Imami Armand Ali: Erdogan s’e dorëzon xhaminë e Namazgjasë te gulenistët e KMSH-së

Postuar në 26 Shtator, 2020 19:32

Armand Ali, ish-imami e Unazës së Re ka pak orë që është liruar nga komisariati ku u shoqërua së bashku me disa besimtarë muslimanë. Ai rrëfen për TvT se ndalimi nga policia dhe antiterrori i ka qenë i paligjshëm.

Të paktën 20 veta kemi qenë në atë vend që janë ndaluar. Na kanë dërguar për 30 minuta në komisriattin numër dy pastaj na kanë dërguar në komisariate të ndryshme. 7 persona ne na kanë dërguar në komisariatin numër 3. Kemi ndenjur 7 orë fiks. Në orën 10 të darkës kemi dalë. I kanë marrë një nga një i kanë pyetur. Si e keni emrin? Ku falesh? Çfarë imami dëgjon? Çfarë hoxhe dëgjon?- u shpreh ai.

Imami beson se shkak për ndalimin është bërë pikërisht peticioni në mbështetje të Genci Ballës, i izoluar në regjimin 41 Bis.

Ishte një dorëzim peticioni në Kryeministri, Ministri të Brendshme, Avokati i Popullit dhe në vende të tjera. Unë isha nga tre mijë vetat që firmosën për peticionin, që kishte për synim ndalimin e persekutimit që po i bëhet Genci Ballës, ose imamit Abdurrahim Balla. Prej dy muajsh ndodhet në 41 bis dhe dihet që është një sistem që shkel të drejtat e njeriut, por i janë privuar edhe ato të drejta që ligji i garanton, të cilat janë 1 takim mujor me familjarët dhe një telefonatë 10 minutëshe. I është privuar prej tyre dhe prej dy muajsh nuk ka informacion për familjarët se çfarë bëhet me të.  A është gjallë a ka vdekur? A e kanë helmuar? A e kanë torturuar?”-deklaroi ai.

Betejën me strukturat e shtetit ka vendosur ta vazhdojë ligjërisht

Do të bëj gati për ditën e hënë kallzimin në prokurorinë e Tiranës dhe Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe ankesat pranë Ministrisë së Brendshme. Do të kallzoj një nga shefat drejtues të antiterrorit Edi Jahe, i cili me mua e ka marë personale. E ka hakmarrje personale, pasi kur më ka thirrur para tre vitesh i jamë përgjigjur për ato që ka dashur, i kam hedhur firmën në fund dhe pastaj më ka kërcënuar para 4 agjentëve se do më thyej edhe brinjët,-tha ai.

Si një nga imamët që nuk e njeh juridiksionin e Komunitetit Mysliman, Armand Ali thotë se drejtuesit e KMSH-së kanë dorë në arrestimin e imamëve që etiketohen si radikalë.

Komuniteti Mysliman është i pari që ka firmosur për arrestimin e  dy hoxhallarëve dhe 7 besimtarëve në 2013 dhe 2014. Mua personalisht më kanë sulmuar vazhdimisht deri në këto çaste që flasim, për arsye se unë i kam demaskuar, që të gjithë drejtuesit e lartë të Komunitetit Mysliman shqiptar janë antërë të organizatës terroriste FETO, e shpallur e tillë në Turqi dhe e mbështetur nga shumë vende të botës islame. Vazhdoj, do të vazhdoj deri në frymën e fundit, derisa të më caktojë allahu që të kem vdekur, ose të më ekzekutojë dikush prej tyre që nuk më shikon me sy dhe s’më dëgjon dot të flas publikisht,” -u shpreh ai.

Drejtimi i KMSH-së nga mbështetësit e Fetulla Gylen sipas tij është dhe arsyeja që sipas tij po zvarritet inagurimi i Xhamisë së Namazgjasë.

Nuk mundet që Turqia t’i dorëzojë në administrim një xhami kaq të madhe, që është hedhur një fond kaq i madh, një KMSH që drejtohet nga anëtarët e organizatës terroriste FETO. Nuk është logjike. Ky është mendimi im personal gjithmonë

tha ai.

Denoncimin kundër policisë dhe antiterrotit imam Armand Ali e ka bërë edhe në rrjetet sociale, ku ai është shfaqur me një bluzë me mbishkrimin jam krenar që jam mysliman.

Comments

Submitted by Dogu (not verified) on

ISISi eshte prej kohesh ne Shqiperi. Keta tipat vetem shqiptare qe nuk jane.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.