Vdekja e 16-vjeçares, reagon Tritan Shehu

Postuar në 16 Maj, 2017 17:10

Në cilësinë e Kryetarit të Shoqatës Shqiptare së Anestezi-Reanimacionit, Tritan Shehu ka dhënë qëndrimin e tij mbi ngjarjen tragjike të vdekjes së 16-vjeçares Blerta Pepa në një spital privat në Tiranë. Shehu apelon të priten rezultatet e ekspertizës mjeko-ligjore dhe mbron versionin se Blerta Pepa vdiq nga një ndërlikim i rrallë që nuk lidhet me gabime njerëzore, por me një ndërlikim të rrallë që sipas tij në botë njihet si hipertermi malinje.

Reagimi i plotë i Tritan Shehut në Facebook:

Po shkruaj keto rreshta si Profesor i Anestezi-Reanimacionit e Kryetar i asaj shoqate shqiptare, perpara se te dalin konkluzionet zyrtare te ekspertizes per tragjedine qe ndodhi sot ne nje salle operacioni te Tiranes.E bej kete i indinjuar nga te gjithe ata qe pa u menduar po hedhin "balte" mbi mjekun anestezist, i cili per hir te ndergjegjes se larte te tij, po lufton keto ore me vdekjen.

Se pari dua t'i shpreh dhimbjen e thelle e ngushellimet e mia familjareve te vajzes se re, qe humbi jeten sot.Me tej dua te sqaroj disa detaje paraprake teknike, pikerisht per te hequr "balten" e qetesuar sado pak dhimbjen: Fatkeqja sot gjate nje interventi ortopedik pesoi nje komplikacion anestetik te rende e me mortalitet shume te larte kudo ne bote, hipertermi malinje.

Ky nderlikim eshte pothuaj i pa mundur te para diagnostikohet e te parandalohet; ai vjen nga nje clirim masiv energjish termike nga muskujt, si pasoje e aplikimit te substancave te anestezise. Fatmiresisht eshte nje nderlikim shume i rralle ne subjekte me probleme te lindura, por qe ne jeten normale nuk kane asnje shqetesim.

Theksoj se ky nderlikim nuk lidhet me gabime njerezore, anestetike, dozime te substances etj, si dikush pa pergjegjesi ka thene sot; eshte pothuajse nje fatalitet. Dhe kjo ndodhi sot; fatkeqesisht gjendja nuk u dominua dot, me gjithe ndihmen reanimatore komplekse te zbatuar nga mjeku anestezist.

Sidoqofte le te presim perfundimet e ekspertizes mediko-legale, per te bere konkluzionet perfundimtare.Por nderkaq pa denigruar personalitetin e mjekut perkates, i cili si pasoje e traumes psikologjike dhe e dhimbjes ka tentuar vete vrasje, ai eshte midis jetes e vdekjes.

PS.Kolegu perkates eshte nje mjek me pervoje e dije te plota, me koshience te larte civile e pergjegjesi profesionale, gje e cila e shtyu edhe drejt atij akti ekstrem.

 

 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.