deputet

Basha nën presion për të djegur mandatet, dyshime se bën lojën e Ramës

Postuar në 06 Korrik, 2018 11:58

Lulzim Basha ka shansin të korrigjojë atë që nuk bëri në Maj të vitit të kaluar kur i dha dorën kryeministrit për të ashtuquajturën marrëveshje të 18 Majit. 

Akti i djeshëm i mazhorancës për të kaluar me arbitraritin e kartonëve një projektligj që negocion shembjen e Teatrit Kombëtar është një arsye e fortë për të terguar se PD nuk po bën lojë të dyfishtë. Jo sepse mazhoranca nuk e dëgjoi dhe votoi një nismë të saj, kjo është krejt normale, por sepse shumica kaloi një projektligj, i cili nuk mund të ankimohet në Gjykatën Kushtetuese. 

Më mirë deputet apo koordinator?

Postuar në 26 Shtator, 2017 20:22

Ju kujtohet projekti për zyrat e deputetëve socialistë në rrethe në vitin 2013. (Po shkrihen në një zyrë të vetme në vitin 2017! ) U kthyen në zyra pune, por funksionuan vetëm në momentin e fillimit, sepse vendet në administratë janë të kufizuara. Deputetët duke mos pasur akses në qeveri dhe administratë nuk arrinin të zgjidhnin asgjë, madje edhe hallet e tyre. Disa prej tyre ikën dhe bënë parti, të tjerë shpërthenin herë pas here në Kuvend, duke u kthyer në një problem për qeverisjen e majtë.

Një interpretim pse u tërhoq PS nga pr/ligji i dekoratave

Postuar në 21 Shtator, 2017 13:57

Politika u fut sërish në teatrin e përplasjes ideologjike me temë antikomunizmin, me promotor natyrisht Partinë Demokratike që aktivizon ndjeshmëritë antikomuniste sipas     urgjencave të kryetarit për të rehabiltuar imazhin "e katranosur" pas bëmave politike që shoqëruan rizgjedhjen e tij në krye të një opozite të firosur. 

Cameron largohet edhe si deputet: “Nuk dua të jem diversion për Theresa May”. Të kujtojmë rastin “Berisha” dhe partitë private në Shqipëri

Postuar në 12 Shtator, 2016 17:53

David Cameron, ish-kryeministri konservator britanik ka deklaruar se tërheqjen si anëatr i Parlamentit. Ai ka sqaruar se kjo lëvizje bëhet për të mos u bërë shkak për diversion ndaj kryeministres Theresa May, që mori detyrën pas largimit të Cameron. Ky i fundit u largua nga detyra për shkak të rezultateve të referendumit për qëndrimin në Bashkimin Europian.

Vendimi është cilësuar prej tij si pjesë e “politikës moderne”, duke theksuar kështu se ambiciet e 49 vjeçarit nuk duhen bërë pengesë për rrugën e kryeministres dhe të partisë. As edhe peshë për ta.

Si hyri në Parlament?

Postuar në 24 Shkurt, 2016 19:48

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein u informua nga ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, mbi reformën e sistemit të sigurisë në vend dhe rezultatet në luftën kundër korrupsionit e krimit të organizuar, të cilat do të mbahen shënim për t’u përfshirë në draft-rezolutë, siç u shpreh socialdemokrati gjerman. 

Armando Prenga i rikthehet punës si deputet, njihet në komision me vizitën e sekretarit Kerry

Postuar në 22 Shkurt, 2016 13:11

Vetëm tre ditë pasi Gjykata e lartë ndryshoi masën e sigurisë në detyrim paraqitje, Armando Prenga i është rikthyer Kuvendit. Këtë të hënë ai ka qënë në komisionin parlamentar të Sigurisë, ku është anëtar, raporton TCH. Gjykata e Lartë ndryshoi masën e sigurisë nga arrest shtëpie në detyrim paraqitje, për deputetin Prenga, i përfshirë pak kohë më parë në një konflikt mes dy fiseve në Laç.

Armando Prenga thyen urdhërin e Gjykatës

Postuar në 03 Dhjetor, 2015 10:28

Deputeti i akuzuar për plagosje me armë në Lagunën e Patokut, Armando Prenga ka thyer urdhërin e Gjykatës që i ka dhënë masën e sigurisë "arrest shtëpie", por është toleruar nga Prokuroria, e cila ka kërkuar që një gjë e tillë të mos përsëritet.
Nga burime te Abc News mësohet se Prokuroria i ka kërkuar Policisë së Shtetit që të verifikojë në vijimësi zbatimin e masës së sigurisë "arrest shtëpie" për deputerin Armando Prenga, pasi janë siguruar informacione nga burime zyrtare se i pandehuri nuk e respekton urdhërin e Gjykatës.

Deputetët e PS-së kundër qeverisë: jo burg kur s’jep kuponin tatimor

Postuar në 28 Tetor, 2015 08:23

Kuvendi nuk ka miratuar propozimin e qeverisë për ndryshimin e Kodit Penal, që parashikonte dënimin deri në tre vjet burg për bizneset që nuk regjistrohen, apo që nuk lëshojnë kupon tatimor. Deputetët e maxhorancës e kanë quajtur si masë shumë të rëndë që të dënohen me burgim bizneset për moslëshim të kuponit, duke kërkuar që kjo masë të ishte administrative e më pas penale. Relatorja e projektligjit, Vasilika Hysi, ka theksuar se në nenin 13 të ndryshimeve në Kodin Penal, moslëshimi i kuponit tatimor është vepër administrative dhe më pas penale.

Eduart Ndocaj vjen në parlament pas refuzimit të Dedës. PS ia huazon PDK-së “kaubojsin” e Lezhës

Postuar në 24 Tetor, 2015 10:06

Eduard Ndocaj, personazhi kontravers i listës së Partisë Socialiste në Qarkun e Lezhës me shumë gjasë do të jetë ai që do të zëvendësojë Arben Ndokën në parlament. Kjo pasi, Ndrec Deda, të cilit I takonte mandate pas largimit të Ndokës ka deklaruar se do t’I kërkojë Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve dorëheqjen nga lista për shkak se tani ai ushtron mandatin e kryetarit të bashkisë së Mirditës të fituar në 21 Qershor. I pyetur nga Gazeta “Shqip” ai është shprehur se populli e ka votuar si kryebashkiak dhe se ai është i vendosur të vazhdojë këtë detyrë.

Pages

Subscribe to RSS - deputet