ambasadorja gjermane

Me garancitë e Gjiknurit dhe ambasadores gjermane

Postuar në 08 Maj, 2019 12:54

Politika e ka ulur integritetin në dysheme, duke e kthyer vendin në një republikë ekzotike për ambasadorët. Nën drejtimin e Damian Gjiknurit dhe Rudina Hajdarit mazhoranca shpalosi vizionin e saj për të standartizuar rregullat e lojës, ku në tryezë ishin edhe disa diplomatë të huaj.

Ambasadorja gjermane: Rama zhgënjeu pritshmëritë e Merkel

Postuar në 12 Shkurt, 2019 20:36

Kulmi i promovimit politik të Edi Ramës mund të quhet pa frikë mbështetja e kancelares Merkel me vizitën në vitin 2015 në Tiranë. Veç aspektit politik u fol edhe për rritjen e bashkëpunimit ekonomik në një  Konferencë Ekonomike Gjermano-Shqiptare. Pritshmëritë ishin të mëdha, por 4 vjet mbrapa edhe zhgënjimi është po aq i madh.

Edhe Gjermania do i njohë zgjedhjet pa opozitën

Postuar në 02 Maj, 2017 14:02

Ambasadorja gjermane në Shqipëri, Susanne Schütz ka deklaruar sot se qeveria e saj do ti njohë zgjedhjet e 18 Qershorit edhe nëse në to nuk do të marrë pjesë Partia Demokratike. “Zgjedhjet duhet të zhvillohen në datën e caktuar. Nëse PD nuk hyn në zgjedhje është vendim i trishtë. Edhe nëse PD nuk hyn në zgjedhje ne do ti njohim”, ka deklaruar  Susanne Schütz. Pak ditë më parë ishte ambasadori amerikan, Donald Lu, i cili tha se zgjedhjet do të jenë legjitime edhe nëse në to nuk merr pjesë Partia Demokratike.

Biznes me qeverinë, politikë me opozitën

Postuar në 05 Prill, 2017 14:51

Nga Vlora ambasdorja e Gjermanisë në vendin tonë,  Susanne Schulz  i ka bërë thirrje opozitës të kthehet në parlament për të votuar reformat, të cilat janë të rëndësishme për vendin, si reforma në drejtësi.  Ambasadorja ka shtuar se duhet të sigurohen zgjedhje të lira dhe të ndershme në momentin kohor të duhur siç e parashikon kushtetuta dhe në zgjedhje të futen ato parti që dëshirojnë të jenë.

Subscribe to RSS - ambasadorja gjermane