SHBA, vihet në pikëyetje besueshmëria e Senatit. Koha për vetting!

Postuar në 19 Dhjetor, 2019 15:26

Njeriu kryesor publik kundër Donald Trump sot në SHBA është kryetarja e Kongresit, Nancy Pelosi.

Parantezë: Nancy Pelosi është kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan, ndërsa dhoma e lartë është Senati. Në anglisht termi konkret për detyrën e Pelosit është: The Speaker of the United States House of Representatives. Që literalisht do të vinte shqip si Folësja/Drejtuesja e seancave. Mirëpo funksioni i saj përshkuhet si më poshtë: 

…the presiding officer of the United States House of Representatives. The speaker is the political and parliamentary leader of the House of Representatives, and is simultaneously the House's presiding officer, de facto leader of the body's majority party, and the institution's administrative head

Nga pikëpamja funksionale kjo detyrë përkon me kryetarin e Kuvendit në Shqipëri dhe për traditë të përdorimit gazetaresk apo politik, ajo për këtë efekt quhet Kryetare(Falenderojmë komentuesin Plaku Xhuxhumaku për vërejtjen sqaruese).

 

Pasi Kongres(Dhoma e Përfaqésuesve)miratoi ngritjen e akuzave ndaj Presidentit të SHBA-ve, Pelosi ka bërë një deklaratë të papritur teksa ka lënë të kuptohet se ajo nuk ka besim te Senati që do të shqyrtojë vendimin e Kongresit(Dhomës së Ukët). Mediat raportojnë se qëndrimi dyshues i Pelosit lidhet me deklarimet e fundit të kreut të Senatit, republikanit Mich McConell për koordinim të veprimeve me Shtëpinë e Bardhë.

Deri më tani ne nuk kemi parë ndonjë gjë që të duket e ndershme. Shpresojmë të jetë e tillë

deklaroi dje Pelosi.

Në media po spekullohet se Senati që dominohet nga republikanët do të çlirojnë Trump nga akuzat e bëra dhe ky do të ishte fundi i debatit. Mirëpo ky polarizim në zbulon se vendimet në SHBA nuk para u qëndrojnë atyre parimeve që ky shtet predikon anëembanë botës. Pelosi kërkon “gjykim të drejtë” dhe mesa duket për këtë kërkesë parimore i mungon besimi në Senatin e SHBA, një ndër institucionet kryesore në vend. Dhe kur mungon besimi te drejtësia e vendimeve në të vërtetë institucionet janë dëmtuar rëndë në aspektin e tyre funksional.

Në këtë kuadër ngjan disi e ekzagjeruar dëshira e SHBA për reformën në drejtësi në Shqipëri që eci përpara me eksperimentin shkallmues të vettingut. Dhe që përtej disa kokave turku që mund të bëjë, nuk dihet nëse do shërbejë për shtetin e së drejtës në këtë vend, apo për mazhorancën e tanishme.

Comments

Submitted by Plaku Xhuxhumaku (not verified) on

Me fal, po perse vihet ne pikpyetje besueshmeria e Senatit dhe jo e Zonjes Pelosi. Dhe e dyta, Pelosi nuk eshte Kryetarja e Kongresit, Pelosi eshte Speaker, hajt po themi Kryetarja, e Dhomes se Perfaqesuesve, qe eshte Doma e Ulet e Kongresit. Dhoma dhe Senati perbejne KONGRESIN.

Tjeter, Senati eshte organ i zgjedhur, jo i emeruar dhe nuk ka te beje fare me Sistemin Amerikan te Drejtesise. Paralelizmi midis besueshmerise ose jo te Senatit, qe mund te jete nje element subjektiv i Zonjes Pelosi dhe Partise Demokrate ne Amerike, me Korrupsionin Objektiv dhe te mirenjohur te sisemit gjyqesor ne Shqiperi nuk qendron. Reforma e sistemit te drejtesise ne Shqiperi ka qene domosdoshmeri e padiskutueshme, pastaj se u be si u be qe te conte uje ne mullirin e mazhorances egzistuese kjo perben nje problem tjeter, shume te ngjashem me ate qe ndodhi kur per hir te reformes ne drejtesi pas vitit 1992, u pergatiten gjyqtaret e plepave me kurse 6-mujore. E kam fjalen qe domosdoshmeria per realizimin e dickaje, me menyren se si kryhet ky realizim jane dy gjera te ndryshme.

