covid 19

Edhe në Shqipëri ka patur raportime për pneumoni atipike, por nuk provohet lidhja me CoVid -19

Postuar në 27 Mars, 2020 16:44

Mjeku epidemiolog, Dritan Ulqinaku, thotë se masat kufizuese duket se po mbajnë nën kontroll përhapjen e epidemisë. Në një intervistë në studion e TvT, Ulqinaku tha se numri i rasteve të reja tregon se masat deri tani e kanë dhënë efektin, por ato duhet të vijojnë të ndiqen me përpikmëri.

Është mirë të kemi frikë, të menaxhojmë frikën, të kontrollojmë sjelljet tona humane. Ne vazhdojmë të kemi raste të reja. Deri tani, masat e kanë dhënë efektin. Që sistemi të mos bjerë në kolaps, duhet të kesh aq raste sa i përballon reanimatori, tha ai.

G 20, 5 trilionë dollarë për të ekuilibruar pasojat e pandemisë

Postuar në 26 Mars, 2020 19:32

Ndërsa përhapja e pandemisë së Covid-19 rrezikon një recesion të thellë në ekonominë botërore, vendet e G20 u angazhuan në një front të përbashkët përballë këtij rreziku. Plot 5 trilionë dollarë do të injektohen në ekonominë globale për luftuar efektet negative që ka nisur dhe pritet t’i thellojë në ekonomi koronavirusi.

Mbledhja e G20 u realizua përmes videokonferencës dhe u drejtua nga mbreti Salman i Arabisë Saudite, i cili kërkoi një bashkëveprim të koordinuar kundër pandemisë.

Mendimi po anon nga Testimi masiv. Karantina e zgjatur, njësoj si të ofrosh vetëvrasjen si kurë

Postuar në 24 Mars, 2020 01:57

Trajtimi dhe reagimi ndaj pandemisë ka ndarë tashmë edhe njerëz të njohur të botës akademike. Askush nuk di me siguri se çfarë duhet bërë, për medikamentet bota mbarë është lëshuar në eksperimentin live mbi pacientët duke mbështetur këtë me sforco të mëdha përmes ventilimit dhe intubimit të pacientëve në gjendje kritike.

Skenari i paralajmëruar është realitet. Progresi i shkencës ngjan tërësisht i mbivlerësuar në sytë e njerëzve të thjeshtë. Përgjigjet që jepen, evazive dhe me një shije gënjeshtre brenda.

Administrata Trump tërhoqi eksperten kryesore të epidemive nga Kina disa muaj para Covid-19

Postuar në 23 Mars, 2020 13:38

Ekspertja amerikane për sëmundje epidemiologjike, e punësuar në Agjencinë e Kontrollit të sëmundjeve në Kinë, hoqi dorë nga vendi i saj i punës në korrik, sepse kishte dijeni mbi atë që do të ndodhte. Rastet e para të koronavirusit mund të jenë shfaqur në nëntor, dhe kur rastet shpërthyen, administrata e Trump në shkurt e ndëshkoi Kinën për censurimin e informacionit për shpërthimin dhe mbajtjen larg të  ekspertëve amerikanë që mund të kishin ndihmuar në këtë situatë.

Turqia ndihmon ShBA me 500 mijë kite testimi për CoVid 19

Postuar në 23 Mars, 2020 01:25

Turqia ka dërguar së fundmi 500,000 kite testimi për koronavirusin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Autoritetet turke janë shprehur se kërkesa ka ardhur nga pala amerikane e cila është gjetur e papërgatitur ose ka neglizhuar kërcënimin nga pandemia aktuale. 
Lajmi është konfirmuar edhe nga ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca që ka shtuar se Turqia po mendon të arrijë në 15 mijë testime ditore për popullsinë e vet. 
Po kaq kite u dërguan në formë dhurate në ShBA nga miliarderi kinez, Jack Ma pasi Kina kaloi fazën e emergjencës në Hubei. 

 

3 javët përcaktuese të CoVid 19 - ngjashmëri dhe dallime në përhapjen e virusit

Postuar në 19 Mars, 2020 03:30

Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve raporton se koronavirusi i ri që ka mbërthyer botën në pandemi ka një shkallë infektimi të lartë; numri i të prekurve dyfishohet në çdo 6-7 ditë. Në këtë kuptim qendra apelon për masa të forta në mënyrë që të shmanget mbingarkesa dhe pastaj kolapsi i sistemeve shëndetësore në vendet përkatëse.

Studimi paraprak me pacientët e Wuhan: Grupi i gjakut 0 më rezistenti ndaj CoVid 19. Grupi A, më i ekspozuari

Postuar në 17 Mars, 2020 15:35

Kërkues kinezë kanë konkluduar në një studim të tyrin se infektimi nga CoVid 19 ka një relacion proporcional edhe me grupin e gjakut. Konkretisht njerëzit me grupin e gjakut A janë më të predispozuar të preken sesa njerëzit me grupin e gjakut 0 që janë më rezistentë. Studimi u bazua mbi mostrat e gjakut të mbi 2000 pacientëve që u infektuan në Wuhan dhe Shenzhen dhe u krahasuan me ato të popullsisë së shëndetshme. U gjet se pacientët me grup gjaku A kishin shkallë më të lartë infektimi dhe priren të zhvillojnë simptoma më të rënda.

CoVid 19, pse u kthye në një pandemi që ishte e parashikueshme

Postuar në 15 Mars, 2020 21:39

 

Intervista në fjalë i është marrë shkencëtarit Dennis Caroll, që konsiderohet si një ndë pionerët e parashikimit epidemiologjik. Pika kryesore e intervistës nuk është vdekshmëria e CoVid 19, por sa kjo ngjarje e tanishme do ndryshojë politikat shtetërore. 

Irani: CoVid 19, sulm biologjik. Dyshime nga deklaratat e Qendrës së Sëmundjeve në SHBA

Postuar në 13 Mars, 2020 16:43

Pas Kinës edhe Irani deklaron se pandemia e tanishme e CoVid 19 është në të vërtetë një sulm biologjik pas të cilit qëndrojnë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjatë një fjalimi para forcave të armatosura të Iranit, Ayatollah Khamenei e ka cilësuar pandeminë e tanishme që e ka goditur shumë rëndë vendin e tij si një sulm të organizuar.  Duke folur për masat e marra dhe angazhimin e ushtrisë në mbrojtjen e popullatës, Khamenei ndër të tjera tha:

Studimi i "The Lancet", CoVid 19 qëndron 37 ditë te pacientët e prekur

Postuar në 12 Mars, 2020 22:08

Një studim i fundit i publikuar në revistën e specializuar britanike, “The Lancet” tregon se pacientët e prekur nga CoVid 19 qëndrojnë të infektuar për 37 ditë. Kjo periudhë është 23 ditë më shumë sesa karnatina e sugjeruar prej 14 ditësh nga ekspertët.

Pages

Subscribe to RSS - covid 19