Gjermanët investojnë në Serbi, në Shqipëri i quajnë partnerë strategjikë!!!

Postuar në 13 Qershor, 2019 13:32

Shqiptarët protretizohen si populli më properëndimor në Ballkan. Serbët si më rusofili. Po a ndihmojnë klishe si këto për të ecur përpara? Në ekonomi jo. Një vend mund të jetë properëndimor dhe të jetë I korruptuar në palcë. Një vend mund të jetë rusofil dhe sërish të ketë institucione të besueshme. Serbia ka më shumë se një dekadë që gjendet në pozicion difensiv sa i përket këtij perceptimi, por kjo nuk e ka ndaluar të thithë investime të huaja serioze dhe të rigjallërojë pjesë të industrisë së vet.

Dje mediat njoftonin se presidenti Vuçiç mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të një fabrike të prodhimit të makinave elektrike në Pançevo, qytet pranë Beogradit. Investimi është 160 milionë euro dhe ai është kryer nga kompania gjermane ZF’s E-Mobility. Siç njoftohet fabrika do të prodhojë motorra elektrikë, makina elektirke dhe gjeneratorë për njësi hibride dhe do të shtrihet në një sipërfaqe prej 6 hektarësh. Kjo linjë i shtohet linjave të tjera të investimeve në Serbi, një vend që konsiderohet se është I mirë për biznes dhe ka një forcë pune të kualifikuar dhe serioze. Ambasadori gjerman në Beograd, Thomas Schieb ka vënë në dukje raportin shumë të mirë ekonomik mes të dyja vendeve, dëshmi kjo që sqaron faktin se në Beograd nuk e lënë pas dore ekonominë, pavarësisht se retorika mbetet po ajo.

Projekti inovativ që është zbatuar nga ZF në Pançevo tregon në mënyrën më të mirë një prirje ekstremisht pozitive në marrëdhëniet ekonomike mes Gjermanisë dhe Serbisë. Jam thellësisht i bindur që ne do të përmirësojmë dhe intensifikojmë raportet tona dhe do të kontribuojmë në rritjen e qëndrueshme ekonomike të Serbisë

citohet ai.

Ky është një shembull që paralajmëron se politikat do të ndryshojnë në një të ardhme të afërt, pasi çdo vend do të mbrojë investimet e veta. Shqipëria dhe Kosova flasin për miq strategjikë, që janë me të vërtetë të tillë sepse kanë kontribuuar për shqiptarët. Por këta miq zëvendësohen sepse interesat lëvizin. Dhe është kriminale për të ardhmen tonë të shohësh sesi ekonomia e krimit dhe drogës, në Shqipëri dhe Kosovë në fund do të sjellë ftohjen me këta miq që nuk do kenë se çfarë të bëjnë me vende që e kanë lirinë dhe stabilitetin e tyre funksion parazitar mbi të tjerë. Mjafton të shohësh përmes VKM-ve se Gjermania është prezente në vendin tonë me donacione, teksa biznesi gjerman ankohet vazhdimisht për korrupsionin dhe klimën e keqe për të bërë biznes. 

Comments

Submitted by Taras (not verified) on

Kjo ndodh sepse Perendimi e di tashme se shqiptaret edhe mutin e tyre (ne perendim) e bejne pasterma dhe e hane po tiu thoje ky i pari.
A nuk i ke pare se sa me Zell valvisin flamujt e Amerikes dhe Gjermanise? Biles kane shtuar edhe ate te Israelit.
Ky popull e ka per mburrje te jete jargavites qurrash me pro-te e tij, biles edhe kur e shajne edhe kur duan ta bejne pederast do te dal me biciklete e do te tregoje se edhe shqiptari prrqafon vlerat e homoseksuleve kur i thote nena Amerike.

Asnje investim dhe asnje cm rruge nuk eshte bere nga keto shtete perverse ndertimit dhe resraurimit te kishave duke sjellur tabore me missionare evangjeliste.
Akuzojne Turqine dhe Greqine per lloj lloj por per Perendimin "vrasin djale" se ia kane dhene fjalen.
Italia i mbyti ne det me gra e femi, I quajti murtaje e zgjebes etj etj. Holanda, belgjika, Franca e Spanja iu ve epitete dhe iu ngre veton; por prape keta debile nuk thone asgje sepse Jane properendimore.
Muc Nanos nuk "I iken petlla per keto gjera" por vetem kur leshbikja e Serbise I quan shqiptaret malok?!

Ah po, kur i shan Greqia ngrihen tabore ne internet dhe e quajti armike...... del Marin Mema dhe ben emision me iliro pellazge ku i hakerrehet Greqise me trimat e tij syleshe, te vdekur para mijera shekujve dhe te gjalle ne internet.

Po helbete, jemi pro perendimore. Sic mbarset mali dhe pjell nje mi, keshtu edhe emisioni i Marinit na gjeti nje iliro Pelazge ne Afrike, aty ku te paret e Marinit afer-iken ne emigrim. Me kengen e Qinan Hoxhes faq e zi, e cliruan Qamerine nga Washingtoni me ekon e zerit te vellait illyro pellazge zezak nga afrike. Bloodline deri ne Himalaje. Hi(ri) ma lane. Aty ku ja kane lane hirin te pareve tane qe dhane jeten per Perendimin. Jo me kote kemi gjuhen e Zotave dhe jemi popull me i lashte dhe na kane inat.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.