Submitted by redaksia on

Jane dy gjera te ndryshme si proced organizativ por jane pjese organike e nje te tere. Dhe nuk mund te ndahen kaq kollaj dhe formalisht. 

Sot qe flasim ambasada e ShBA ne Tirane e shpall reformen nje sukses duke mos konsideruar pasojat e asaj qe eshte bere por edhe shqetesimin e nje pjese te njerezve. E ka detyrim meqenese nje here ne jave na kujton sesa merak na ka te gjitheve. 

Dhe Ambasada eshte dege e ekzekutivit amerikan- shpresoj te mos.gaboj serish - qe percon politika si keto qe shohim ketu. Edhe predikimin per demokraci si ajo e zgjedhjeve me nje pale. 

Ne fund kjo eshte ceshtje besimi jo dashurie per Ameriken dhe vlerat e saj. Dhe eshte besimi qe passjell autoritetin real. 

Submitted by Plaku Xhuxhumaku (not verified) on

Mire o redaksi, une nuk kisha per qellim te diskutoj a e besojme, apo e duam Ameriken, fundi i fundit cdokush ben ate qe do me kete punen e besimit apo dashurise, ama eshte fakt qe Pelosi nuk eshte KRYETARE e KONGRESIT. Kete po deshet besojeni, po deshet jo.

Tjeter, e besojme apo nuk e besojme ne, edhe Amerika nuk vepron kaq e koordinuar dhe unanime, qofte edhe ndaj qendres se Universit qe eshte Shqiperia. Eshte e vertete qe Ambasada Amerikane eshte degezim i Departamentit te Shtetit, pra pjese e Egzekutivit dhe domosdo i permbahet direktivave qe jep Sekretari i Shtetit me stafin e tij, por kjo nuk dmth qe cdo paralelizem qe na vjen ne mendje ka kuptim, pra desha te them qe nuk me duket i arsyeshem konkluzioni qe duket se doni te nxirrni se ju o Amerikane i keni vete punet ibret ne vendin tuaj dhe doni te na rregulloni neve ketu. Me falni perseri por me duket si nje remineshence e "Rrezikut anglo - Amerikan" gje qe me cudit pak. Nejse, no hard feelings.

Submitted by redaksia on

More e besoj qe Pelosi nuk eshte kryetare, por kjo nuk ngre peshe si pasaktesi nga ana jone per kete diskutim ketu. 

Nuk ka asnje reminishence per rrezikun anglo - amerikan ketu te pakten, se tani mendoj modestisht se ka nje shumice perhere e me te konsoliduar qe sheh se rrezikun shqiptar per Shqiperine nuk e konkuron dot asgje. Dhe edhe ky lloj pranimi si prej aspirine i cdo keshille qe vjen andej kendej wshte ne fakt rreziku shqiptar per Shqiperine. 

Dhe se fundmi patjeter qe problemet qe reflektohen ne ShBA - qe duken se jane sistemike dhe funksionale - nuk ka sesi te mos krijojne kosto mbi politiken e jashtme. Qofte edhe ne perceptim. Sidomos ne kohen e digjitalizmes. Fundja po ngjan me realiste politika e mosnderhyrjes ne punet e brendshme.  Nese ketu te ne ka ndonje gje te brendshme. 

Submitted by Plaku Xhuxhumaku (not verified) on

Po qe se e beson qe Pelosi nuk eshte kryetare e Kongresit (po kjo nuk eshte pune besimi se mund ta verifikosh), atehere perse nuk e ndryshon ne shkrim? Nuk te le sedra? Puna eshte se nje pasaktesi si puna e kesaj edhe pse nuk ngre peshe nga ana juaj ketu (nejse, keshtu thoni ju) me se paku tregon qe kush e ka shkruar kete shkrim nuk e njeh mire politiken amerikane (per te thene me te pakten). Pra edhe pse mund ta njohe ne perfeksion politiken shqiptare, nuk mund te beje paralelizma midis nje gjeje qe e njeh mire, dhe nje gjeje tjeter te cilen nuk e njeh pertej deklaratave te Ambasades Amerikane ne Tirane.

