bie

Bie popullariteti i Facebook

Postuar në 14 Qershor, 2018 11:20

Gjithmonë e më pak njerëz po përdorin Facebookun për të lexuar dhe diskutuar lajmet. Sipas një raporti të titulluar “Digital News Report” i hartuar nga  Instituti Reuters për studime të Gazetarisë në Universitetin e Oksfordit, janë aplikacione të tjera që po fitojnë terren.

Bie sistemi i QKR, sorollatje për qyetetarët

Postuar në 10 Prill, 2018 18:35

Qendra Kombëtare e Biznesit nuk ka ofruar për disa orë shërbim këtë të martë.

Top-Channel raporton se aplikimet në Qendrën Kombëtare të Biznesit u bllokuan që në orën 8 mëngjesit të së martës, duke sjellë revoltë tek qytetarët, që panë se vetëm pas 4 orësh ndërprerje, puna të riniste riniste.

Tjetër disfatë e SHBA në Siri, Assad i ndihmuar nga Rusia merr nën kontroll Aleppo-n (Foto, Video)

Postuar në 13 Dhjetor, 2016 10:24

Forcat mbështetëse të presidentit Assad në Siri  janë "momentet e fundit para shpalljes së “fitores" në një nga betejat më të përgjakshme të konfliktit që mban të mbërthyer vendin prej më shumë se 3 vjetësh. Aleppo raportohet që në pjesën më të madhe të ketë kaluar në duart e ushtrisë qeveritare, e ndihmuar edhe nga forcat ruse. Me rënien e Aleppos-s, presidenti Assad efektivisht ka nën kontroll dhe 5 qendra të rëndësishme të Sirisë, si Damssku, Homs, Hamas dhe Latakia.

Gjithmonë e më pak lindje në Shqipëri, “plakja” e shoqërisë me ritme të shpejta

Postuar në 30 Nëntor, 2016 10:07

Dikur vendi i parë në Europë për numrin mesatar të lindjeve, me 7 fëmijë për një grua, aktualisht shifra ka zbritur drastikisht në 1.6. Për ekspertët e demografisë reduktimi i numrit të lindjeve është shkaku kryesor për atë që thirret si "plakja e shoqërisë”. Këtë qasje graduale e konfirmojnë shifrat zyrtare të rritjes së moshës mesatare në vend. Nëse psh., në vitin 2001 mosha mesatare në vend ishte 26.6 vjeç, pas 10 viteve shifra shkoi në 32.5, nderkohë që vitin e kaluar mosha mesatare është 36.6 vjeç.

Kap fundin popullariteti i Tsipras, 70% e atyre që e votuan janë të pakënaqur

Postuar në 04 Tetor, 2016 12:53

Kryeministrit grek Aleksis Tsipras i është shtuar edhe një kokëçarje tjetër, teksa sondazhet e fundit paraqesin në mënyrë konstante një rënie drastike të popullaritetit të qeverisë. Sondazhi i kryer për llogari tw gazetws Avgi ka rezultuar se vetëm 14% e qytetarëve vlerësojnë si më të mirë një qeverisje të SYRIZA-s me grekët e Pavarur, siç është koalicioni aktual që drejtohet nga Aleksis Tsipras.

Bie konsumi i popullatës, faktorët që ndikojnë

Postuar në 18 Prill, 2016 10:43

Konsumi i popullatës ka shënuar një rënie me gati 0.2% në vitin 2015, duke kaluar në territor negativ për herë të parë që nga viti 2010, kur dhe raportohet kjo e dhënë.

Bie helikopteri i ushtrisë greke, bënte manovra në detin Egje

Postuar në 11 Shkurt, 2016 10:46

Një helikopter i forcave të armatosura greke është rrëzuar në orët e para të së enjtes, ndërsa po operonte në kuadër të manovrave ushtarake që po zhvilloheshin në detin Egje. Helikopteri i tipit Augusta Bell, u zhduk nga radari rreth tri orë pas mesit të natës.

Rrënojat u gjetën paraditen e të enjtes në ishullin e pabanuar Kinaro, në zonën e Dodekanezit. Ministri e mbrojtjes bëri të ditur në ora 11,30 sipas orës greke, se trupat pa jetë të dy prej tyre u gjetën 300 metra larg vendit ku helikopteri u përplas në tokë.

Subscribe to RSS - bie