vdekja

Ndërron jetë Larry King

Postuar në 23 Janar, 2021 14:20

Ka ndërrua jetë në moshën 87 vjeçare, Larry King, moderator televiziv I njohur botërisht. Shkaku i vdekjes raportohet të jetë CoVid-19 dhe vdekja ka ardhur pas hospitalizimit në muajin dhjetor.

King ishte i njohur për shfaqjen e vet “Larry King Live”, programi më i gjatë i tranasmetuar ndonjëherë në CNN dhe vlerësohet si një ndër intervistuesit më prodhimtarë.

Vdes George Blake, i fundit ndër ata që poshtëruan Britaninë e Madhe gjatë Luftës së Ftohtë

Postuar në 26 Dhjetor, 2020 14:12

Ka ndërruar jetë në moshën 98 vjeçare, George Blake, një ndër spiunët më të famshëm të Luftës së Ftohtë. Krahas Rrethit të të Pestëve të Kembrixhit, Blake përfaqëson goditjen më të fortë dhe poshtëruese për shërbimet britanike të inteligjencës. 

Jeta e tij në vetvete karkaterizohet nga thyerjet e forta të një ndër shekujve më të pazakontë të historisë. I lindur si George Behar nga një nënë hollandeze dhe një baba hebre egjiptian, Blake iu bashkua rezistencës hollandeze gjatë LIIB dhe në vitin 1944 u rekrutua në shërbimin britanik, MI6.

Avokati i familjes Rasha: Pati tentativë për manipulimin e vrasjes

Postuar në 17 Dhjetor, 2020 14:58

Idenë e manipulimit të vrasjes së 25-vjeçarit, Klodian Rasha, nga efektivi i “Shqiponjave”, Nevaldo Hajadaraj, e mbështet edhe avokati i familjes Rasha, Sakip Lata. Për TvT, Lata shprehet se të dhënat e raportuara fillimisht nga policia, ishin të mjegullta, pasi linin të mendonin se fajtori ishte 25-vjeçari Klodian Rasha.

Sipas avokatit të familjes Rasha, vrasja e të riut është drejt zbardhjes, pasi siç thekson Lata, pamjet filmike vërtetojnë më së mirë ekzekutimin e Klodianit nga efektivi Hajdaraj.

Ndërron jetë John le Carre

Postuar në 13 Dhjetor, 2020 23:40

Ka ndërruar jetë në moshën 89 vjeçare novelisti i mirënjohur britanik, John le Carre. I lindur me emrin David John Moore Cornwell, ai nisi karrierën në shërbimin e fshehtë britanik me të cilin punoi edhe me petkun e diplomatit.

Ishte një gjigand i padiskutueshëm i letërsisë angleze që përkufzoi erën e Luftës së Ftohtë dhe foli pa frikë të vërtetën e pushtetit

citon BBC-ja, agjentin e tij.

Ndahet nga jeta profesor Engjëll Dakli

Postuar në 04 Dhjetor, 2020 12:06

Është ndarë nga jeta profesori i inxhinierisë Engjëll Dakli, ish-ministër dhe ish-krtyetar i Bashkisë Elbasan. Një njeri më të vërtetë i rrallë, si profesionist, si pedagog, me një mirësi dhe optimizëm që vështirë se e has kund. Dakli, me origjinë nga Elbasani, por me rrënjë në Kosovë, ishte shtruar në Turqi ku po kurohej pasi ishte prekur nga CoVid-19. Ish-kryeministri Aleksandër Meksi, ka shpërndarë këtë status në Facebook për profesorin që u nda nga kjo jetë: 

Ndahet nga jeta ish-ministri i Integrimit Marko Bello

Postuar në 04 Dhjetor, 2020 10:01

Ish-deputeti socialist, Marko Bello, ka ndërruar jetë në moshën 59 vjeçare. Ai po kurohej në Turqi pasi ishte prekur nga CoVid-19 dhe nuk ka mundur ta kalojë sprovën.

Bello ka ushtruar detyrën e ministrit të Integrimit në qeverinë e Fatos Nanos dhe më herët ka qenë diplomat dhe gazetar.

Qytetaria ishte tipari që e dallonte më së shumti ish-deputetin socialist, i cili hynte te kategoria e atyre politikanëve që etikën në komunikim e kanë të natyrshme dhe jo sforco.

Ndërron jetë ish-presidenti i Francës, Valéry Giscard d'Estaing

Postuar në 02 Dhjetor, 2020 23:59

Presidenca franceze ka njoftuar në këto orë se ka ndërruar jetë ish-presidenti, Valéry Giscard d'Estaing. 

Politikani i njohur ishte 94  vjeç dhe ishte shtruar per shqetësime kardiake që në mesin e muajit nëntor. Më herët ai ka qenë i shtruar në Paris për probleme ne mushkëri. 
Agjencia franceze AFP konfirmoi se d’Estaing ka qenë prekur nga CoVod-19. Ai drejtoi shtetin francez në vitet 1974-1981, më i riu në këtë detyrë, vetëm 48 vjeç. 

Ndahet nga jeta Maradona, njeriu i një epoke

Postuar në 25 Nëntor, 2020 20:05

Nuk mund të kishte lajm më të keq 2020 sesa kjo që njoftohet sot me vdekjen e Diego Armando Maradonës. Hollësitë nekrologjike nuk kanë rëndësi në këtë rast, pasi lajmi është vetëm një: Maradona nuk është më. As fizikisht, as jashtë fushe. 

Maradona! Një emër që nuk ka nevojë për prezantim, një dukuri e natyrës në futboll, që plotëson kushtin për nostalgji të viteve ’80-90 të një brezi që e kishte futbollin ushqim shpirtëror të një lirie që mohohej thuajse kudo. 

Ndërron jetë regjizori Muharrem Fejzo

Postuar në 22 Nëntor, 2020 12:27

Është ndarë nga jeta një tjetër personazh i njohur i artit dhe kinematografisë shqiptare, Muharrem Fejzo, si pasojë e infektimit me Covid-19.

Regjizori Muharrem Fejzo u nda nga jeta në moshën 87-vjeçare pasi nuk arriti të fitonte betejën me koronavirusin.

Lajmi e ka bërë të ditur djali i tij, Joe Fejzo, nëpërmjet një postimi në Facebook.

Ndërron jetë Patriraku i Kishës serbe, Irinej

Postuar në 21 Nëntor, 2020 11:33

Patriarku i Kishës Orthodhokse Serbe Irinej ka ndërruar jetë dhe në moshën 90 vjeçare. Ai ishte diagonstikuar me CoVid-19 ditën e martë dhe sëmundja i ka përparuar shumë shpejt.

Ai ishte shtruar në spitalin ushtarak “Karaburma” në Beograd. Irinej është kleriku i dytë orthodhoks në Ballkan që ndërron jetë për shkak të CoVid-19, ndërkohë që aktualisht disa të tjerë janë prekur prej sëmundjes.

Pages

Subscribe to RSS - vdekja