Submitted by redaksia on

E keni gabim qe mendoni se shkrimi qendron aty si bunker i sedres se dikujt qe shkruan. Per ta konfirmuar e keni shenimin sqarues dhe korrigjimin per detyren e Pelosit. 

Por serish po them se kjo nuk ngre peshe. Pelosi ka deklaruar se dyshon ne integritetin e nje trupe te zgjedhur si Senati(https://www.nytimes.com/video/us/politics/100000006883666/pelosi-articles-impeachment-senate.html) nderkohe qe vete ka deklaruar se Dhoma ka marre vendim per impeachment ne zbatim te Kushtetutes. Kushtetuta me sa dime eshte nje gje serioze ne vende si ShBA. 

Tani ne e dime qe cdo analogji calon. Por ketu kemi nje loje pushteti qe nuk kursen asnje mjet dhe me gjithe respektin por nje vend qe akuzon presidentin se ka fituar me marifete rusesh, qe ka krize besimi ne kete nivel, qe nuk merret vesh se cfare do te thote me ato qe thote ne Ballkan, qe mbeshtet lloj e soj ne vendin tone, nuk para ka shume autoritet te predikoje reforma. Mund te Imponohet. Po. Por jo te binde se kjo eshte rruga, e verteta dhe jeta. As edhe ata qe si ne Tirane shpallen si mekembes nuk ka pse te kene autoritetin e rreme te atyre qe jane ne anen e duhur te historise. Se kjo pastaj i merr te keqen atij tasit me fasule te ngrohta qe zuri ne goje dikush tjeter ketu. Se jo per gje po si fasulef e ketij vendi rralle gjen gjekund tjeter. Ne Europe te pakten. 

Submitted by Plaku Xhuxhumaku (not verified) on

Falemnderit per falenderimin, por perseri e keni lene Pelosin, Kryetare te Kongresit, megjithe sqarimet perkatese. Vec kesaj, Pelosi nuk mund te jete analogia e Rucit, sepse parlamenti (kuvendi) i Shqiperise ka vetem nje dhome, ndersa Kongresi (Parlamenti) Amerikan ka Dy Dhoma.

Une po them edhe nje here qe vete fryma e artikullit, ose qendrimi juaj si redaksi, meqe po i qendroni fort atij, eshte anesia qe keni marre ju ne favor te Pelosit dhe kunder Trump-it. Padyshim eshte e drejta juaj te zgjidhni anen qe doni te merrni, por ne kete rast eshte e drejte qe atehere ta beni te qarte qe ky perben opinionin tuaj dhe jo FAKT. Senati amerikan ehte i zgjedhur, njelloj si Dhoma. Pyetja qe i behet zonjes Pelosi automatikisht dhe objektivisht eshte: Perse Senatit iu dashka hequr besimi, dhe Dhomes iu dashka dhene besim?

Tjeter, ju thoni qe eshte vendi qe po i heq besimin presidentit te vet. Me falni po ketu po vrisni pak si teper lart. Prisni te pakten deri sa te votoje Senati, pastaj nqs Senati voton per largimin e Presidentit nga detyra, mund te thuhet qe Demokracia Amerikane ne veprim largon edhe Presidentin nga detyra e vet kur ky e meriton te largohet.

Sa i takon atyre qe shpallen si mekembes ne Tirane, jane ata qe nuk kane integritet, sepse jane ata vete qe e quajten katastrofe zgjedhjen e mundshme te Trumpit, per ta nderruar pllaken pasi ai fitoi.

Qe ti ve kakpak muhabetit, e ju po deshet hapeni prape, po them se eshte me mire qe ne Shqiptaret t'i zgjidhim problemet tona vete dmth nqs na ka merzitur Naltgjatesia e tij te gjejme rruget per ta hedhur nga kali, qofte sot, qofte kur t'i vije rradha zgjedhjeve, se sa te mundohemi ta gjejme te keqen gjetke, aq me shume nder vende qe gjithsesi nuk duket se na kane bere ndonje te keqe direkt. Sic e thashe edhe me pare, kryerja e Reformes ne Drejtesi dukej se qe e domosdoshme per te luftuar korrupsionin, paçka se menyra si u krye e si po kryhet eshte folklorike shqiptare me aranxhim piktoresk.

Submitted by redaksia on

Eshte lene kryetare Kongresi si deshmi e nje gabimi tonit. 

