zgjedhje te parakohshme

Qeveria përballë kërkesës për zgjedhje të parakohshme

Postuar në 27 Janar, 2018 14:45

Opozita zhvilloi protestën e paralajmëruar duke mobilzuar njerëz dhe struktura nga gjithë Shqipëria për të mbushur bulevardin Dëshmorët e Kombit. Parë në dy aspekte, protesta pati një masivitet që nuk mund të shpërfillet. Por më tepër se presion ndaj qeverisë, ajo i shërben Lulzim Bashës për të forcuar kontrollin mbi Partinë Demokratike dhe rikonfirmimit si lider i opozitës. Edhe gjuha e tij ishte përgatitur mbi këtë shtrat, me fokus gjendjen e vështirë ekonomike.

88-ta ose reformë në mandatin tjetër. Basha flet për zgjedhje të parakohshme

Postuar në 25 Qershor, 2016 13:05

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke përsëritur kushtin e panegociueshëm të opozitës për Reformën në Drejtësi, deklaroi sot se nëse shumica do veprojë njëanshëm duke provokuar destabilitet, demokratët do të kërkojnë votën e shqiptarëve në zgjedhjet e ardhshme për të realizuar reformën në drejtësi të pakapur nga Rama. “Platforma jonë është rruga e daljes nga kriza e gjithanshme. Jemi të bashkuar në vlera dhe në zgjidhje. Shqipëria do të ketë një sistem zgjedhor të lirë dhe të ndershëm. Pyetja është a do t’ia dalim bashkë me sovranin sot?

Sondazhi në Balkanweb: Vetëm 38% presin zgjedhje të parakohshme

Postuar në 05 Janar, 2016 17:27

Nga një sondazh online në portalin Balkanweb, ndër më të lexuarit ndër ato shqiptare, rezulton se vetëm 38% e lexuesve aktivë që kanë marrë pjesë në sondazh presin të ketë këtë vit zgjedhje të parakohshme dhe qeveri teknike. Pritshmëritë e të tjerëve janë shpërndarë në këto opsione: Rritje të ardhurash (17%); Miratimin e reformës në drejtësi (16%); Punësim (14%); Rritje ekonomike të vendit (11%); Hapjen e negociatave për anëtarësim (5%).

Zheji: Rama po bën sondazhe në bazë për ndarjen me Metën

Postuar në 28 Shtator, 2015 23:41

Në emisionin “Opinion”, drejtori i gazetës "Mapo", Artur Zheji, i njohur edhe si një analist afër LSI-së, deklaroi se Edi Rama ka nisur sondazhet në bazë për të testuar qasjen e anëtarësisë socialiste ndaj skandaleve të përfolura së fundmi në media dhe ndarjes eventuale me Ilir Metën dhe LSI-në. Zheji shtoi se ishte në dijeni të fakteve se Rama ka dërguar emisarë në terren për mbikqyrur sondazhet që po kryhen në bazën socialiste.

Subscribe to RSS - zgjedhje te parakohshme