investimi

Microsoft investon 1 miliardë $ në Greqi për krijimin e një data center

Postuar në 05 Tetor, 2020 14:20

Microsoft ka njoftuar se do të investojë në Greqi 1 miliardë euro për ndërtimin e një qendre të dhënash që përfshin shërbime cloud. Kreu i korporatës Brad Smith e bëri njoftimin gjatë një aktiviteti në Akropolin e Athinës, ku ishte i pranishëm edhe kryeministri grek, Mitsotakis dhe sipas tij ky është investimi më i madh i Microsoft në 28 vjet të pranisë së vet në Greqi.

Oksigjen për "La Repubblica". De Benedetti: Një copëz historie e Italisë. Fëmijët e mi nuk dinë ta bëjnë këtë punë

Postuar në 15 Tetor, 2019 12:34

Sipërmarrësi i njohur italian, Carlo De Benedetti ka njoftuar përmes një interviste në gazetën “Corriere della Sera” se ai ka ndërmend të rigjallërojë grupin mediatik “Gedi” që zotëron ndër të tjera edhe gazetat “La Repubblica” dhe “La Stampa”. Ai ka sqaruar se investimi kryesor për gazetën “La Repubblica” do të përqendrohet te dixhitalizimi për të vijuar më tej me krijimin e një fondacioni.

Gjermanët investojnë në Serbi, në Shqipëri i quajnë partnerë strategjikë!!!

Postuar në 13 Qershor, 2019 13:32

Shqiptarët protretizohen si populli më properëndimor në Ballkan. Serbët si më rusofili. Po a ndihmojnë klishe si këto për të ecur përpara? Në ekonomi jo. Një vend mund të jetë properëndimor dhe të jetë I korruptuar në palcë. Një vend mund të jetë rusofil dhe sërish të ketë institucione të besueshme. Serbia ka më shumë se një dekadë që gjendet në pozicion difensiv sa i përket këtij perceptimi, por kjo nuk e ka ndaluar të thithë investime të huaja serioze dhe të rigjallërojë pjesë të industrisë së vet.

NCR Corporation investon në Serbi

Postuar në 15 Maj, 2019 11:43

Serbia ka përfituar një tjetër investim me shumë rëndësi duke provuar se është vendi kryesor në këtë drejtim në rajonin tonë. Mediat serbe njoftojnë se korporata e njohur NCR, pjesë e gjigandit AT&T, që realizon pajisje të teknologjisë së lartë, do të investojë në Beograd ndërtimin e një kampusi prej 30 mijë metrash katrorë, për një vlerë investimi prej 90 milion dollarësh ku pritet të punësohen më shumë se 4000 persona.

Marrëzia e super-rrugëve prek edhe Malin e Zi. Kina financuese kryesore e aksit Tivar-Serbi

Postuar në 17 Korrik, 2018 14:32

Qeveria e Malit të Zi e ka futur vendin në atë që mund të quhet eksperimenti shqiptar i infrastrukturës. Agjencia “Reuters” raportonte dje në mënyrë kritike projektin e ndërtimit të rrigës 165 km të gjatë që lidh portin e Tivarit me Serbinë, rrugë që kalon nëpër ura të mëdha dhe tunele.

TEC-i i Vlorës, 100 mln euro që “ngrijnë” për 3 mln euro riparim

Postuar në 17 Shkurt, 2018 16:45

Kanë kaluar 5 vite që kur TEC-i i Vlorës që kushtoi 100 milion euro përfundoi së ndërtuari por nuk ka funksionuar asnjë ditë. Ish-Drejtori i KESH, Gjergj Bojaxhi thotë se TEC-i rri në gjendje konservimi vetëm për 3 milionë euro riparim. Ndërkohë që sipas tij, cdo ditë e humbur, ul vlerën e TEC-it.

TemaTV

"Investimi i Samir Manes në Palasë, nuk mund të quhet strategjik"

Postuar në 15 Nëntor, 2017 21:53

Kryetari i Komisionit Parlamentar të Ekonomisë, Erjon Braçe, ka deklaruar gjatë një interviste për emisionin “Koaludim” në InTV se investimi në Palasë nuk mund të quhet strategjik. Fjala është për Green Coast, të ashtuquajturin fshat turistik që ndërtohet nga Samir Mane dhe në kuadër të ligjit për investimet strategjike përfiton lehtësi të konsiderueshme.

Elektrifikimi i dytë, sakrificën ta bëjnë fshatarët

Postuar në 17 Tetor, 2017 12:28

Ngjan si situatë surrealiste por disa rajone të Jugut prej afro dy javësh nuk furnizohen me energji nga ora 8  e paradites deri në orën 16 të pasdites. Kohë që mesa duket është edhe orari zyrtar i punonjësve të OSHEE-se të angazhuar në punimet për rikonstruksionin e linjës 35 kV të rajonit të Jugut.

Kinezët tërhiqen përfundimisht nga Rruga e Arbrit, investimi mund të kryhet nga një firmë shqiptare

Postuar në 29 Tetor, 2016 10:40

Kompania kineze “China State Construcion” ka tërhequr ofertën e bërë në qeverinë shqiptare në lidhje me ndërtimin e Rrugës së Arbërit. Kj lëvizje e papritur duket se do të vërë në vështirësi premtimin e qeverisë shqiptare për të nisur punimet në pranverën e vitit 2017. Sipas burimeve zyrtare kinezët kanë 6 muaj që janë shprehur se nuk do të ndërtojnë këtë rrugë, pasi dhe vetë pala shqiptare këmbënguli në uljen e kostos së ndërtimit.

Çfarë u humb me ikjen e "Omnix Albania"? Dhe pse qeveria bëri Pilatin?(foto)

Postuar në 20 Shtator, 2016 19:13

Bizsnesmenë të ndryshëm shqiptarë po ndërtojnë lloj - lloj gjërash në toka të grabitura , por një projekt serioz që u paraqit nga Omnix Albania, duket se u "zu me dru", si për ta bindur libanezin Fadi Matri për mikpritjen shqiptare. Nëse i hedh një sy projektit të propozuar prej tij, ai duket shumë serioz dhe me gjasë ky është edhe shkaku pse qeveria luajti Pilatin.

Pages

Subscribe to RSS - investimi