covid 19

Si duhen lexuar shifrat e pandemisë së CoVid 19?

Postuar në 12 Mars, 2020 21:48

Pse në Gjermani ka më pak raste me koronavirus se në Itali? A ka Italia një progresion të përhapjes të njëjtë me Kinën? Pse epidemia po përparon më pak në Veneto sesa në Lombardi? Pse ka kaq shumë të infektuar në Korenë e Jugut, por pak vdekje?

Variablat e numrave

Covid-19 dhe mosbesimi kinezo-amerikan si terren i favorshëm për teoritë e konspiracionit

Postuar në 08 Mars, 2020 18:12

 

Frika është ajo që po përhapet më shpejt se virusi. Fabrikat janë mbyllur. Rrugët janë bllokuar. Fshatra të tëra janë izoluar. Qytete janë kthyer në karantinë. Përhapja e COVID-19 është kriza më e rëndë sociopolitike me të cilën liderët kinezë janë përballur që nga protesta e Tiananmen e vitit 1989. Kriza i ka kaluar kufijtë e Kinës. Përhapja e virusit përtej kufijve - dhe reagimi në panik ndaj kësaj përhapjeje - do të ketë efekte të thella në ekonominë globale, politikën, sigurinë dhe qeverisjen.

Matematika mashtruese e vdekjeve nga koronavirusi

Postuar në 04 Mars, 2020 15:11

 

Duke marrë të mirëqenë faktin se numri i njerëzve që raportohet se kanë vdekur nga COVID-19 është mjaft i saktë, atëherë përqindja e personave të infektuar që vdesin nga sëmundja (shkalla e vdekjes) me siguri duhet të ketë qenë shumë më e ulët sesa vlerësimet 2-3% që është raportuar deri tani. Kjo për shkak se numri i të infektuarve është shumë më i madh se numri i testuar dhe raportuar.

Koronavirusi, në ShBA nisin testimet klinike me remdesivir

Postuar në 25 Shkurt, 2020 21:46

Zyrtarët amerikanë të Shëndetësisë kanë nisur testimet klinike kundër coronavirusit CoVid – 19 duke përdorur remdesivir, një medikament i prodhuar nga “Gilead Sciences Inc”. 

Testimet po kryhen mbi pacientë të shtruar dhe të prekur nga virusi i tanishëm dhe i pari mes tyre është një amerikan që ka qenë në karantinë në anijen “Diamond Princess”.

Studimi po kryhet në një qendër në Nebraska dhe medikamenti është prodhuar për luftën kundër Ebolas dhe Marburgut. Ndërkohë Kina dhe ShBA janë në krye të vendeve që pretendojnë se së shpejti do të kenë vaksinën kundër CoVid - 19.

Pages

Subscribe to RSS - covid 19