohet me departamentin e hetimit. Ndryshimet vijnë në zbatim të ligjit për procedurat tatimore.

"TemaTv"

Ministrat i shpëtojnë auditeve të KLSH-së

Postuar në 03 Gusht, 2016 15:11

Nga janari deri në qershor të këtij viti Kontrolli i Lartë i Shtetit ka paditur në Prokurori 91 persona, asnjë ministër mes tyre. Niveli më i lartë i kallëzuar nga KLSH është Kryetar Bashkie dhe Drejtor institucionesh. Rezulton se ministritë dhe institucionet qëndrore zënë 27% të totalit të auditimeve por mesa duket KLSH nuk ka konstatuar asnjë shkelje duke e nxjerrë administratën të pastër.

"TemaTV"

Marrëveshja me FMN-në nuk do të rinovohet

Postuar në 31 Korrik, 2016 15:20

Marrëveshja e qeverisë shqiptare me Fondin Monetar Ndërkombëtar nuk do të rinovohet. Ajo përfundon më 28 shkurt 2017 dhe sipas Vizion Plus, ministri i Financave, Arben Ahmetaj, ka lënë të kuptohet se nuk do të ketë një firmosje të dytë. “Vizion Plus ka mësuar se qeveria do të mbajë vendin e saj në Fond, por jo me kushtet që ka sot, ku FMN ka rol vendimtar në shumë politika ekonomike që ndërmerren, që nga taksat e deri te mënyra se si shpenzohen paratë në buxhet.

2017, ShBA investojnë 3.4 mld$ për mbrojtjen e Europës

Postuar në 31 Maj, 2016 14:43

Një konkluzion për takimin e Asamblesë së NATO në Tiranë nga Michael R. Turner, kongresmen në SHBA, President i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, përmes një interviste për Deutsche Welle.

DW: Z. Turner a i përmbushi pritshmëritë tuaja Asambleja Parlamentare e NATO-s, sesioni i pranverës, që përfundoi punimet (30 maj 2016) në Tiranë? Cilat ishin çështjet ku u fokusuan diskutimet?

Financat dhe burimet njerëzore të pamjaftueshme për reforma të mëdha

Postuar në 04 Prill, 2016 10:44

Në kuadër të rishikimit të Strategjisë Kombëtare për Zhvillim dhe integrim në pesë vitet e ardhshme deri më 2020, qeveria ka artikuluar se dobësitë në administratën publike dhe korrupsioni me format e veta të shumëfishta janë pengesat themelore për jetësimin e reformave.

Ishte Cani që hoqi Canin

Postuar në 18 Shkurt, 2016 17:47

Është arrestuar pasditen e sotme drejtori i Drejtorisë së Tatimeve në Tiranë, Androkli Kokthi. 40 vjeçari ishte në hetim disa mujor nga Krimi Ekonomik në Drejtorinë e Policisë së Tiranës që edhe ka kërkuar arrestimin. Prokuroria ka lëshuar urdhrin dhe Kokthi ndodhet në pranga me akuzën e shpërdorimit të detyrës me mallrat e sekuestruara. Kokthi është një drejtues i njohur në Tatime dhe jo pak i përfolur. Para një viti një punonjës i tij e akuzonte për vonesa në kontrollin e subjekteve, duke shkaktuar evazion. Këtu video e këtij denoncimi:

Pages

Subscribe to RSS - financat