Shitja e pasaportave shqiptare/Një aktivitet në Londër dhe një kompani e akuzuar ndërkombëtarisht

Postuar në 16 Nëntor, 2019 13:07

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka qenë para pak ditësh pjesë e një mbrëmjeje në Londër, organizuar me synimin e promovimit të shitjes së atyre që quhen pasaporta të arta.  Krahas kryministrit të Shën Luçias në Karaibe, atij malazez, një ministri maltez dhe disa ambasadorëve nga Antigua, Barbuda dhe Qipro, Edi Rama ka prematuar 10 vjet pushime. Pra 10 vjet pa taksa në këmbim të blerjes së pasaportave për 100 mijë dollar dhe investimeve.

Ky hap që niset nga premisa e thithjes së investimeve direkte ëstë shoqëruar me kritika. Gazeta britanike “The Guardian” citon zv.presidenten e Komisionit Europian, Vera Jurova të jetë shprehur se shitja e pasaportave është me rrezik dhe sipas saj gjithë ky sistem transaksionesh duhet rinegociuar meqenëse për momentin komisioni nuk ka kompetenca për të ndërhyrë. Është e qartë pra se nga një pikëpamje z. Rama po vë në rrezik mbështetjen e BE-së në këmbim të më shumë parave në ekonomi. Ose para që hyjnë në Shqipëri.

Megjithë ndryshimet ligjore që janë bërë Shqipëria ka dështuar në thithjen e investimeve të huaja. Shitja e pasaportave është lëvizja e fundit nga qeveria për ta kompensuar mbylljen e punimeve nga TAP apo ato në kaskadën e Devollit. Parimisht kjo nismë u thotë të pasurve: Hajdeni dhe bëni çfarë të doni. Ne na duhen paratë.

Mirëpo nuk është vetëm ky problemi. Një tjetër problem është se shqetësimet e BE-së janë reale. Kompania që ka organizuar aktivitetin, Henley & Partners me biletë hyrjeje 1 500 stërlina është raportuar se ka patur jo pak probleme me aktivitetet e saj që konsistojnë në ndërmjetësimin mes qeverive dhe pasanikëve të interesuar. Më poshtë është një listë e raportimeve për aktiviteteve të kësaj firme, ndërkohë që p.sh Qipro e cila i dha nënshtetësi përmes shitjes një biznesmeni në kërkim nga Malajzia ka premtuar se do ta revokojë atë. Për 4000 pasaporta të shitura që nga viti 2013 thuhet se Qipro ka mbledhur 6 miliardë euro.

https://www.theguardian.com/world/2018/nov/05/pilatus-bank-malta-europea...

 https://theshiftnews.com/2018/04/05/swiss-connections-pilatus-bank-and-h...

 https://www.theguardian.com/world/2018/jun/01/murdered-maltese-reporter-...

 https://www.spectator.co.uk/2018/03/revealed-cambridge-analytica-and-the...

 https://publications.parliament.uk/pa/cm201719/cmselect/cmcumeds/1791/17...

 http://www.sarawakreport.org/2019/11/jho-lows-cypriot-passport-and-grand...

 https://www.cbsnews.com/news/60-minutes-citizenship-passport-internation...

 https://theshiftnews.com/2017/12/20/henley-and-partners-involved-in-gren...

 https://www.dominicavibes.dm/readers-224442/

 https://theshiftnews.com/2019/02/05/tough-measures-axed-in-eu-report-on-...

 https://www.cbsnews.com/news/60-minutes-citizenship-passport-internation...

 https://theshiftnews.com/2018/02/01/henley-and-partners-in-fresh-legal-t...

 https://theshiftnews.com/2018/04/05/swiss-connections-pilatus-bank-and-h...

 https://www.timesofmalta.com/articles/view/20180524/local/money-used-to-...

 https://www.dominicavibes.dm/readers-224442/

 http://www.sarawakreport.org/2019/11/jho-lows-cypriot-passport-and-grand...

 https://www.straitstimes.com/asia/se-asia/fugitive-malaysian-businessman...

 https://swarajyamag.com/insta/cambridge-analyticas-parent-company-linked...

 https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Bilzerian

 https://www.fastcompany.com/40571052/how-cambridge-analytica-fueled-a-sh...

Edhe Malta që e aplikon këtë skemë përmes koncesionit të dhënë kompanisë në fjalë akuzohet se ka shitur nënshtetësinë pesë njerëzve në kërkim dhe të akuzuar për pastrim parash. Nuk është e qartë se kush e ka kontaktuar z. Rama në këtë ambient dhe çfarë synon ai përmes pranisë së tij aty ndërkohë që Shqipëria nuk ka mekanizmat për të luftuar dukuri të tilla pa folur për faktin se nënshtetësinë e jep Presidenti që aktualisht është në luftë me qeverinë.

Comments

Submitted by Anonymous (not verified) on

Kur katandisesh pa leke dhe don te ruash jeten e meparme te lluksit, natyrisht qe do te perdoresh te gjitha llojat e makinacioneve dhe pisllwqeve qe te cojne tek parate. Biles edhe vendi yt dhe e gjithe shoqeria te nisen e te zveniten! Per para behesh i pafytyre, qesharak dhe dallaveraxhi! E sidomos kur paradhenesit e huaj te nxisin tu kthesh interesat, e per kete piune te keshillojne ne te tilla manovra, qe ata te marrin pashaporten shqiptare e te behen pronare me pas te ndonje vendi te bukur bregdetar. Keshtu vendi shitet viti me vit, pastaj jave per jave e ne fund ore per ore!

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.