E dyta: Me falni por jeni keqkuptuar. Ose shkrimi duhej shkruar ndryshe. Analogjia qe eshte ndertuar.ne shkrim me Shqiperine nuk do te qendronte nese do te.mbanim anen e Pelosit apo republikaneve dhe Trump. Analogjia qendron te konstatimi se edhe ne ShBA institucionet sulmohen me te njejten fryme mosbesimi si nw nje vend jodemokratik ku mosbesimi eshte organik te themi. Ne kete kuptim per efekt te ketij shkrimi nuk ka vlere se cfare ndodh, por sjellja dhe raporti mes institucioneve. 

Te pakten ky ishte qellimi dhe jo nese Pelosi ka te drejte apo jo. 

Submitted by Plaku Xhuxhumaku (not verified) on

Duke e quajtur pjese te artikullit edhe kete sqarim te fundit, pra qe Respublica nuk merr ane ne kete ceshtje jemi ne rregull. Flm!

Submitted by Edi (not verified) on

Po si mund te shkruani gjera te tilla? Po ju mendoni se njerezit qe ju lexojne jane kaq naive sa te pranojne nje gjoja "teori konspirative" qe paskerka krijuar i gjithe Shteti i Madh i SHBA per te mbrojtur sipas jush Edi Ramen dhe per te luftuar sipas jush Lulezim Bashen?? Po si mund te beni krahasim, cfare ndodh ne SHBA me ate cfare SHBA deshiron te arrihet ketu te ne?? I therrisni mendjes apo jo? Si mund te jeni kaq te papergjegjshem sa qe kerkoni te mbillni ne mendjen e Shqipetarit negativitet dhe urrejtje ndaj SHBA?? Po fundja cpo na duhet neve Shqipetareve se si sillet Senati Amerikan ne vendin e tyre???Mire e ka ai gjatoshi,ju duhet te disiplonoheni me lig,madje me ligj te rrepte sa tju dhemb koka mire pastaj....

Submitted by Robert (not verified) on

I problemeve nga artikullshkruesi, është pak të thuash qesharak, naiv dhe me sqimë trazovaçi. Një pjatë groshë e ngrohtë ndoshta e paska bo punën e vet, qëkurse pordhët qenkan me erë të rëndë. Do ketë pasur edhe ndonjë çikë LCD grosha që ka krijuar haluçinacione, deformime të arsyes dhe realitetit, përderisa një fshatar shqipërie përflet proceset e shtetit më të madh të botës. Së fundmi këtyre lloj specieve ju duket se historia fillon me ta dhe me shqipërinë në qendër.

Submitted by redaksia on

Pse te mos e bejme kur ka sistem monitorimi online te pordheve? Falas? A nuk deshmon kjo se jemi para si shoqeri?

Submitted by Anonymous (not verified) on

Pa dashur te hyj fare ne debatin e mesiperm, do thoja ne lidhje me shkrimin, se ka mjaft raste te tjera e te shumta, ku ne vendet perendimore kemi fenomene qe te habisin per drejtesine e tyre, sa me te drejte pyet: si ka mundesi qe keta ti kerkojne Shq. vetingun! Por ne rastin e tanime te Trumpit, jo vetem nuk eshte hera e pare qe dhomat e kongresit amerikan votojne ne baze partie, por edhe se veprimi i tanishem i Trump ka dy pika pak te diskutueshme, 1. nuk eshte zbardhur teresisht qe ai i ka kerkuar presidentit ukrahinas te dhena komprometuese mbi ish-nenpresidentin Biladen, 2. kjo nuk konsiderohet nga republikanet si nje tradheti ndaj Amerikes. Ndaj senati atje eshte tani duke votuar patjeter ne mbrojtje te Trumpit. (Nje votim kundra tij gjithashtu mund te shihet me pas si nje tradheti ndaj Amerikes, pasi tregon mos-stabilitetin e ketij vendi dhe kerkimin per futjen ne kollaps te politikes amerikane! Interpretimet ne kete rast behen ne te dy krahet. Ndersa ne rastin e Niksonit skandali me kercenimin e tij ishte teresisht kundra kushtetutes dhe cdo parimi demokratik, ndaj u kerkua dorheqja e tij, te cilen ai e dha vete.)

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.