pelosi

Po bëhet edhe bota si Shqipëria e Edi Ramës

Postuar në 10 Qershor, 2020 13:05

Dje në media qarkulloi kjo foto e drejtueses së Kongresit amerikan, Nancy Pelosi dhe pjesëtaëve demokratë të Kongresit. Të gjunjëzuar në kujtim të George Floyd për 9 minuta, aq sa zgjati mbajtja e tij nën këmbët e Dereck Chauvin.

Çfarë do të thotë kjo shfaqje? Solidarizim me dhimbjen dhe shenjë se Amerika vetë është gjunjëzuar?

Ndoshta, por ky është një teatër që nuk u shkon më elitave politike të Perëndimit që e jetojnë demokracinë thjesht si privilegj dhe jo angazhim.

Çudira shqiptare, kryeministri Edi Rama kërkon nga ambasada në ShBA rekuperimin e fjalimit të Trump të grisur nga Pelosi

Postuar në 06 Shkurt, 2020 21:26

Nuk mund të mungonte një element të themi bizar gjatë vizitës së kryeministrit Edi Rama në ShBA. 

Burime të besueshme nga ambasada e Shqipërisë në Washington bëjnë me dije për “Të Kripura” se z. Rama ka kërkuar të gjenepdet, blihet apo edhe merrt në çfarëdo mënyre fjalimi i Presidentit Donald Trump në Kongres, konkretisht kopja e cila u gris në mënyrë demonstrative nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi. 

Incident gjatë fjalimit të Trump në Kongres(video)

Postuar në 05 Shkurt, 2020 12:55

Presidenti amerikan Donald Trump nuk ka munguar të japë një tjetër shfaqje personale teksa në seancën e zhvilluar me rastin e fjalës së tij drejtuar Kongresit. Në momentin e dorëzimit të fjalimit të tij drejtueses së seancës, demokrates Nancy Pelosi dhe zv.presidentit Mike Pence, Trump ka refuzuar ose nuk ka parë në të ëvrtetë dorën e zgjatur të Pelosit duke krijuar ilaritet në sallë.

Në fund të fjalimit Pelosi është parë të grisë fjalimin e Trump dhe siç raporton CNN, njerëz pranë saj kanë pranuar se demokratja ka qenë e irrituar nga veprimi i presidentit.

SHBA, vihet në pikëyetje besueshmëria e Senatit. Koha për vetting!

Postuar në 19 Dhjetor, 2019 15:26

Njeriu kryesor publik kundër Donald Trump sot në SHBA është kryetarja e Kongresit, Nancy Pelosi.

Parantezë: Nancy Pelosi është kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan, ndërsa dhoma e lartë është Senati. Në anglisht termi konkret për detyrën e Pelosit është: The Speaker of the United States House of Representatives. Që literalisht do të vinte shqip si Folësja/Drejtuesja e seancave. Mirëpo funksioni i saj përshkuhet si më poshtë: 

Nën hetim për “telefonatën ukrainase”

Postuar në 25 Shtator, 2019 07:37

Telefonata ukrainase e presiedemtit amerikan Donald Trump ka shërbyer si shkak për nisjen e hetimeve për vendosjen në akuzë të tij. Vendimi është marrë nga anëtarë demokratë të Kongresit pas një mbledhjeje me dyer të mbyllura të ligjvënësve demokratë pas së cilës kryetarja e Kongresit, Nancy Pelosi njoftoi vendimin.

Presidenti duhet të jetë i besueshëm. Askush nuk është mbi ligjin

tha ajo. 

Nancy Pelosi: "Iphone u shpik nga qeveria, jo nga "Apple"

Postuar në 11 Qershor, 2016 20:07

Steve Jobs është cilësuar nga shumëkush si një gjeni, si dikush që ndryshoi botën etj., epitete që nuk mungojnë në raste kur një ëndërr duhet mbajtur gjallë. Por jo të gjithë bien dakord. Dhe informacione jo shumë të njohura, pse jo të befta nisin të dalin në situata konflikti, siç është ajo mes qeverisë amerikane dhe kompanisë së drejtuar nga i ndjeri Jobs, "Apple".

Subscribe to RSS - pelosi